Čo sa stane, keď zodvihnete podvodný hovor? Čo vám hrozí a čo by ste mali robiť?

Čo vám hrozí, keď zodvihnete podvodný hovor? Vedzte, že aj keď ho hneď zrušíte, tak vám z toho hrozí nebezpečenstvo do budúcnosti. Útočníci potom vedia, že vaše mobilné číslo je aktívne.

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Podvodným hovorom denne naletí množstvo ľudí, aj preto je potrebné si na to dávať pozor. Obzvlášť, ak vám pravidelne vyvolávajú neznámy ľudia. Hlavný cieľ podvodníkov je získať vaše citlivé údaje a tie následne zneužiť. Možno sa ale pýtate, ako to robia, ako ich môže zneužiť? Zneužijú ich na podvody, napríklad, ak získajú vaše údaje z platobnej karty, tak vám vybielia účet, prípadne, keď získajú iné údaje, tak sa môžu za vás vydávať a podobne, približuje portál Keepersecurity.com.

Ľudia sa rozdeľujú na dve skupiny, čo sa týka zdvíhania hovorov. Sú takí, ktorí nezdvíhajú žiadny hovor z cudzieho čísla a naopak, sú takí, ktorí s tým nemajú problém. Do ktorej skupiny patríte vy?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dajme si však modelovú situáciu, niekto vám telefonuje z neznámeho mobilného čísla, vy sa ho rozhodnete zodvihnúť, v tejto chvíli by ste sa mali pokúsiť čo najviac rozmýšľať a uvažovať, či ide o podvod alebo nie. Teraz vám poviem najčastejšie znaky toho, že vám volá podvodník.

Ako odhaliť, že vám volá podvodník? Toto sú znaky, ktoré si je potrebné všímať

Žiadajú po vás peniaze a tlačia na to, podvodníci chcú, aby ste to čo od vás žiadali urobili hlavne rýchlo a bez toho, aby ste nad tým rozmýšľali. Ľudia majú tendenciu pod tlakom spraviť aj také veci, ktoré by inak nespravili. Môžu napríklad naliehať na to, aby ste im poskytli vaše citlivé informácie, prípadne údaje z karty či iné podrobnosti. Citlivé informácie, by po vás v žiadnom prípade nikto nemal žiadať po telefóne a už vôbec inštitúcia, ktorá nimi dávno informuje, napríklad banka, za ktorú sa podvodníci radi vydávajú. Je to ako keby sa vaša matka po vás chcela vedieť, ako sa voláte. Predmetom hovorov môže byť to, že vás žiadajú, aby ste urýchlene poslali určitú sumu peňazí, aby ste sa vyhli väzeniu, alebo použijú iné klamstvá. Častokrát pri týchto podvodoch chcú, aby ste platili formou darčekových kariet.

Môže sa vám zobraziť dokonca aj upozornenie na mobile, že ide o podvodný hovor. Akonáhle vám nejaký podvodník volá, na vašom mobilnom zariadení sa môže zobraziť upozornenie, že sa môže jednať práve o spamový hovor. Toto upozornenie nikdy neignorujte. Túto funkciu si mimochodom môžete zapnúť v aplikácii Telefón.

Google Telefon_identifikacia spamovych hovorov
Zdroj: Vosveteit

Čo hrozí, keď zodvihne podvodný hovor

Ak ste zodvihli podvodný hovor, no ihneď ste si uvedomili, že ide práve o podvod a tak ste zložili, tak vám nateraz nehrozí nič, avšak v budúcnosti na vás môžu skúšať viac prepracovanejšie podvody, keďže vedia, že číslo niekto aj reálne používa.

Ak však zodvihnete podvodný hovor a neuvedomíte si, že ide o podvod, môžete prísť o veľmi veľa. Viete prísť o vaše peniaze, vedia vám ukradnúť vašu identitu, ak im poviete vaše súkromné údaje.

Útočník sa vám môže pokúsiť predať nejaký tovar alebo službu, ktorá neexistuje. Zväčša ide o ponuku, „ktorá sa neodmieta“. Vedzte, že keď vám niekto niečo výhodne ponúkne cez telefón, tak ide pravdepodobne o podvod. Nenechajte sa preto nalákať napríklad na lákavú investíciu či lacný tovar.

Čoraz častejšie sú ale aj útoky, kedy sa útočník vydáva za rodinného príslušníka. Tie najprepracovanejšie útoky dokonca zneužívajú hlas, napríklad vášho rodiča či dieťaťa. Hackerovi stačí len pár sekundová nahrávka hlasu a to aj napríklad z videa, ktoré ste nahrali online. Následne pomocou sociálneho inžinierstva, napríklad cez váš profil, si dohľadá vašu rodinu a kontaktuje, no s vašim hlasom a bude žiadať o pomoc.

U nás sú vo veľkom rozšírené ale podvody, kedy obetí volá „falošný policajt“ či „falošný bankár“. Útočníci často pri týchto útokoch cielia na seniorov, ktorí bohužiaľ v obavách o svoje deti či vnúčatá, často podľahnú tlaku.

online podvod dochodcovia falosny policajt
Zdroj: Daniel Tadevosyan / shutterstock.com a Andrey_Popov / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Nemenej časté sú ale hovory aj od falošnej podpory, kedy vám osoba na druhej strane hovorí, že v smartfóne alebo počítači máte vírus a chce vám pomôcť s odstránením vírusu či vyriešením problému. Prípadne vás môže osoba kontaktovať s ponukou na prácu, čo sa stalo nejedenkrát aj nám, pričom sa nám náborový pracovník venoval niekoľko dní, kým sa nám pokúsil vybieliť bankový účet.

Majte preto vždy na pamäti, že keď vám osoba na druhej strane hovorí, že potrebuje akútne pomoc, a hoci znie ako váš člen rodiny či priateľ, tak tomu tak nemusí byť. Overujte si tvrdenia, ktoré zaznejú v telefóne. Dnes pomocou umelej inteligencie vedia útočníci navrhovať vierohodné útoky a manipulovať aj s hlasom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre