Oklamala vás táto ilúzia? Vedci demonštrujú, ako nás mozog drží v minulosti!

Optické ilúzie nás fascinujú už od nepamäti, no najdôležitejší orgán tela sa dá obalamutiť aj inak.

Vedci pomocou ilúzie dokázali, ako nás mozog drží v minulosti
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Náš mozog sa musí denne vysporiadať s obrovským množstvom rôznych podnetov. Od momentu kedy otvoríme oči nás začnú zaplavovať vizuálne, zvukové, čuchové či iné vnemy a náš mozog sa musí so záplavou podnetov vysporiadať, pričom normálne ani nemáme predstavu o ťažkej práci, ktorú robí.

Každý mozog totiž spracúva signály po svojom, čo človek vníma ako vlastný a jedinečný pohľad na svet. Vedci z inštitútu Caltech ale vysvetľujú, že niekedy sa dá tento mozog oklamať ilúziami. Medzi najznámejšie patria nepochybne optické ilúzie, no orgán v našich lebkách dokážeme obalamutiť aj prostredníctvom iných zmyslov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcom z Caltechu sa podarilo vytvoriť jedinečnú zvukovú ilúziu, ktorá vás dokáže preniesť v čase. Vytvára totiž takzvanú „postdikciu“, ktorá je opakom predikcie, teda predpovedania nejakého javu. V tomto prípade ide o určitú formu stimulu, ktorý sa odohrá neskôr a zmení to, ako sme vnímali udalosť, ktorá sa odohrala predtým.

Tento jedinečný druh ilúzie vznikol v laboratóriu, ktoré vedie Shinsuke Shimojo, profesor experimentálnej psychológie.

„Ilúzie sú naozaj fascinujúcim oknom do ľudského mozgu. Štúdiom ilúzii môžeme lepšie pochopiť to, ako sa náš mozog rozhoduje a ako vytvára našu realitu na základe informácií, ktoré vníma,“ vysvetľuje Noelle Stiles, jeden z autorov štúdie.

Stiles dodáva, že informácie, ktoré náš mozog na dennej báze prijíma si môžu z času na čas protirečiť, no napriek tomu musí orgán dospieť k nejakému rozhodnutiu. Ak sa rozhodne nesprávne, môžu vzniknúť rôzne ilúzie, ktoré nás na jednu stranu fascinujú, no pre vedcov sú mimoriadne dôležité.

V rámci štúdie preto autori skúmali rôzne stimuly, ktoré sa udejú o niečo neskôr a dokážu ovplyvniť vec, ktorú sme vnímali predtým. Vznikli dve ilúzie, ktoré sa odohrávajú v rapídnom slede 200 milisekúnd. V oboch prípadoch mozog dostane audio a vizuálne informácie, ktoré musí spracovať a vyhodnocuje ich pomocou už spomínanej postdikcie.

Nechali ste sa oklamať?

Prvou ilúziou je ilúzia zajaca. Podstatou tejto ilúzie je pípnutie a záblesk, ktoré sa odohrajú prakticky simultánne. Prvý záblesk sa odohrá na ľavej strane obrazovky spolu s pípnutím, potom nasleduje len pípnutie a nakoniec sa zvuk opäť objaví spolu so zábleskom, tentokrát na pravej strane obrazovky.

Podstatou je, že existujú len dva záblesky, no väčšina ľudí uvidí tri. Náš mozog spätne vyhodnocuje informácie a umiestni neexistujúci záblesk do stredu obrazovky.

Druhá ilúzia funguje na podobnom princípe, no v tejto ilúzii sa objavia tri záblesky spolu s pípnutiami pri prvom a poslednom záblesku. V tomto prípade väčšina ľudí prehliadne druhý záblesk, ktorý sa objaví bez zvukového doprovodu.

Výsledkom štúdie je fakt, že aj zvukové vnemy môžu vytvoriť vizuálnu ilúziu. V tomto prípade neexistujúci záblesk alebo potlačenie záblesku, ktorý v skutočnosti existoval. Autori štúdie dodávajú, že hoci znie táto ilúzia záhadne, v skutočnosti má jednoduché vysvetlenie. Náš mozog prijíma kvantum informácií a určitý čas mu trvá, kým vyhodnotí čo sa v skutočnosti deje a tým pádom nás akoby neustále „drží v minulosti“, hoci len niekoľko milisekúnd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre