Časť používateľov Gmailu bude lepšie chránená ako ostatní. Google zavádza významnú novinku!

Od decembra sa niektorí užívatelia môžu prihlásiť do beta verzie pre šifrovanie, vďaka ktorému vaše správy neuvidí ani Google.

Gmail
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Spoločnosť Google pridáva do svojej mailovej schránky Gmail šifrovanie na strane klienta. Momentálne sa táto funkcia nachádza v beta verzii, no postupne sa dostane ku všetkým užívateľom, ktorí majú účty Google Enterprise Plus, Education Plus a Education a Standard. Šifrovanie umožní ochrániť obsah vášho mailu a príloh tak, aby ho servery spoločnosti nedokázali prečítať.

Vy, ako užívatelia tak budete mať k dispozícii jedinečné šifrovacie kľúče, ktoré vám zaručia kontrolu nad posielaným obsahom. Služba Google Workspace, ktorá zastrešuje mnoho rôznych aplikácií, napríklad dokumenty, tabuľky, Google Meet alebo Google Drive, už teraz využíva najmodernejšie šifrovanie, aby sa zaručila bezpečnosť súborov. Šifrovanie na klientskej strane už obsahujú aplikácie Google Drive, Google dokumenty, Google tabuľky či Google Meet. V beta verzii sa nachádza klientske šifrovanie aplikácie kalendár.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teraz prichádza táto funkcia aj do vašej emailovej schránky. Ak sa chcete k funkcii dostať o niečo skôr, môžete sa prihlásiť do beta verzie Gmailu. V tomto prípade ale treba spomenúť, že beta verzie nie sú určené pre širokú verejnosť a môžu obsahovať chyby, ktoré vám znepríjemnia prácu s aplikáciou. Ak však túto možnosť zvažujete, nečakajte dlho. Spoločnosť Google bude prijímať prihlášky do beta verzie len niekoľko týždňov.

Príde táto funkcia aj k bežným užívateľom?

Ako sme už na začiatku spomenuli, funkcia bude dostupnou len pre podniky alebo tých, ktorí majú administrátorský Google Workspace účet. Ak sa užívatelia rozhodnú zapnúť ďalšiu formu ochrany, pripravia sa o niekoľko možností, ktoré služba ponúka. Nebudú môcť napríklad používať emotikony, podpis, alebo funkciu Smart Compose.

Spoločnosť Google pracovala na spôsobe, ako priniesť šifrovanie do Gmailu už pomerne dlhú dobu, informuje portál The Verge. V roku 2014 pracovala na end-to-end šifrovaní, ktoré sa o niečo líši od formy šifrovania, ktorú v beta testovaní prinášajú teraz. Ako už bolo spomenuté, funkcia nie je dostupná pre širokú verejnosť, no získať prístup k nej môžu len väčšie spoločnosti.

End-to-end šifrovanie alebo skrátene E2EE, je forma komunikácie, ktorá bráni tretím stranám získať prístup k obsahu, ktorý posielate. Ide o výrazne bezpečnejšiu formu komunikácie, ako napríklad tradičné SMS správy. End-to-end šifrovanie používa napríklad WhatsApp, ktorý sa považuje za jednu z najbezpečnejších komunikačných platforiem.

Hoci nie je klientske šifrovanie dostupné pre každého, treba spomenúť to, že o nič podstatné neprichádzate. Možnosť šifrovania na klientskej strane si totiž vyžaduje prácu, na ktorú si pravdepodobne bežný človek nebude chcieť nájsť čas. Ak by ste predsa len chceli toto šifrovanie, existujú alternatívy.

Jednou možnosťou je šifrovanie mailu prostredníctvom PGP, čo si však vyžaduje inštaláciu niekoľkých rôznych programov. Ďalšou možnosťou je založiť si účet na platforme Proton Mail, ktorá má oveľa prístupnejší dizajn a ponúka niekoľko šifrovacích možností.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre