Ľudia s autizmom vnímajú ilúzie inak: Ako to vplýva na ich vnímanie sveta?

V rámci novej štúdie vedci dokazujú, že ľudia trpiaci autizmom nedokážu vnímať ilúzie tak, ako ostatní ľudia.

Ako vnímajú ľudia s autizmom svet okolo seba?
Zdroj: University of Rochester, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Jednou z najznámejších optických ilúzií je obraz dvoch tvárí a vázy. Ide o ideálny príklad toho, čo vidíme na prvý pohľad a ako sa môžeme naučiť rozpoznávať medzi dvoma rozličnými objektmi na jednom obraze, vysvetľujú vedci z University of Rochester.

Niekedy sa na obraze či fotografii môže ukrývať viac, než je na prvý pohľad zrejmé a aj na základe rozličných vizuálnych ilúzií sa vedci pokúšajú pochopiť, ako funguje ľudský mozog. V rámci novej štúdie sa vedci zamerali na ľudí s autizmom a pýtali sa, či táto skupina môže vnímať svet odlišným spôsobom ako iní ľudia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše mozgy skladajú časti obrazu na základe rôznych signálov a pomáhajú nám výrazným spôsobom fungovať vo svete. Ak sa na niečo pozrieme, náš mozog tieto signály spracuje aj v kontexte predchádzajúcich zážitkov a ďalších informácií, ktoré máme v danom momente k dispozícii. V tomto smere ide o pomôcku, ktorá nám umožňuje pochopiť obraz aj na základe neúplných alebo nejasných informácií,“ vysvetľuje Emily Kinght, jedna z autorov štúdie.

Odlišné vnímanie sveta

V rámci štúdie vedci pracovali so 60 mladistvými v rozmedzí rokov 7 až 17 s autizmom a bez neho. Tejto skupine ukazovali ilúzie, ktoré pracujú s tvarmi a negatívnym priestorom. Pomocou elektroenecefalogramu následne skúmali, ako sa správajú neuróny v ľudskom mozgu počas sledovania ilúzií. Štúdia dokázala, že deti trpiace autizmom nedokázali vždy spracovať ilúzie tak, ako to dokázali deti bez autizmu. Výsledky štúdie poukazujú na to, že v mozgu autizmom trpiaceho človeka nefunguje niečo tak, ako má. Táto chyba sa môže nachádzať v regióne mozgu, ktorý spracúva rôzne vizuálne vnemy.

„Štúdia nám prezradila, že mladiství s autizmom nedokážu predpovedať a doplniť vizuálne informácie tak, ako to dokážu iní mladiství. V nasledujúcich krokoch sa pokúsime pochopiť ako to súvisí s atypickým správaním vizuálnych zmyslov, ktoré môžeme pozorovať pri niektorých prípadoch autizmu,“ tvrdí Knight.

Knight sa autizmu venovala aj v minulosti. V predchádzajúcej štúdii dokázala, že takéto deti majú problém vnímať reč tela tak, ako to dokážu zdravé deti. V rámci tejto štúdie deti sledovali bodku, ktorá mala reprezentovať človeka. Táto bodka sa pohybovala a menila svoju farbu. Deti postihnuté autizmom nedokázali tento pohyb vnímať, ak sa sústredili na farbu. Museli sa špecificky sústrediť na pohyb, aby to ich mozog dokázal spracovať.

Vo výskume pokračuje aj naďalej. Ľudia trpiaci rôznymi mozgovými vývojovými poruchami, autizmom alebo aj ADHD, majú väčší rozsah verbálnych a kognitívnych vlastností. S použitím rôznych vedeckých postupov a nástrojov môžu vedci oveľa lepšie pochopiť ako títo ľudia vnímajú svet okolo seba. Na základe toho môžu nájsť lepšie spôsoby, ako tejto skupine pomôcť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre