Návody

Ako vyčistiť Gmail od starých a nepotrebných správ? Tieto málo známe finty, musíte poznať!

Pozrite sa, ako si môžete upratať Gmail od starých a nepotrebných e-mailových správ. Nielenže si vyčistíte schránku, ale aj ušetríte úložný priestor.

Určite to poznáte, otvoríte si e-mailovú schránku a tam vás zavalia desiatky nových správ, ktorých prečítanie si odložíte na neskôr. Plynúcim časom sa ale môžu tieto správy nakopiť a zahltiť vám schránku. Tieto e-maily okrem toho, že zaberajú úložný priestor, sú často už aj neaktuálne a môžu Gmail i zneprehľadniť. Ako sa ich ale možno zbaviť? Nebojte sa, nebudete musieť prechádzať jednu správu za druhou, dá sa to aj jednoduchšie. Existuje viacero spôsobov, ako na to, a my si nižšie ukážeme tie najefektívnejšie.

Ako sa zbaviť veľkých e-mailov, ktoré zaberajú úložný priestor

Ak chceme používať Gmail zadarmo, tak nemôžeme prekročiť 15 GB úložný priestor. Do tohto priestoru sa okrem e-mailov rátajú aj fotografie nahraté do Cloudu či súbory uložené v službe Google Disk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyprázdniť e-mail od veľkých správ môžete pomocou pár kliknutí. Je to pomerne jednoduché. Stačí poznať len príkaz „size“, teda veľkosť. Ak chcete napríklad vyhľadať e-mailové správy, ktoré majú viac ako 10mb, tak zadajte do vyhľadávacieho okna „size:10mb“. Následne uvidíte e-mailové správe, ktoré majú 10mb a viac. Samozrejme, môžete vyhľadať aj menšie e-maily, resp. vyfiltrovať tie, ktoré sú väčšie. Stačí číslicu 10 zmeniť napríklad za číslo 5 a podobne.

Gmail_ako vyhladat velke e-maily
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku iba označte všetky správy a odstráňte ich. Do pozornosti vám ale dávame, že takto označíte maximálne 100 práv, ak chcete označiť aj ďalšie, ktoré sú väčšie, tak Gmail vám zobrazí možnosť, aby ste označili všetky správy, ktoré spĺňajú kritérium veľkosti (Vybrať všetky správy zodpovedajúce tomuto vyhľadávaniu). Správy sa potom prenesú do koša, odkiaľ ich je ešte potrebné vymazať, ak potrebujete úložný priestor ihneď. V inom prípade sa odstránia po 30 dňoch.

Odstráňte zo schránky staré a neaktuálne správy

Prejdime ale teraz k ďalšiemu príkazu, pomocou ktorého sa môžeme zbaviť starých a už neaktuálnych správ. Ide o príkaz „older_than:1y“. Pomocou tohto príkazu vyhľadáte všetky správy, ktoré sú staršie ako jeden rok. Samozrejme, môžete vyhľadať aj staršie správy, stačí jednotku vymeniť za iné číslo. Inými slovami, ak chcete napríklad dohľadať správy staršie ako 7 rokov, tak príkaz bude vyzerať „older_than:7y“. Ako zadáte príkaz, tak Gmail vám vyfiltruje staršie správy ako sedem rokov. Ako kliknete na označenie všetkých správ, tak sa vám označí 100 e-mailov. No pribudne vám aj možnosť označenia všetkých prijatých e-mailov, ktoré spĺňajú toto kritérium.

Ako odstranit stare e-mailove spravy v Gmaile_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Správy následne môžete pomocou ikony koša odstrániť. Tak ako v prvom prípade, aj v tomto sa presunú do koša, odkiaľ sa automaticky odstránenia po 30 dňoch. No môžete ich odstrániť aj hneď.

Odstráňte všetky neprečítané správy jedným kliknutím

Ďalším príkazom môžete vyfiltrovať všetky neprečítané správy, ktoré budete môcť následne odstrániť pomocou pár kliknutí ako v prípadoch vyššie. Vložte do vyhľadávacieho pol „is:unread“, teda neprečítané. Potom dôjde k vyfiltrovaniu správ, ktoré ste neprečítali. Ak ich chcete odstrániť, tak označte všetky správy, následne vám Gmail ponúkne označiť aj ďalšie, ktoré spĺňajú rovnaké špecifikum, a teda, že neboli prečítané. Ako zvolíte i túto možnosť, tak kliknete na ikonu koša. Potom dôjde k ich odstráneniu. Nezabudnite potom vyprázdniť aj položku kôš, kde budú ešte uložené po dobu 30 dní, ak manuálne neodstránite.

filter neprecitane spravy
Zdroj: Vosveteit.sk

Dovoľte nám, dať vám do pozornosti aj funkciu štítkov, pomocou ktorej môžete následne označovať prijaté e-mailové správy. Ide o akýsi pokročilý automatický filter, pomocou ktorého môžete triediť správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close