Vedci našli nový spôsob, ako oklamať náš mozog! Na obrázku nižšie vidíte i dačo, čo tam v skutočnosti nie je!

Optické ilúzie sú zábavné, no zároveň nám pomáhajú zistiť, ako funguje najdôležitejší orgán ľudského tela.

Pozrite sa na novú optickú ilúziu, ktorá oklame váš mozog
Zdroj: Michael Karlovich, Recursia LLC

Máte radi očné klamy či iné ilúzie? Minulý rok vedci z New York University vytvorili v spolupráci s vizuálnymi umelcami nový druh očného klamu, ktorý vyzdvihuje konštruktívnu povahu nášho vizuálneho vnímania.

Ak sa pozriete na túto ilúziu, môžete si všimnúť akoby sa jagala. Skladá sa totiž z niekoľkých polygónov pripomínajúcich tvar hviezdy a keď sa do nich zapozeráte, budete mať možnosť vidieť lúče, ktoré v skutočnosti neexistujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš výskum poukazuje na spôsoby, akým sa mozog snaží prepojiť rôzne body a vytvoriť v našej mysli subjektívnu realitu, ktorú vnímame a vidíme. V podstate má naše vnímanie konštruktívnu povahu,“ vysvetľuje Pascal Wallisch, jeden z autorov štúdie.

Skúmanie rôznych ilúzií a optických klamov je dobrý spôsob, ako môžeme pochopiť fungovanie nášho mozgu. Vedcom ponúkajú spôsob, ako pochopiť vzťah medzi objektom, jeho vlastnosťami a tým, ako ho nakoniec vnímame.

Hoci autori výskumu zaradili ilúziu do nového druhu, priznávajú, že jej princípy sú podobné ako pri iných mriežkových ilúziách. Čo však ilúziu delí od ostatných je fakt, že pri nej vzniká niekoľko nových efektov, napríklad diagonálne línie, ktoré sa prepájajú s polygónmi.

Vytvorenie ilúzie bolo jedným krokom, ďalším bolo jej testovanie. Experimentu sa zúčastnilo viac ako sto dobrovoľníkov, ktorí vedcom pomohli pochopiť spôsob, akým náš mozog túto ilúziu vníma. Dobrovoľníci a pozreli na 162 verzií tejto ilúzie, ktoré sa líšili tvarom, komplexnosťou a jasom. Následne museli odpovedať sériu otázok týkajúcich sa toho, čo práve videli. Autori štúdie sa pýtali, či videli nejaké jasné línie alebo lúče. Ak dobrovoľník lúče spozoroval, ďalej opisoval ich intenzitu.

Na základe toho zistili, že ilúziu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Medzi ne sa radí napríklad kontrast, hrúbka línií, ale aj počet vrcholov.

„Čím viac bodov, ktoré nám indikujú neexistujúce línie, tým silnejšia ilúzia vzniká,“ tvrdí Wallisch.

Aj mozog sa môže pomýliť

Zaujímavou ilúziou je aj tá, ktorú vymyslel Akiyoshi Kitaoka. Vytváranie rôznych optických klamov sa radí medzi jeho najväčšie vášne. Kitaoka vytvoril druh ilúzie, ktorá sa zaoberá jasom. Ak sa pozriete na obrázok nižšie, môže sa vám zdať že vidíte štvorce rôznych odtieňov, pričom všetky majú rovnakú farbu.

Optická ilúzia nedá internetu spávať. Naleteli ste aj vy?
Zdroj: Twitter (Akiyoshi Kitaoka)

Optické ilúzie sú fascinujúce, no v skutočnosti ide o „poruchu“ vizuálneho zmyslu, ktorý sa milióny rokov vyvíjal na to, aby nám pomohol prežiť. Kedysi dávno totiž naši predkovia museli mať oči na stopkách. Všimnúť si nenápadné zakrádanie predátora v hustom lese častokrát znamenal rozdiel medzi životom a smrťou.

Napríklad aj počas lovu sa svetelné podmienky neustále menili a naše oči museli potenciálnu korisť identifikovať. Vizuálne klamy nám ukazujú, že mozog v ktorúkoľvek sekundu spracúva množstvo informácií a občas sa môže pomýliť. V 3D priestore sa nenecháme len tak jednoducho oklamať, no ak ilúziu presunieme do dvoch dimenzií, mozog začína mať trochu problém. Výhodou je, že optické ilúzie sú pre nás zábavou, no vedcom pomáhajú pochopiť fungovanie najdôležitejšieho orgánu v ľudskom tele.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre