SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa vďaka „reverznému inžinierstvu“ podaril prelom v medicíne: Táto molekula môže spúšťať Alzheimerovu chorobu

Výskum vedcov súhlasí s predchádzajúcimi vedeckými prácami, ktoré naznačili úlohu molekuly pri vývoji Alzheimera.

V trochu zvláštnej štúdii sa výskumníkom z Johns Hopkins Medicine podarilo odhaliť úlohu špeciálnej molekuly cukru, ktorá by mohla hrať dôležitú úlohu pri rozvoji Alzheimerovej choroby, informuje portál Hopkinsmedicine.

Zvláštnou je štúdia preto, lebo výskumníci využili metódu takzvaného „reverzného inžinierstva“, v tomto prípade skúmali mozgové tkanivo piatich ľudí, ktorí na chorobu umreli. Ich štúdia potvrdzuje predchádzajúce výskumy, ktoré rovnako poukazovali na to, že molekula s názvom glykán môže v budúcnosti pomôcť nielen diagnostikovať, ale aj liečiť a možno aj zabrániť Alzheimerovej chorobe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Alzheimerova choroba je progresívna forma demencie, ktorá spôsobuje odumieranie nervových buniek v mozgu tým, že dochádza k hromadeniu škodlivých foriem proteínov amyloid a tau. O odstraňovanie týchto škodlivých proteínov sa za normálnych okolností starajú imunitné bunky v mozgu, ktoré sa označujú ako mikroglia. Lekári už z predchádzajúcich výskumov vedia, že ak sa „upratovacia“ funkcia buniek nejakým spôsobom naruší, môže nastať vývoj Alzheimerovej choroby.

Imunitné bunky môžu prestať fungovať tak, ako majú, ak sa na bunkách mikroglie nachádza prebytok receptoru CD33. Tieto receptory ale nie sú samé od seba aktívne. Na to, aby zabránili funkcii imunitných buniek sa s nimi musí niečo spojiť. V predchádzajúcich štúdiách vedci naznačili, že látka, ktorá sa s receptormi spojí môže patriť do špeciálnej skupiny cukrov. Molekulou, po ktorej lekári pátrajú v tomto prípade môže byť glykán.

„Receptory nie sú samé od seba aktívne. Na to, aby zablokovali funkciu mikroglie a znemožnili čistenie toxických proteínov sa na ne potrebuje niečo naviazať,“ vysvetľuje John Jacob Abel, vedúci štúdie.

Vypnutie „čistiacej“ funkcie

V rámci nového výskumu sa vedci pokúšali nájsť látku, ktorá sa spája s receptorom CD33. Pre potreby výskumu pracovali s mozgovým tkanivom ľudí, ktorí podľahli Alzheimerovej chorobe a ľudí, ktorí umreli na iné príčiny. Zo všetkých glykoproteínov, ktoré existujú, sa vedcom podarilo nájsť jeden spájajúci sa s receptorom CD33.

Experimenty ukázali, že tkanivá s Alzheimerovou chorobou mali dvojnásobné množstvo škodlivej molekuly ako tie, ktoré Alzheimerovou chorobou netrpeli. Objav molekuly glykán znamená pre autorov štúdie prvý krok k objaveniu liekov proti Alzheimerovej chorobe. Zároveň môže ísť o spôsob, ako túto chorobu včasne identifikovať.

Vedci v ďalších prácach preskúmajú, ako je možné, že sa táto látka dokáže naviazať na receptory CD33 a ochromiť funkciu imunitného systému.

Do výskumu Alzheimerovej choroby sa zapája čoraz viac výskumov. Vedci z University of North Carolina nedávno publikovali štúdiu, v ktorej popisovali druh mozgovej aktivity, ktorá by sa mohla spájať práve s Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou. Hoci ich výsledky neboli zatiaľ jednoznačné, aj táto štúdia ponúka metódu, ako bojovať s neurodegeneratívnymi ochoreniami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close