SOI hlási, že táto nabíjačka vás môže ohroziť na živote. Ak ju máte doma, nepoužívajte ju!

Pozor, ak ste si zakúpili túto nabíjačku k smartfónu, tak ju nepoužívajte. Hrozí, že vás zasiahne elektrický prúd, hlási Slovenská obchodná inšpekcia.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte na prelome mája a apríla tohto roka inšpektori zo susedného Česka hlásili, že sa na trhu objavila nabíjačka, ktorá má potenciál zabíjať. No zdá sa, že ani náš trh nie je imúnny voči podobným produktom, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí, upozorňuje SOI.

Pozor, od tejto nabíjačky dajte ruky preč!

Mnohí z nás potom, ako si kúpia smartfón, tak automaticky zavítajú do najbližšieho obchodu s elektronikou, aby si kúpili aj nabíjačku vzhľadom na to, že tie sa pomaly, ale isto vytrácajú z balení telefónov. No nie každý výrobok je bezpečným. Výber vhodnej nabíjačky je oveľa komplikovanejší, než sa na prvý pohľad môže zdať. V ideálnom prípade by sme si mali zadovážiť nabíjačku priamo od výrobcu. No pravdou je, že častokrát siahneme po alternatívnej nabíjačke, ktorá býva zväčša aj výrazne lacnejšiu. Ak si vyberieme zle, tak v tom lepšom prípade siahneme po nabíjačke, ktorá nie je plne kompatibilná so smartfónom, v tom horšom si môžeme zakúpiť aj takú, ktorá predstavuje pre nás bezpečnostné riziko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Inšpektori zo SOI objavili na trhu nabíjačku, ktorá nevyhovela skúške elektrickej pevnosti, počas ktorej došlo k prierazu izolácie. V praxi to znamená, že nás môže zasiahnuť elektrický prúd počas manipulácie so smartfónom, resp. nabíjačkou, keď je zapojená do siete. Ide konkrétne o model nabíjačky HAOJUE model AR-122.

„Cestovný adaptér bielej farby s dvomi USB konektormi. Na výrobku sa nachádza označenie CE, číslo modelu, symbol ochrany triedy II, symbol separovaného zberu, technické údaje a krajina pôvodu. Výrobok nie je označený obchodným menom alebo ochrannou známkou výrobcu. Výrobok je balený v papierovo-plastovom obale. Bezpečnostné inštrukcie sú uvedené na papierovej etikete prilepenej na obale výrobku.“, opisujú produkt inšpektori.

Ak ste si zakúpili nabíjačku, ktorú môžete vidieť nižšie na fotografiách, tak vám ju odporúčame odovzdať predajcovi, ktorý by vám mal obratom vrátiť peniaze.

„Slovenská obchodná inšpekcia umožnila prijať kontrolovanej osobe nápravné opatrenia, ktorými zabránila ďalšiemu sprístupňovaniu nebezpečného výrobku na trhu a zabezpečila informovanie spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny.“

No záverom treba povedať, že nabíjačku môže potenciálne predávať aj iný výrobca, ktorý ju ešte doposiaľ nestiahol z predajných pultov. Buďte teda opatrení pri kúpe nabíjačky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre