Jeden z najdôležitejších teplotných výmenníkov prejde kolapsom: Nová štúdia potvrdila obavy vedcov

Atlantická meridionálna cirkulácia (AMOC) je jeden z najdôležitejších oceánskych prúdov Zeme a globálne otepľovanie ho približuje ku kolapsu.

globalne oteplovanie titulka teplota oceanov
Zdroj: Linus Nylund z Unsplash a Olesia_O / Shutterstock.com (teplomer), úprava redakcie

Atlantická meridionálna cirkulácia (pozn. redakcie: AMOC) je súčasťou globálneho tepelného výmenníka v oceánoch. Toto prúdenie prenáša teplú vodu z tropických oblastí do severného Atlantiku a ako varuje nová štúdia, toto prúdenie sa blíži k bodu zlomu.  

O výskume informuje portál IFL Science. Autori štúdie varujú, že ak sú ich výsledky presné, kolaps cirkulácie AMOC by mohol výrazným spôsobom ovplyvniť podnebie na celom svete. AMOC funguje tak, že teplú vodu blízko hladiny oceána prúdy transportujú na sever. Tam sa voda ochladzuje, formuje ľad a zvyšok vody sa ponorí do hlbín oceánu a putuje opäť smerom na juh.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Transport teplej vody do severnejších oblastí sveta zároveň pomáha udržiavať vyššie teploty na území severozápadnej Európy a severného Atlantiku. Predpokladá sa, že bez AMOC by tieto regióny planéty boli oveľa chladnejšie. Autori novej štúdie spolu s ďalšími klimatickými odborníkmi, sa domnievajú, že globálne otepľovanie má potenciál narušiť cirkuláciu AMOC a poškodiť tento cyklus za hranicu možnej opravy.  

Niekoľko štúdií tvrdí, že cyklus AMOC sa už vplyvom klimatických zmien spomalil a už niekoľko storočí prúdi vo svojej najslabšej forme. Modely taktiež naznačujú aj to, že prúdenie sa vplyvom globálneho otepľovania bude ešte spomaľovať. Výskumníci však nemajú úplne jasno v tom, ako rýchlo a ako výrazne sa toto spomalenie prejaví.

Atlantický teplotný výmenník jedného dňa spadne 

Niektoré práce naznačovali, že prúdenie AMOC by mohlo prejsť kolapsom už v nadchádzajúcich dekádach. Znie to alarmujúco, no výskumníci preukázali, že tieto štúdie stáli na kontroverzných tvrdeniach. Na problém Atlantickej meridionálnej cirkulácie sa preto pozreli aj autori nového výskumu. Vďaka ich práci sa im podarilo nájsť spôsob odhalenia varovných signálov, ktoré by nám prezradili, kedy sa AMOC blíži ku kolapsu. Zistili to vytvorením obrovskej simulácie, ktorá zachytávala evolúciu prúdenia AMOC počas obdobia 2 200 rokov.

“AMOC je na ceste k bodu zlomu. Výsledky simulácie nám poskytli jasnú odpoveď na dlhodobý problém v komunite odborníkov na klimatický výskum. Atlantická meridionálna cirkulácia v určitom momente prejde kolapsom. Naša práca dokazuje, že tento bod zlomu je skutočný a nejde len o teoretický koncept,” tvrdia autori štúdie.  

Nová štúdia teda potvrdila obavy klimatických expertov. AMOC v určitom momente prejde bodom zlomu, čo sa výrazne prejaví na globálnych teplotách. Autori štúdie ale neponúkli odhad toho, kedy by za súčasných podmienok mohol tento kolaps nastať. Možno v ďalších štúdiách prinesú presnejšie odhady, možno sa ich výsledkov chytí iný vedecký výskum.  

Cieľom autorov nebolo upresniť kedy kolaps prúdenia AMOC nastane, ale či ide o reálnu alebo teoretickú hrozbu. Ukázalo sa, že predchádzajúce štúdie predpovedajúce kolaps Atlantickej meridionálnej cirkulácie mali pravdu a aj toto je problém, s ktorým by sme pri hrozbe globálneho otepľovania mali počítať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre