Mávate opakovane problémy s tým, že vám niekto kradne vaše účty? Toto sú kroky, ktoré by ste mali neodkladne urobiť

Ak sa vám často stáva, že sa niekto nabúra do vášho účtu, môže ísť o väčší problém, ktorý by ste nemali ignorovať.

hacker pocitac
Zdroj: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Niekedy sa stane, že sa hackerom podarí nabúrať do vášho účtu. Ide o súhru viacerých faktorov a niekedy sa môže stať, že aj pri dobrej ochrane údajov sa útočníkovi podarí vaše heslo prelomiť. Ak však máte starosti s tým, že sú vaše účty kradnuté pravidelne, môže ísť o znak väčšieho problému.  

Ako ale zistiť, či sa niekto do vášho účtu nabúral? Najtypickejším znakom je to, že sa neviete do účtu prihlásiť, ani ak ste si na 100% istí, že používate správne heslo. Prvé čo hacker urobí, je, že zmení vaše heslo a mailovú adresu, aby ste sa do vášho účtu nevedeli dostať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To že niekto používa váš účet, však viete zistiť aj tak, že sa vám zmenili kontaktné informácie, profilový obrázok, alebo ste našli správy, ktoré ste neposielali. Tak či onak, toto sú kroky, ktoré by ste mali urobiť, ak sa niekto dostáva do vašich účtov pravidelne.  

Skontrolujte počítač antivírovým softvérom 

Pri takýchto problémoch, by ste neodkladne mali skontrolovať zariadenie antivírovým softvérom, ktorému dôverujete. Jednou z možností je, že máte v zariadení malvér, ktorý dokáže zaznamenať stlačenia klávesnice. V tomto prípade nerobí hackerovi problém uhádnuť akékoľvek heslo, keďže vidí, čo ste do prihlasovacieho okna napísali.  

virus malware
Zdroj: Olivier Le Moal / shutterstock.com

Nastavte si silné heslo 

Ak sa niekto nabúral do vášho online účtu a vy ste zmenili heslo len minimálne, napríklad zmenou jedného čísla, hackerovi nerobí problém nové heslo prelomiť. Pri vytváraní nového hesla, si dajte záležať na tom, aby bolo naozaj silné. Znamená to, že musí byť jedinečné, mať minimálne 12 znakov a obsahovať náhodnú kombináciu veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Heslo by sa nemalo dať ľahko uhádnuť a nemali by ste jedno heslo používať viackrát.  

Nastavte si viacfaktorové overenie 

Viacfaktorové overenie je systém, kedy okrem mena a hesla potrebujete potvrdiť prihlásenie ešte cez ďalšie zariadenie alebo službu. Počas prihlasovania vám môže prísť napríklad SMS alebo e-mail s overovacím kódom, s ktorým prihlásenie dokončíte. Pointou viacfaktorového overenia je to, že aj ak by hacker poznal prihlasovacie údaje do vášho účtu, neprihlási sa, pretože je nepravdepodobné, že by mal zároveň prístup k vášmu smartfónu alebo e-mailovému účtu.  

hacker prihlasovacie udaje
Zdroj: N team / shutterstock.com a BlueberryPie / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Zmeňte si bezpečnostné overovacie otázky 

V prípade že zabudnete heslo, mnohé služby overujú vašu totožnosť pomocou otázky. Tou môže byť napríklad meno vášho zvieratka. Ak ste aktívni na sociálnych sieťach, k tomuto údaju sa môže skúsený kyberzločinec ľahko dostať. To mu dovolí resetovať vaše heslo a prihlásiť sa vo vašom mene. 

Nastavte si upozornenie na podozrivé transakcie 

Ak mávate problém s kradnutím účtov, múdry ťah je nastaviť si v bankovej aplikácií upozornenia na podozrivé transakcie, môže vám to zachrániť vaše peniaze.  

Naučte sa rozpoznávať phishingové podvody 

Phishing je jednou z najrozšírenejších metód, akou sa môže hacker dostať k vašim osobným údajom. Niektoré pokusy sú až tragikomicky zlé, no nenechajte sa oklamať. Objavujú sa aj mimoriadne sofistikované formy podvodov, ktoré môžu oklamať aj skúseného človeka. Základ phishingových podvodov tvorí nevyžiadaná správa. V nej sa hovorí buď o výhodnej ponuke alebo inom scenári, pri ktorom bežný človek spozornie. Hacker sa vás môže pokúsiť presvedčiť o tom, že ste práve obeťou podvodu. V správe sa vždy nachádza odkaz, na ktorý vás podvodník presviedča kliknúť. Po kliknutí na odkaz sa však dostávate na podvodnú stránku, cez ktorú dostanete buď malvér do zariadenia, alebo útočníkovi sami poskytnete citlivé údaje.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre