Diagnostikovať autizmus budeme vedieť ešte pred pôrodom, tvrdí nová štúdia

Vedci vo svojej práci objavili rozdiely medzi zdravým a postihnutým mozgom v prenatálnej fáze.

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Najvčasnejšia diagnóza autizmu prichádza v 18. mesiaci. Pred touto hranicou sa všetky deti považujú na jednej úrovni, čo sa týka ich komunikačných schopností. Preto lekári nedokážu posúdiť, ktoré dieťa by mohlo mať problém pochopiť verbálnu a neverbálnu komunikáciu, píše portál IFL Science.

To by sa ale už čoskoro mohlo zmeniť. V štúdii publikovanej v American Association for Anatomy tím vedcov navrhuje spôsob, ako odhaliť autizmus ešte pred pôrodom. Podarilo sa im totiž objaviť výrazné rozdiely v mozgoch zdravých a postihnutých jedincoch. Sken mozgu by tak v budúcnosti dokázal odhaliť známky ochorenia približne tri mesiace pred pôrodom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„K vývoju rôznych druhov autizmu prispieva množstvo genetických a environmentálnych faktorov. Je preto ideálne hľadať najskoršie stopy mozgových abnormalít, ktoré by značili vývoj choroby u pacientov,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Alpen Ortug.

Zmeny v mozgu

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá sa pokúša hľadať podobnosti v štruktúre mozgu jedincov v prenatálnom období a pacientov, ktorí boli diagnostikovaní autizmom v neskoršom veku. Záhadou však ostáva, prečo sa táto porucha vyskytuje. Podľa najlepších odhadov odborníkov za to môžu genetické a environmentálne faktory, vplývajúce na človeka pred a aj po narodení. Ak za to naozaj môže z časti genetika, lekári by mali byť schopní objaviť prvotné znaky už pri vývoji plodu.

V rámci štúdie analyzovali 39 MRI obrazov. Na ich základe sa pokúsili nájsť rozdiely v štruktúre mozgu u detí, u ktorých bol v neskoršom veku odhalený autizmus. Ich štúdia sa zakladala na predtuche, ktorá sa aj potvrdila. Jedinci s autizmom ešte pred narodením vykazujú zmeny v časti mozgu, ktorá sa označuje ako Insulárny kortex. Táto časť mozgu riadi sociálne schopnosti, reguláciu správania, ale aj emočné a telesné uvedomenie. Všetky tieto vlastnosti sú problémové pre jedincov s autizmom.

„Výsledky našej práce poukazujú na to, že zvýšený objem Insulárneho kortexu môže byť silným indikátorom autizmu, a to aj pred narodením,“ vysvetľuje Ortug.

Včasným odhalením autizmu by mohli lekári začať s lepšou a rýchlejšou liečbou pacienta. Autizmus je spektrálna choroba, čo znamená, že sa u niekoho prejavuje horšie a u niekoho lepšie. Ak ale lekári dokážu rýchlo zasiahnuť, veľké množstvo pacientov sa dokáže naučiť efektívne stratégie, ktoré im pomáhajú zvládať svet okolo nich.

Aj predchádzajúce výskumy dokázali, že rýchla diagnóza má výrazný dlhodobý pozitívny efekt pre postihnutých a ich schopnosti. Včasná liečba pomáha hlavne pri deťoch, pretože ich mozog sa stále ešte len formuje. Včasná liečba dáva deťom najlepšiu šancu, že sa vyvinú k svojmu plnému potenciálu cez učenie a postupný pokrok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre