Máte Samsung smartfón? Pozrite sa, čo Samsung odporúča, aby vám batéria smartfónu vydržala fungovať čo najdlhšie

Samsung radí, ako by ste mali zachádzať s batériou smartfónu, aby vydržala fungovať na jedno nabitie čo najdlhšie a zároveň, aby tak rýchlo nedegradovala.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Ak sa na telefóne časom pokazí nejaká súčiastka, často je to práve batéria telefónu. Postupným používaním stráca na svojej životnosti aj na výdrži. Samsung preto zverejnil na svojom webe niekoľko tipov, ktorými radí, ako správne používať a ako sa starať o batériu telefónu, aby vydržala čo najdlhšie a nedegradovala tak rýchlo, keď nemusí.

Nabíjajte pravidelne, nie nárazovo

Väčšina dnešných smartfónov používa lítiovo-iónové batérie, ktoré vydržia dlhšie, keď ich nabíjate pravidelne. Na rozdiel od niklových batérií, ktoré sú v starších telefónoch, lítium-iónové batérie fungujú najlepšie, keď sú nabité na viac, ako 50%. Keď opakovane vybijete svoju batériu, môžete jej tým znížiť životnosť aj jej celkovú kapacitu. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré sa dejú vo vnútri batérii, keď nemá dostatočne veľké napätie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa tak stane, budete si musieť častejšie nabíjať mobil a do najbližšieho nabíjania môže vydržať napríklad iba pár hodín.

Znížiť životnosť batérie môžete podľa Samsungu aj tak, keď opakovane nechávate mobil pripojený k nabíjačke aj vtedy, keď je už úplne nabitý. V ideálnom prípade by ste nemali nabíjať smartfón nad 85%. Vedeli ste, že lítiovým batériám nevadí, ak ich nabíjate častejšie? Preto nabíjate svoj smartfón radšej aj 2-krát denne namiesto toho, aby ste ho nabili a vybili na 0%, resp. 100%.

Jas, vibrácie, upozornenia a šetrný mód

Obrazovka je jedným z najväčších žrútov elektrickej energie z batérie telefónu. Čím jasnejšie obrazovka svieti, tým viac energie spotrebuje. V ideálnom prípade by ste mali používať funkciu automatického jasu, aby smartfón sám reguloval úroveň podsvietenia displeja.

Mimochodom, ak používate smartfón, ktorý disponuje AMOLED displejom, určite využitie funkciu tmavého režimu. Ten vám môže ušetriť niečo medzi 3 až 9% energie.

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys), Vosveteit.sk

Vibrácie telefónu podľa Samsungu taktiež berú energiu z batérie. Samsung vám na základe toho radí vypnúť si vibrácie na telefóne, ak ich nepotrebujete. Možno si to neuvedomujete, ale pri každom upozornení, ktoré vám príde, vám telefón nielen zavibruje, ale rozsvieti sa aj obrazovka a telefón sa „naštartuje“. To dokáže potrápiť batériu telefónu, ak vám chodia upozornenia často.

Samsung tiež upozorňuje na šetrný mód batérie, ktorý maže dáta na pozadí, keď je obrazovka vypnutá. Šetrný mód môže taktiež automaticky vypnúť Bluetooth, vibrácie, GPS a synchronizáciu. To, čo dokáže, sa líši od konkrétneho modelu telefónu. Funkciu odporúčame použiť hlavne v situácii, keď potrebuje šťavu a ste ďaleko od zdroja energie.

GPS, aplikácie na pozadí a ich synchronizácia

Ak ste zapli na svojom mobile GPS, váš telefón neustále zisťuje vašu polohu, aby ju neskôr dokázal hneď ukázať na mape.

Samsung tvrdí, že váš telefón sa rýchlo vybíja, ak máte zapnuté lokalizačné služby. Aby ste ušetrili výdrž batérie, Samsung radí vypnúť lokalizačné služby a zapnúť ich iba vtedy, keď to naozaj potrebujete.

Niektoré aplikácie bežia na pozadí, až kým ich explicitne nevypnete. Nemusíte pri tom ani vedieť o tom, že sú spustené. Väčšina telefónom má ľavé dolné tlačidlo, ktoré odkáže užívateľa na okná so všetkými aplikáciami na pozadí. Tam ich užívateľ môže vypnúť a určiť, koľko miesta v úložisku telefónu zaberajú.

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Mnoho smartfónov má systém upozornení, ktorý upozorňuje užívateľa na všetko od textových správ až po updaty sociálnych sietí. Ak máte zapnutú automatickú synchronizáciu aplikácií, e-mailov alebo ostatných online účtov, neustály prúd dát od aplikácií môže podľa Samsungu rýchlo vybiť vašu batériu.

Wi-Fi a Bluetooth

Samsung radí, aby ste mali zapnuté Wi-Fi a Bluetooth len vtedy, keď ho potrebujete. Obe tieto bezdrôtové technológie sú veľmi praktické, avšak, ak ich máte zapnuté vtedy, keď ich nevyužívate, zbytočne vybíjate batériu svojho telefónu. Rovnako sa to týka aj mobilných dát, tie si vypínajte, keď ste napríklad doma a zapnite si radšej Wi-Fi v tejto situácii. Dôvodom je, že mobilné dáta sú náročnejšie na spotrebu energie ako Wi-Fi.

Vyhýbajte sa vysokým a nízkym teplotám

Mimochodom, vedeli ste, že vysoká teplota alebo príliš nízka môžu spôsobiť nielen to, že sa vám smartfón vybije rýchlejšie, ale to, že vám bude rýchlejšie degradovať batéria? Je to spôsobené chemickými reakciami, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie, keď je smartfón vystavený nevhodným tepelným podmienkam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre