Liečba Parkinsonovej choroby: Tri neurónové obvody zodpovedajú nielen za motorické poruchy, ale aj depresiu

Vedci z inštitútu MIT objavili tri neurónové obvody v jednej časti mozgu. Ich úprava by mohla byť kľúčom k zvráteniu Parkinsonovej choroby.

Tri neurónové obvody môžu byť kľúčom k liečbe Parkinsonovej choroby
Zdroj: MIT

Parkinsonova choroba sa vo väčšine prípadov spája s poruchami pohybu. Strata rovnováhy, trasenie rúk, či problémy s pohybom. Medzi symptómy Parkinsona sa však rátajú aj príznaky, ktoré na prvý pohľad s touto chorobou nemajú nič spoločné, napríklad depresia.

Neurológovia z inštitútu MIT sa vo svojej novej štúdii zamerali na mozgový región s názvom talamus, ktorý môže ovplyvniť vývoj ako motorických, tak aj nemotorických symptómov Parkinsonovej choroby. Úpravou elektrických signálov v tomto regióne dokonca dokázali zvrátiť priebeh ochorenia u myší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vieme, že v prípade Parkinsonovej choroby hrá talamus dôležitú úlohu. Dôležitou otázkou ale ostávalo, ako možno vystavať obvod signálov spôsobom vysvetľujúcim mnohé symptómy tohto ochorenia. Pochopenie toho, ako tento región mozgu funguje je kľúčom k pochopeniu tohto ochorenia a vývoju lepších liečebných metód,“ vysvetľuje Guoping Feng z inštitútu MIT a jeden z vedúcich štúdie.

Talamus sa skladá z niekoľkých regiónov, z ktorých množstvo zodpovedá práve za motoriku. Ak dôjde k poškodeniu alebo degenerácii týchto štruktúr, nastávajú problémy s pohybom, čo je jeden z hlavných prejavov Parkinsonovej choroby. Tím vedcov zistil, že malá časť talamu, parafascikulárny talamus, sa prepája s ďalšími troma štruktúrami zodpovednými za motorické a iné funkcie.

Liečba Parkinsonovej choroby

Jeden zo signálnych obvodov zodpovedá za celkový pohyb a keď ho vedci „vypli“, laboratórne myši strávili viac času pohybom po klietke. Ďalší z obvodov umožňuje osvojenie si motorickej schopnosti jej opakovaním. Vedcov prekvapilo, že posledný obvod nebol spojený s motorickými vlastnosťami, no s motiváciou. Po utlmení tohto obvodu sa u zdravých myší objavili symptómy, podobné depresii.

Následne vedci zisťovali, ako Parkinsonova choroba ovplyvňuje mozog myší. Ukázalo sa, že jeden z obvodov kontrolujúci pohyb bol posilnený a teda nastal pravý opak. Namiesto častejšieho pohybu sa myši začali pohybovať menej. Zároveň choroba ovplyvnila aj obvod zodpovedný za osvojenie si nových motorických vlastností a zmeny nastali aj v motivácii, teda myši s modelom Parkinsonovej choroby vykazovali stav pripomínajúci depresiu.

Výskumníci z MIT ale zistili, že činnosť neurónových obvodov dokážu kontrolovať buď pomocou liečiv alebo svetlom. To im umožnilo vykonať v neurónoch zmeny a zvrátiť každý zo symptómov Parkinsonovej choroby.

Momentálne sú pacienti liečený látkou, ktorá im umožní získať späť motoriku, no s inými symptómami pomôcť nedokáže. Nevýhodou je aj to, že po čase si pacienti vytvoria na túto látku odolnosť. Vedci z MIT dúfajú, že poznatky zo svojej štúdie dokážu preniesť aj na ľudský mozog a potenciálne tak otvoriť dvere k novým formám liečby Parkinsonovej choroby. Vedci momentálne hľadajú gény, ktoré by boli lepším cieľom pre potenciálnu liečbu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre