Pozor! Inšpektori u susedov našli nabíjačku pre telefón, ktorá môže zabíjať. Máte ju v zásuvke aj vy?!

Inšpektori v susednom Česku, kde pracuje alebo študuje odhadom 300 až 400 tisíc Slovákov, našli nebezpečnú nabíjačku. Dostať sa mohla potenciálne aj k nám.

nebezpecna nabijacka
Zdroj: Maksim Safaniuk / Shutterstock.com

Súčasný trend výrobcov smartfónov je, že zmenšujú balenia telefónov a odoberajú z nich častokrát i príslušenstvo. Objektívne ale treba povedať, že dopomáha k tomu aj Európska únia, ktorá tlačí na ekologickejšie balenia a zníženie tvorby e-odpadu. Obzvlášť v prípade prémiových telefónov v balení absentuje nabíjačka. To býva častokrát problém, lebo novšie zariadenia prichádzajú aj s rýchlejším nabíjaním, no staršie nabíjačky, bohužiaľ, podporujú menší výkon. Ak chceme teda využiť plný potenciál rýchleho nabíjania, tak musíme z vreciek nohavíc vytiahnuť ďalšie peniaze a zadovážiť si nabíjačku navrhnutú pre telefón.

Aby toho nebolo málo, tak aby sme využili plný potenciál nabíjačky, tak musí podporovať aj vhodný protokol. Preto výber vhodnej nabíjačky nie je vôbec jednoduchý. Rovnako treba povedať, že originálne príslušenstvo častokrát stojí oveľa viac, než iné kompatibilné výrobky, a preto častokrát siahneme po alternatíve. No zdá sa, že nie vždy sa oplatí šetriť, upozorňuje česká ČOI (Česká obchodná inšpekcia).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na túto nabíjačku

Česká obchodná inšpekcia upozorňuje na nabíjačku „USB nabíjačka OEM pre iPhone“, ktorú distribuuje spoločnosť Quikset s.r.o.. Nabíjačka je pôvodom z Číny a jej používanie je nebezpečné. Pri jej používaní totiž hrozí zasiahnutie elektrickým prúdom.

„Česká obchodná inšpekcia zistila, že na tuzemskom trhu je v ponuke pre spotrebiteľov elektrické zariadenie, ktoré môže znamenať pre spotrebiteľa vážne riziko. Ide o USB nabíjačku OEM pre iPhone. Tento výrobok je dodávaný bez obalu a je opatrený označením CE, značkou pre ekologickú likvidáciu, značkou pre elektrické zariadenia triedy ochrany II., Input: 100-240V~ 50/60Hz 0.15A, Output: 5V = 1A, MADE IN CHINA

Česká obchodná inšpekcia zistila vážne riziko úrazu elektrickým prúdom, ktoré môže viesť až smrti používateľa tým, že sa používateľ dotkne USB konektora na tele výrobku, na ktorom sa objaví nebezpečné sieťové napätie 230V v dôsledku nedostatočnej izolácie medzi primárnou a sekundárnou časťou výrobku. Ďalej výrobok nie je označený povinnými údajmi o čísle typu či dávky alebo sériovom čísle alebo inom prvku umožňujúcom jeho identifikáciu, povinnými údajmi o obchodnom mene a adrese pre doručovanie výrobcu popr. dovozca.“, uvádza ČOI v tlačovej  správe.

Vzhľadom na to, že podľa odhadov v Českej republike študuje medzi 300 až 400 tisícmi Slovákov, tak je pomerne vysoké riziko, že k nabíjačku môže používať aj mnoho Slovákov. Ak máte preto aj vy v domácnosti túto nabíjačku, tak vám ju odporúčame nepoužívať, vyhnete sa tak možnému nebezpečenstvu.

Medzičasom české úrady stiahli výrobok z trhu a nahlásili ho aj do systému Safety Gate, ktorý slúži na upozornenie ostatných členských krajín Európskej únie, že s výrobkom nie je niečo v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre