„Kalkulačka nie je foťák“, varuje NBÚ: Tieto povolenia môžu ohroziť váš smartfón a vaše súkromie

Väčšina aplikácií si vyžaduje povolenie k jednej alebo aj viacerým citlivým funkciám smartfónu. Na čo si dávať pozor?

titulka-povolenia aplikacii
Zdroj: Xmobile.sk

Keď si stiahneme do smartfónu novú aplikáciu a po prvýkrát ju spustíme, typicky musíme ešte rozhodnúť o tom, k čomu dáme aplikácií prístup a k čomu nie.  

Väčšina aplikácii dnes potrebuje povolenie aspoň k jednej citlivej časti smartfónu. Ruku na srdce, ak sa nás aplikácia spýta na povolenie, bežne to len bez rozmyslu potvrdíme, aby sme ju mohli čo najskôr použiť. Národný bezpečnostný úrad ale upozorňuje na to, že tieto povolenia môžu nedôveryhodnej aplikácii umožniť prístup k vašim osobným údajom alebo dôležitým nastaveniam smartfónu. Cez ne hacker získa prístup do vášho zariadenia a môže vám doňho nainštalovať malvér. Nie je to niečo, čo by ste teda mali brať na ľahkú váhu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Neexistuje zoznam univerzálnych povolení, ktoré by ste mali vždy udeliť alebo vždy zamietnuť. Každá aplikácia, ak už ste sa rozhodli, že ju potrebujete, môže logicky potrebovať rôzne povolenia. Na čo teda myslieť?” pýta sa NBÚ.  

V príspevku na sociálnej sieti Facebook vysvetľujú, že rozhodnutie v konečnom dôsledku ostáva na našom uvážení. Zároveň prinášajú niekoľko tipov, na čo by sme mali pri schvaľovaní povolení myslieť. Ako píšu, je logické, že aplikácia na fotografovanie bude chcieť prístup k vášmu fotoaparátu. O niečo menej jasné je to v prípade, ak si stiahnete napríklad nejakú hru.  

V Obchode Play nájdeme množstvo hier, ktoré využívajú napríklad mikrofón na ovládanie hlasom. Zároveň existuje rovnaké množstvo hier, ktoré mikrofón nevyužívajú a logicky, by si preto nemali k nemu pýtať prístup. Mnohí užívatelia zastávajú myslenie “hra ako hra”. Ako ale upozorňuje NBÚ, pred udelením povolenia by ste sa mali zamyslieť nad tým, či aplikácia ponúka funkciu, ku ktorej potrebuje takéto povolenie.  

O niečo ľahšie spozorujete aplikáciu, ktorá si pýta prehnane veľa povolení. Napríklad kalkulačka nemá mať prečo prístup ku vašej galérií, fotoaparátu alebo mikrofónu.  

Aké povolenia môžu predstavovať riziko?

NBÚ však upozorňuje aj na to, že aj aplikácia na fotenie má síce právo pýtať si prístup k vášmu fotoaparátu, no zároveň k nemu môže pristupovať aj bez vášho vedomia.  

“Ak máte pocit, že vás váš telefón odpočúva, možno sa ani nemýlite. Skontrolujte si, či ste nejakej aplikácii nepovolili prístup k mikrofónu. Softvéry s takým povolením vedia zvuk aj nahrávať. Prístupy dajte len aplikáciám, cez ktoré telefonujete, fotoaparátu či hlasovo ovládaným aplikáciám,” upozorňuje NBÚ.  

Aplikácie s prístupom do galérie zas vedia prezerať uložené súbory, vymazať ich alebo ich upraviť. Povolenie na prístup k lokalizačným službám je oveľa citlivejšie. Ak ho udelíte nesprávnej aplikácií, útočník by vedeľ ľahko zistiť kde ste boli, kde sa nachádzate práve teraz alebo kde bývate či pracujete.  

Ani ku kontaktom a histórii hovorov by ste však nemali aplikáciám dávať prístup ľahko. Aplikácie s týmto povolením vedia zistiť s kým ste telefonovali a ako dlho, plus vidia celý zoznam vašich kontaktov. Kyberzločinci tieto informácie využívajú na phishingové útoky, posielanie spamu alebo iné podvodné činnosti.  

Vo všeobecnosti vám ale odporúčame narábať opatrne s povoleniami, ktoré pracujú s údajmi v smartfóne a umožňujú aplikáciám pristupovať k častiam zariadenia ako je pamäť, kamera, mikrofón či kontakty. Obzvlášť nebezpečnou kategóriou sú aplikácie, ktoré môžu vykonávať systémové zmeny, inštalovať aplikácie na pozadí či čítať upozornenia.

Okrem povolení preto treba pozerať aj na hodnotenia aplikácie. Ak je s ňou niečo v neporiadku, iní užívatelia isto o tejto skutočnosti informujú v komentároch, alebo dajú aplikácii zlé hodnotenie. V prípade neistoty radšej nájdite v Obchode Play alternatívu, ktorá sa vám bude pozdávať viac.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre