Vedci zaznamenali druh mozgovej aktivity spájajúci sa s Alzheimerovou, či Parkinsonovou chorobou

Región DMN je časťou mozgu, kde aj malé zmeny môžu mať výrazné dôsledky.

Vedci zaznamenali nový druh mozgovej aktivity
Znázornenie siete DMN. Zdroj: Wikimedia

Keď nad niečím rozmýšľame, snívame, alebo niečo plánujeme, najaktívnejšia časť mozgu sa označuje DMN (pozn. redakcie: Default Mode Network). V nej sa nachádza napríklad aj prefrontálny kortex, píše portál Eurekalert.

Default Mode Network je druh siete, ktorá je najaktívnejšia v čase bdelého oddychu, teda keď sa na nič konkrétne nesústredíme a našu myseľ necháme „uletieť“. Aktivitu teda môžeme pozorovať pri dennom snívaní alebo rozmýšľaní „o ničom“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že aj malé zmeny v dynamike tohto aktívneho mozgového regiónu môžu hrať veľkú úlohu pri zmene ľudského správania. Predpokladá sa, že zmeny v tomto regióne môžu spôsobovať problémy so sústredením, hyperaktivitu, Parkinsonovu, alebo Alzheimerovu chorobu. Vedci sa taktiež domnievajú, že zmeny v tomto regióne vedú aj k vývoju depresie a autizmu.

Zatiaľ ale nič nie je isté. Vedci ešte úplne nechápu všetky procesy, vplývajúce na dynamiku regiónu DMN. Vedcom z University of North Carolina sa po prvýkrát podarilo zachytiť aktivitu neurónov a chemických látok, ktoré sa v regióne DMN nachádzajú. Práca vedeckého tímu univerzity poukázala na zmeny, ktoré v regióne DMN nastanú, keď sa aktivuje locus coeruleus. Ide o drobnú časť mozgu, ktorá vylučuje norepinefrín.

„Množstvo štúdií sa pokúšalo odhaliť mechanizmy, ktoré ovládajú veľké mozgové siete. To, ako dokáže jeden systém neuroprenášačov zmeniť dynamiku celého mozgu, ale ostávalo z veľkej časti nepochopené. Naša práca pomáha vysvetliť úlohu norepinefrínu v mozgovej aktivite a zmien v DMN,“ vysvetľuje Ian Shih, vedúci štúdie.

Monitorovanie aktivity

V rámci práce vytvorili geneticky upravený model myši, na ktorom skúmali vplyv locus coeruleus na najaktívnejšiu časť mozgu. Model im umožnil manipulovať aktivitu mozgových buniek prostredníctvom zlúčenín, ktoré selektívne aktivujú špeciálne syntetické receptory. Popri tom vedci vytvorili optickú platformu, ktorá im umožnila zistiť hodnoty vylúčeného norepinefrínu. Počas experimentu tím vedcov manipuloval locus coeruleus počas magnetickej rezonancie.

Podarilo sa im zistiť, že aktiváciou tohto regiónu nastáva zúženie krvných cievok. Zároveň sa zvyšuje aktivita vo frontálnych regiónoch mozgu. Následne merali nielen množstvo vylúčeného norepinefrínu, ale aj hladinu vápniku v neurónoch a zmeny objeme krvi v mozgu. Podarilo sa im tiež prakticky demonštrovať že norepinefrín z locus coeruleus môže vyvolať aktivitu v predných častiach mozgu, zatiaľ čo znižuje objem krvi.

Ich práca prináša prelomové objavy, ktoré potvrdzujú roky výskumov. Už v predchádzajúcich štúdiách sa vedcom podarilo dokázať, že neurálna a vaskulárna aktivita sú prepojené. V tejto novej štúdii vedci dokázali, že tento vzťah ovplyvňuje množstvo norepinefrínu. Skúmaný región môže v budúcnosti viesť ku spôsobu, ako vrátiť kontrolu do častí mozgu, ktoré postihli neurodegeneratívne ochorenia, medzi ktoré sa radí napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre