Mars a Zem sú viac prepojené, než sme si doposiaľ mysleli. Červená planéta vplýva na tú našu zvláštnym spôsobom

Nový výskum dokázal, že gravitačné interakcie Zeme a Marsu vytvárajú dlhotrvajúci cyklus, ktorý môže ovplyvňovať naše oceány a podnebie.

zem a mars
Zdroj: Alones / Shutterstock.com

V spoločnej štúdii výskumníci z University of Sydney a Sorbonne University nahliadli do hlbín mora a odhalili 2,4-miliónov rokov dlhý cyklus, ktorý naznačuje prepojenie medzi obežnými dráhami Zeme a Marsu. Tento cyklus zároveň mohol ovplyvniť predchádzajúce globálne otepľovania planéty a prispievať k zrýchleniu prúdení v hlbokom oceáne.  

Autori štúdie vysvetľujú, že tento cyklus zároveň ovplyvňuje to, ako hlboké prúdy v moriach a oceánoch Zeme silnejú a slabnú, pričom sa spája aj s obdobiami zvýšenej solárnej energie a teplejších podnebí. Nová štúdia sa zameriavala na odhalenie toho, ako by mohli vedci v budúcnosti tento 2,4-miliónov rokov dlhý cyklus využiť na presnejšie predpovedanie vývoja klimatických podmienok. Zároveň vysvetľujú, že tieto cykly neovplyvňuje rapídne globálne otepľovanie, ktoré spôsobujú emisie skleníkových plynov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre potreby štúdie sa vedci pozreli na dáta z množstva rôznych vrtov, ktoré vznikli za obdobie 50 rokov.  

“Tieto cykly sú nazývané “astronomické veľké cykly” a momentálne sa predpokladá, že vznikajú interakciami medzi Zemou a Marsom. Táto teória existuje už dlhšie, no nemali sme v rukách dostatočné množstvo dôkazov,” tvrdí vedúca štúdie, doktorka Adriana Dutkiewicz.  

Vedcov prekvapilo, že našli tieto cykly v skúmaných dátach. Vysvetľujú, že existuje len jedna jediná možnosť, ako si ich môžeme vysvetliť. Tou možnosťou sú gravitačné interakcie Marsu a Zeme, počas toho ako obiehajú Slnko. Gravitačné polia planét medzi sebou interagujú a táto interakcia sa nazýva aj rezonancia. Rezonancia môže narúšať excentricitu planéty, teda to, ako ďaleko od perfektného kruhu obežná dráha je.  

Cykly môžu byť dôležitou poistkou

V prípade našej zeme to znamená, že počas obdobia 2,4-miliónov rokov zažívame obdobie vyššieho množstva solárnej radiácie a teplejšieho podnebia. V rámci štúdie prišli vedci na to, že teplejšie cykly korešpondujú s častejšími medzerami v záznamoch ktoré sa viažu na hlboké oceánske prúdy. Autori štúdie sa domnievajú, že tento cyklus by mohol aspoň čiastočne zmierniť stagnáciu, ktorá by nastala kolapsom najdôležitejšieho teplotného výmenníka AMOC (Atlantic meridional overturning circulation). Toto prúdenie udržuje Golfský prúd a zároveň udržiava mierne podnebie v Európe.  

“Dnes vieme, že najmenej dva odlišné mechanizmy prispievajú k tomu, ako silno dochádza k miešaniu vody v hlbinách oceánov. AMOC je jedným z nich, no prúdenia v hlbinách oceánov majú dôležitú úlohu. Samozrejme, že tieto prúdy by nemali až taký účinok pri transportovaní vody ako AMOC,” tvrdí spoluautor štúdie, Dietmar Muller.  

Tieto prúdenia častokrát siahajú až po dno oceánov a tam spôsobujú akumuláciu sedimentov a zvetrávanie. Ukázalo sa, že pri teplejších oceánoch nastáva silnejšia cirkulácia v hlbinách. Autori naznačujú, že tento mechanizmus zabraňuje oceánom zastaviť sa, aj ak by padlo prúdenie AMOC.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre