Ako si vytvoriť bezpečné heslo, ktoré sa len tak neprelomí? Pozrite sa, ako by malo vyzerať!

Vybrať si bezpečné heslo môže byť niekedy až príliš komplikované. Mali by ste pri tom dbať na niektoré zásady bezpečnosti.

prihlasovacie udaje
Zdroj: Unsplash.com (Markus Spiske), pngtree.com, Vosveteit

Zatiaľ čo v minulosti sme sa o bezpečnosť našich účtov a zariadení toľko nestarali, dnešná moderná doba nás prinútila dať si heslo aj k svojmu smartfónu. Bez zadania hesla nevieme odomknúť smartfón, dostať sa na svoje sociálne siete ani poslať peniaze prostredníctvom internet bankingu. Heslá nás sprevádzajú naším každodenným životom, a preto sa môže naskytnúť otázka, ako si vybrať to správne. Určite viete, že heslá ako 12345678 alebo qwertz123 nie sú úplne ideálnymi heslami. S nami sa však teraz môžete pozrieť na to, aké zásady by ste si pri výbere hesla pre svoje účty mali dodržiavať. Bližšie informácie nám priniesol portál howtogeek.com.

Aké podmienky by malo naše heslo spĺňať?

Pri tvorbe hesla by sme nemali zabúdať na niektoré zásady. Okrem iného by sme však jedno heslo mali použiť len k jednému účtu. To znamená vytvoriť si heslá zvlášť pre mailovú adresu, účet na Facebooku, účet na Instagrame a napríklad iné heslo k nášmu internetovému bankovníctvu. Každý účet by mal jednoducho využívať unikátne heslá, ktoré by sa nemali opakovať. Základným pravidlom však je, že ideálne heslá by mali mať minimálne 12 znakov. Čím viac znakov však heslo má, tým bezpečnejšie pre nás je.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

heslo hacker-1944673_1280
Zdroj: pixbay.com

V hesle by sme mali ďalej kombinovať veľké a malé písmená, číslice a primiešať by sme mohli aj špeciálne symboly. Ak zmiešame všetky tieto typy znakov, naše heslo bude ťažšie na prelomenie. Rovnako by sme sa nemali ani spoliehať na kombinácie, ktoré môžu pôsobiť nápadne. Určiť si ako heslo svoje meno a k nemu pridať číslice vôbec nie je ideálne. Heslo vo forme Jozef123 by sme teda nemali využívať. Podobnou situáciou je to aj v prípade, kedy písmenko O nahradíme nulou. Ak by sme ho teda naformulovali ako J0zef123, heslo môže pôsobiť príliš nápadne. Jednoduché na prelomenie sú rovnako heslá, ktoré obsahujú váš dátum narodenia. Ten si totiž častokrát zverejníme na sociálne siete a ktokoľvek môže vaše heslo uhádnuť.

Ako si svoje heslá zapamätať?

Ak by sme využívali ku každému nášmu účtu samostatné heslo, určite by sme si ich nevedeli zapamätať všetky. Pre zapamätanie hesla by sme si ho však nemali v žiadnom prípade písať napríklad do poznámok nášho zariadenia. O niečo bezpečnejšie je uložiť si heslá na papierik, keď si ich napíšeme rukou. Vyhneme sa tak zapísaniu hesiel do digitálneho priestoru. Ani tu však nejde o ideálne riešenie, keďže nám ho ktokoľvek môže nájsť a naše údaje využiť. A tak, ako sa neodporúča písať si PIN kód našej debetnej karty na jej zadnú stranu, tak by sme si heslá nemali zapisovať nikde.

prelomene hesla
Zdroj: Vosveteit

K ich uloženiu nám poslúžia služby na jednoduché prihlásenie, akou je napríklad Google Smart Lock. Táto služba si naše heslá zapamätá, no pritom ich uchováva šifrované. Vďaka tomu sa vieme automaticky prihlásiť k našim účtom na akomkoľvek zariadení, do ktorého sa prihlásime touto pomyselnou „kľúčenkou“ pre heslá. Postačí nám teda zapamätať si jedno heslo k tejto službe. Rovnako je možnosťou obnoviť si heslo, ktoré zabudneme, pomocou našej mailovej adresy. K zabudnutému heslu sa dá kedykoľvek dostať, ak teda poznáme správnu cestu a napríklad aj bezpečnostné otázky, ktoré sme si nastavili.

Využívate svoje heslá správne? A aký máte trik k tomu, aby ste si ich zapamätali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre