Táto ilúzia oklame nielen náš mozog, ale aj oči. 86% ľudí jej podľahne a vedci nemajú vysvetlenie, prečo je tomu tak

Vedci z University of Oslo vytvorili mimoriadne silnú ilúziu, ktorá vyvolá aj fyzickú reakciu.

Iluzia, ktora neoklame len vas mozog, ale aj oci
Zdroj: Bruno Laeng et. al.

V rámci svojej vedeckej práce vedci z University of Oslo predstavili nový druh ilúzie, ktorú dokáže vnímať až 86% ľudí.

Ilúzia „expandujúcej čiernej diery“ je podľa autorov štúdie mimoriadne dynamickým druhom ilúzie, píše portál Frontiers Science News. Tieň po okraji centrálneho tmavého regiónu vytvára pocit, akoby sme sa prepadali do diery alebo vchádzali do tunelu. Táto ilúzia rovnako ako mnohé ďalšie, nie sú určené len na zábavu, no vedcom ukazujú spôsob, ako náš vizuálny systém vníma svet okolo nás a snaží sa mu porozumieť. Vnímanie našich zmyslov sa líši od prístrojov, ktoré priamočiaro zapisujú hodnoty práve svojimi nedokonalosťami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Iluzia, ktora neoklame len vas mozog, ale aj oci
Zdroj: Bruno Laeng et. al.

Nová ilúzia sa však od podobných trikov líši ešte v jednom smere. Experti vysvetľujú, že dokáže oklamať náš mozog a vyvolať rozšírenie zreníc, rovnako akoby sme sa skutočne presúvali do temnejšej oblasti.

„Prostredníctvom ilúzie expandujúcej čiernej diery sme dokázali, že zrenice reagujú na to ako svetlo vnímame, nie na to, koľko svetla nimi v skutočnosti prejde. Ilúzia podnieti rozšírenie zreníc rovnakým spôsobom, akoby sme vstupovali do temnoty,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Bruno Laeng.

Zvláštna ilúzia

V rámci svojej práce tím vedcov išiel ešte o kus ďalej. Pokúšali sa zistiť to, ako môže farba diery ovplyvniť výslednú ilúziu a reakciu zreníc. Vyskúšali modrú, tyrkysovú, zelenú, magentovú, červenú, žltú a bielu farbu. Výskumná vzorka pozostávala z 50 mužov a žien, ktorí následne hovorili o tom, ako vnímajú ilúziu v rôznych farbách. Počas výskumu ale vedci merali aj pohyb ich zreníc.

Najefektívnejšou ilúziou bola diera v čiernej farbe. 14% dobrovoľníkov neprejavilo v tomto prípade žiadne zmeny, no ak bola diera inej farby, na ilúziu nereagovalo až 20% zúčastnených. Čím intenzívnejšie dobrovoľník prežíval ilúziu, tým viac sa jeho zrenica rozšírila.

Prečo niektorí ľudia ilúziu nevnímali ostáva záhadou. Vedci rovnako nedokázali povedať, či ilúziu dokážu vnímať aj iné živočíšne druhy s podobnými očami ako my. Výskum ale autori považujú za úspech, pretože sa im podarilo zistiť niečo viac o tom, ako naše zrenice fungujú. Ilúzia, na ktorú ste sa mohli pozrieť vyššie je totiž jasným dôkazom, že rozširovanie a zužovanie zrenice nie je odrazom toho, koľko svetla ňou reálne prejde.

Naše oko sa prispôsobuje svetlu, ktoré vnímame, no môže sa prispôsobiť aj svetlu, o ktorom si len myslíme, že existuje. Autori štúdie na záver dodávajú, že s ďalšími štúdiami a experimentmi môžu vedci objaviť nové ilúzie. Tie nám ďalej ukážu to, ako ľudské telo alebo myseľ fungujú a ako sa môžu meniť na základe obrazu, schopného náš mozog zmiasť.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre