BezpečnosťSpravodajstvo

Zabúdate svoje heslá k účtom? Nie ste v tom sami! Tisíce ľudí zabúda svoje heslá na pravidelnej báze!

Ak zabúdate heslá ku svojim službám, pozrite sa, koľko času vám zaberie jeho obnovenie. Ročne tak dokážete zabrať aj hodinu.

Najčastejším spôsobom ako si dnes zabezpečiť svoje kontá na internete je za využitia hesiel. Práve heslá sú najjednoduchší spôsob nášho zabezpečenia, pričom vytvorenie dobrého hesla nám môže zabrať nejaký ten čas. Po vytvorení dobrých hesiel však častokrát narazíme na problém, že ich zabudneme a následne ich musíme obnovovať. Nejde ale o praktický spôsob zabezpečenia svojich účtov, keďže obnovovaním hesiel zaberieme dosť času. O problematike zabudnutých hesiel a ich obnovovaní nás informoval portál andro4all.com, ktorý nám priniesol rôzne štatistiky. Ktoré heslá tak používatelia zabúdajú najčastejšie? Alebo koľko nám priemerne zaberie obnovenie nášho hesla? Odpovede vám teraz prinesieme v našom článku.

Čo by ste spravili počas štyroch voľných minút?

Aj vy ste sa už pravdepodobne stretli so situáciou, kedy ste zabudli heslo a museli ste si ho následne obnoviť. Premýšľali ste už však niekedy nad tým, koľko času by ste ušetrili, keby ste si svoje heslo pamätali? Celkovo v priemere 3 minúty a 46 sekúnd. Takmer celé štyri minúty nám zaberie obnovenie jedného hesla, ktoré si dokážeme obnovovať aj niekoľkokrát do roka. Prieskum vytvorený na 8000 ľuďoch ukázal, že viac ako polovica respondentov obnovuje svoje heslá aspoň raz za mesiac. Výsledkom tak je, že obnovovaním hesiel dokážeme ročne zabrať až hodinu či dokonca dve.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svoje heslá obnovujeme k rôznym službám, pričom aby sme sa týmto problémom vyhli, môžeme využiť napríklad služby pre správcu hesiel. Tie si dokážu naše údaje úplne zapamätať, pričom nevynechajú ani heslo ku službe, ktorú využívame menej často a nevieme si tak zapamätať dané heslo. Predpokladáme, že používatelia, ktorí svoje heslá neobnovujú tak často, sa spoliehajú práve na týchto správcov hesiel, ktorí dnes dokážu byť veľmi nápomocní. Aj napriek tomu existujú služby, s ktorými sa na správcov neobraciame. A výsledkom je napríklad táto štatistika.

Naše heslá zabúdame najviac k internetbankingu

Najčastejšie obnovovanými heslami medzi používateľmi sú podľa štatistiky heslá k online bankovníctvu. Až 30% respondentov totiž odpovedalo, že im problémy robí práve táto služba. A výsledok je pochopiteľný, práve k internetbankingu si totiž na hesle dáme záležať, aby nám ho nikto neprelomil. Aj za cenu toho, že si ho nebudeme pamätať ani my sami. 24% respondentov ďalej odpovedalo, že si nepamätá svoje heslo k sociálnym sieťam, ktoré máme ale častokrát pevne prihlásené v aplikáciách. Ďalším problémom vedia byť aj naše účty v internetových obchodoch, ktoré robia problémy 16% respondentov.

prelomene hesla
Zdroj: Vosveteit

Len 7% respondentov pritom uviedlo, že si obnovujú heslá k svojim pracovným účtom. Dôvodom vedia byť práve správcovia hesiel, ktoré pre pracovné účty častokrát využívame. Znepokojivou informáciou je tiež aj to, že viac ako polovica z 8000 ľudí odpovedalo, že pre zabudnutie svojich hesiel o svoje účty prišli. Z prieskumu tak vyplýva, že by sme sa mali viac spoliehať na správcov hesiel či iné služby. Ak vám to pomôže, pokúste si svoje heslá zapísať na miesto, ku ktorému nemá nikto prístup. Napriek tomu by ste však mali myslieť na to, že vaše heslo by malo spĺňať podmienky pre bezpečné heslá.

Ako často obnovujete svoje heslá vy? A ku ktorej službe? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close