Je vaša Wi-Fi zraniteľná voči útoku hackerov? Takto si ju zabezpečíte niekoľkými jednoduchými krokmi

Nedostatočne zabezpečená Wi-Fi sieť predstavuje riziko pre všetky zariadenia, ktoré sú na nej pripojené.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dnes má už takmer každý doma svoju vlastnú Wi-Fi sieť a bežne máme na nej pripojených niekoľko zariadení. Smartfóny, počítače, domáci asistenti, smart TV a rada ďalších zariadení sa môže cez vašu bezdrôtovú sieť pripájať na internet a rovnako môže byť ohrozená útokom hackerov, ak nemáte svoju Wi-Fi sieť zabezpečenú.  

Nemusíte však byť expertom cez IT, aby ste sa lepšie chránili pred kyberhrozbami. Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa nemuseli báť toho, že jedného dňa niekto získa prístup k vašim zariadeniam. Ako vysvetľuje portál Federálnej obchodnej komisie, najväčšia výhoda Wi-Fi siete je zároveň aj jej nevýhodou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Wi-Fi nám dovoľuje pripojiť sa na internet kdekoľvek v domácnosti, bez potreby nepraktického kábla. Zároveň však dovoľuje aj cudzím zariadeniam, aby sa na ňu pripojili, ak nie je riadne zabezpečená. Nižšie sa dozviete, ako si môžete zvýšiť zabezpečenie vašej Wi-Fi siete. 

Ako zabezpečiť Wi-Fi sieť pred hackermi?

Šifrovanie 

Šifrovanie Wi-Fi siete znamená, že komunikácia medzi routerom a zariadeniami je “rozbitá” tak, aby ju nedokázal prečítať nikto cudzí. Odosielacie a prijímacie zariadenie majú svoje špecifické kľúče, na základe ktorých si rozbitú informáciu vedia poskladať naspäť.  

Na zapnutie šifrovania stačí, aby ste vstúpili do nastavení routera. Tam si zvoľte šifrovanie buď WPA3 Personal alebo WPA2 Personal. WPA3 je novší a bezpečnejší štandard, no aj WPA2 vás ochráni. Staršie routery majú možnosti buď WPA alebo WEP. Upozorňujeme, že tie nie sú bezpečné. Môžete skúsiť router aktualizovať, no ak sa vám ani potom nezobrazia novšie štandardy, odporúčame, aby ste zvážili kúpu nového routera.  

Sifrovanie sprav end-to-end
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay a Vosveteit.sk

Zmeňte si predvolené nastavenia 

Keď dostanete nový router, väčšinou máte vzadu alebo na vysúvacej kartičke prihlasovacie meno, heslo a názov siete. Vo všetkých prípadoch odporúčame zmeniť tieto predvolené nastavenia za niečo vlastné. Pri voľbe hesla si zvoľte silné a ťažko uhádnuteľné heslo. Pri nastavovaní musíte zvoliť aj heslo na Wi-Fi aj heslo do správcovských nastavení.  

Neodporúčame podceňovať Admin heslo, alebo správcovské heslo. Ak by hacker toto heslo uhádol, dostal by sa do nastavení, ktoré mu dovoľujú ľubovoľne zmeniť Wi-Fi heslo alebo iné bezpečnostné nastavenia.  

Vytvorte si hosťovskú Wi-Fi 

Väčšina routerov už dnes ponúka možnosť vytvorenia druhej, hosťovskej Wi-Fi. Tá má iný názov a heslo. Ide o dobrú bezpečnostnú praktiku z dvoch dôvodov. Prvým je, že nikomu nedávate prihlasovacie údaje do vašej hlavnej siete. Druhým je, že ak by aj niekto z vašich známych mal náhodou v zariadení malvér, ten sa nebude ďalej šíriť do vašej hlavnej siete a vašich zariadení.  

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zapnite si firewall routera 

Veľa routerov má vlastný firewall, ktorý nie je vždy zapnutý. Ide o systém, ktorý bráni, aby do vašej siete prenikol malvér alebo hackeri. Ubezpečte sa preto v správcovských nastaveniach, že ho máte zapnutý. Ak neviete, ako sa pripojiť k routeru, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento návod, kde sme sa okrem iného venovali aj tejto téme.

Chráňte si zariadenia 

Tak ako sa hackeri môžu cez Wi-Fi dostať do vašich zariadení, rovnako sa vedia dostať aj cez zariadenia do vašej siete. Platí preto, že všetky vaše zariadenia by ste mali udržiavať aktualizované, prípadne chránené antivírovým programom.  

Aktualizujte si router 

Pri spomenutí aktualizácií mnohí krútia očami, no naozaj ide o dôležitú súčasť kyberbezpečnosti. Nové aktualizácie obsahujú nové bezpečnostné prvky, opravy bezpečnostných medzier či nové šifrovacie štandardy. Oplatí sa preto stiahnuť si ich čo najskôr. Router väčšinou môžete aktualizovať cez jeho nastavenia. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre