Existoval život na Marse skôr, ako sa vyvinul na Zemi? Nová štúdia priniesla zaujímavú hypotézu

Život na Marse mohol existovať krátko po vzniku planéty, keď ju bombardovali ľadové asteroidy.

mars lad voda
Zdroj: Limbitech / shutterstock.com

Už dlho sa hovorí, že pred miliardami rokov, keď bola celá Slnečná sústava ešte v plienkach, planéta Mars vyzerala úplne inak ako dnes. Mala svoje magnetické pole, atmosféru, príjemnejšie teploty, vodu a možno aj život.  

Výskumníci z University of Copenhagen v novej práci naznačujú, že úplne prvý život v našej sústave mohol vzniknúť najprv na Marse. Nová štúdia tvrdí, že v počiatkoch Marsu planétu bombardovali ľadové asteroidy, ktoré na povrch priniesli vodu a potrebné organické molekuly pre vznik života. Podľa výskumu mala pred 4,5-miliardami rokov planéta toľko vody, že by mohol naprieč celou planétou existovať 300 metrov hlboký oceán.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Predpokladáme, že planéta Mars bola bombardovaná ľadovými asteroidmi počas prvých 100-miliónov rokov jej evolúcie. Zaujímavou je hypotéza, že spolu s vodou priniesli tieto asteroidy aj organické molekuly,” tvrdí profesor Martin Bizzarro, jeden z autorov štúdie. 

Touto cestou sa na Mars mohli dostať napríklad aminokyseliny, mimoriadne dôležité látky pre život ako ho poznáme. Ako sme už naznačili, Mars mal vo svojich počiatkoch oveľa viac vody ako Zem. Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že v počiatkoch evolúcie Zeme sa naša planéta stretla s objektom o veľkosti Marsu. Išlo o protoplanétu Theia a táto masívna kolízia nespôsobila len vznik nášho Mesiaca, no zároveň znamenala katastrofu pre akýkoľvek život, ktorý na Zemi mohol existovať. Aj preto výskumníci naznačujú, že Mars mohol prechovávať život ako prvý.  

Prastarý meteorit prezrádza viac o histórii červenej planéty

K týmto záverom sa autori štúdie dostali výskumom meteoritu, ktorý je niekoľko miliárd rokov starý. Tento meteorit bol kedysi dávno súčasťou pôvodnej planetárnej kôry Marsu. Vedcom ponúka jedinečnú príležitosť zistiť, čo sa dialo, keď naša Slnečná sústava vznikala.  

“Celé tajomstvo sa ukrýva v tom, ako bol povrch Marsu vytvorený. Ide o povrch, ktorý sa nepohybuje. Naša Zem sa v tomto úplne líši,” vysvetľujú vedci.  

Zem má tektonické platne, ktoré sú v neustálom pohybe a recyklujú sa v útrobách planéty. Kvôli týmto procesom sa dnes prakticky “vymazalo” všetko, čo sa odohralo na Zemi počas prvých 500-miliónov rokov evolúcie. Mars nemá platňovú tektoniku. Znamená to, že v kôre planéty sa dokážu prechovať dôkazy o procesoch, ktoré prebiehali pri úplnom zrode planéty.  

Viac informácií však vedcom poskytnú vzorky, ktoré momentálne zbiera rover Perseverance na povrchu planéty. Americká NASA plánuje misiu, ktorá si po tieto vzorky príde a následne ich prinesie na Zem. Výskumníci chcú štúdiou týchto vzoriek potvrdiť, či na Marse kedysi naozaj existovala voda a či existoval na planéte aj život. Potvrdenie existencie života na inej planéte by sa mohlo právom považovať za jeden z najvýznamnejších objavov v histórii ľudstva.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre