Kúpili ste si nový smartfón? Na tieto veci by ste pri jeho nastavovaní nemali zabudnúť!

Nastaviť si nový smartfón nemusí byť úplne jednoduché. Vďaka tomuto postupu však určite na nič nezabudnete, pozrite sa naň.

Smartfon Xiaomi Mi 11 Lite 4G
Zdroj: YouTube (SmartphoneHrvatska)

Či už ste si nový smartfón kúpili alebo ste ho dostali ako darček, jeho nastavovanie vás určite neminie. Častokrát ide o zdĺhavý proces, najmä keď zarátame čas, ktorý strávime pri presúvaní súborov a nastavovaní všetkých nastavení tak, ako sme to mali v starom telefóne. Pri takom množstve úkonov je takmer nemožné, aby ste na niečo určite nezabudli. A práve preto sme tu my, aby sme vám pripomenuli, čo všetko by ste mali spraviť hneď po tom, ako si svoj nový telefón zapnete. Tieto triky nám priniesol portál zdnet.com a veríme, že sa nimi inšpirujete rovnako aj vy.

Začnite nastavením hesla

V prvom rade by sme mali myslieť na to správne zabezpečenie. Hlavným prvkom je bezpochyby heslo, prostredníctvom ktorého svoj smartfón odomkneme. Nemali by sme sa však spoliehať na vzory či číselné kódy, ktoré je celkom jednoduché odhadnúť. A už v žiadnom prípade by vám nemalo napadnúť, aby ste si ako heslo zvolili svoj dátum narodenia. Najbezpečnejším prvkom je, keď svoj telefón zabezpečíme heslom, ktoré sa skladá aspoň z dvoch slov a kombinuje malé a veľké písmená. Rovnako by sme mohli vsadiť aj na kombináciu s číslicami či špeciálnymi znakmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalej sa zamerajme aj na snímač odtlačkov prstov. Bežný používateľ si totiž naskenuje len jeden odtlačok prsta, čo nemusí byť vôbec pohodlné. Nepredpokladáme, že by ste o ten prst prišli, to nie. No aj menšia rana či nečistota môže spôsobiť, že budeme smartfón musieť odomknúť prostredníctvom hesla. Z tohto dôvodu by sme si do telefónu mali nahrať minimálne dva odtlačky, ak nie aj tri.

Nezabúdajme ani na to, že by sme nemali podceňovať ani zabezpečenie smartfónu heslom PIN. Dôvodom je, že pri strate telefónu, stačí útočníkovi prehodiť SIM kartu do druhého telefónu a následne vám môže spraviť účet, o akom sa vám ani nesnívalo.

Obnovenie súborov zo zálohy alebo si smartfón nastaviť nanovo?

Docela častou otázkou tiež je to, či je lepšie svoj smartfón nastaviť od základov alebo vsadiť skôr na obnovenie zo zálohy. Obnovenie telefónu zo zálohy môže byť pohodlnejšie, ušetriť nám mnoho času a navyše sa všetka práca spraví za nás. Ak ale máme čas, je lepšie si zariadenie nastaviť manuálne, keďže záloha môže byť nekompatibilná a neskôr spôsobiť problémy s funkciami. Okrem toho pri manuálnom nastavovaní môžeme mať istotu, že sme žiadne súbory v starom zariadení nezabudli.

smartfón záloha
Zdroj: pngall

Zabudnúť by sme nemali ani na inštaláciu aplikácie, ktorá slúži ako správca hesiel. Tá nám pomáha s tým, aby náš smartfón prihlásil aplikácie automaticky a my sme si nemuseli pamätať všetky heslá. Správcov hesiel by sme mali využívať najmä pre aplikácie ako napríklad s vernostnými kartami či do hier alebo streamovacích služieb. Pozor si dajte ale na citlivé aplikácie, ktoré by sme radšej mali prihlasovať osobne. Rozprávame najmä o aplikáciách ako so sociálnymi sieťami či o internetovom bankovníctve.

Zapnite si funkciu „Nájdi moje zariadenia“

Pri kúpe nového telefónu asi len málokto myslí na to, že môže o neho prísť. No netreba zabúdať na to, že ho môžeme stratiť a v tom horšom prípade, sa niekto na neho ulakomí a ukradne ho. No, ak by ste sa stretli s jednou z týchto situácií, tak je dobre mať zapnutú funkciu „Nájdi môj telefón, prostredníctvom ktorej ho môžete vystopovať.

Google Mein Gerät finden
Google Mein Gerät finden
Developer: Google LLC
Price: Free

Skontrolujte funkčnosť telefónu

V neposlednom rade by sme mali skontrolovať či sme si náhodou nekúpili chybný kus smartfónu. Jednoducho sa totiž môže stať, že práve naše zariadenie bude mať nejakú tú chybu a pre nás bude najjednoduchšie ho zreklamovať hneď po jeho kúpe a neodkladať to. Pozor si dajte najmä na batériu a nabíjanie, teda či batéria vydrží dostatočne dlho a nabíjanie beží ako má. Ďalej skontrolujte displej a reproduktory. Nezabudnite ani skontrolovať to, či náš smartfón neeviduje náhodné pády aplikácií. Niektoré problémy sa však neobjavia okamžite, preto si svoj starší smartfón ešte odložte. Ak však po niekoľkých dňoch všetko pobeží ako má, môžete ho napríklad predať či podarovať známym.

Kedy ste si naposledy kupovali smartfón vy? A dodržali ste všetky tieto body? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre