Veda a výskumVesmír

Historická misia DART po sebe zanechala poriadny neporiadok: Toto sa našlo okolo asteroidu

Európska vesmírna agentúra pomocou Hubblovho ďalekohľadu objavila pole kameňov okolo celého asteroidu Dimorphos.

Mnohí experti hovoria, že nie je otázkou či do Zeme niekedy vrazí asteroid, ktorý by mohol spôsobiť škody obrovských rozmerov, ale kedy sa takýto objekt objaví. Z histórie vieme, že Zem niekoľkokrát čelila asteroidom s priemerom viac ako 10 km. Jedným bol napríklad asteroid Chixulub, ktorý spôsobil obrovské klimatické zmeny a ukončil vládu dinosaurov pred 66-miliónmi rokov.

Čo však môže ľudstvo robiť, ak by nás takýto objekt ohrozoval dnes? Minulý rok americká NASA úspešne vykonala misiu DART, ktorej cieľom bolo úmyselne naraziť do malého asteroidu Dimorphos. Misia DART bola historickou misiou, prvou v novom odbore takzvanej planetárnej ochrany. Vesmírne agentúry si už dlhšiu dobu uvedomujú, že kolízia s asteroidom by mohla predstavovať katastrofu pre región, ktorý kozmický objekt zasiahne. Ak by čo i len malý asteroid zasiahol menšie mesto, explózia by sa mohla rovnať výbuchu atómovej bomby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začiatkom tohto roka americká NASA publikovala oficiálne výsledky misie, ktorá mimochodom dopadla úspešne. Misii sa podarilo dokázať, že v prípade potreby dokážeme odkloniť dráhu asteroidu. Hoci gro misie bolo sledovať samotný náraz, astronómovia sledujú sústavu dvoch asteroidov Didymos a Dimorphos aj dnes. Ako informuje Európska vesmírna agentúra, nedávno si vedci pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu všimli roj drobných trosiek, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli, keď do menšieho asteroidu Dimorphos vrazila misia DART.

DART do asteroidu vrazila rýchlosťou približne 22 500 km/h. Náraz bol dostatočne silný na to aby spomalil obežnú dráhu objektu a pritom uvoľnil aj množstvo materiálu. Výskumníci si všimli 37 objektov, ktorých veľkosti sa pohybujú od jedného do šiestich metrov. Ako ukázali dáta z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, tieto objekty sa od asteroidu vzďaľujú rýchlosťou 1 km/h.

Historická misia DART vytvorila okolo asteroidu pole trosiek
Zdroj: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA)

Dohru misie DART prezradí Hera

Dokopy tvoria uvoľnené objekty približne 0,1% hmotnosti asteroidu Dimorphos a patria medzi najtmavšie objekty, aké sme zatiaľ v Slnečnej sústave zachytili. Ako vedci tvrdia, ide o nový spôsob ako skúmať dohru misie DART ešte predtým, ako sa na sústavu asteroidov pozrie misia Hera. Ak všetko pôjde podľa plánu, ESA by mala misiu odštartovať na budúci rok.

Astronómovia predpokladajú, že tieto objekty nie sú úlomky asteroidu, no kamene, ktoré sa nachádzali na povrchu v čase nárazu. Všimli si ich na zábere, ktorý zachytila misia DART, keď sa nachádzala 11 km nad povrchom, dve sekundy pred nárazom. Predpokladá sa, že náraz uvoľnil približne 2% kameňov na povrchu asteroidu.

Zatiaľ nie je jasné ako sa kamene uvoľnili z povrchu asteroidu. Je možné, že boli súčasťou uvoľneného materiálu po náraze alebo ich z povrchu oddelila seizmická vlna, ktorá po impakte nasledovala. Viac informácií prinesie plánovaná misia Hera.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close