Háky namiesto zubov a zobák ako lyžica: Paleontológovia objavili zvláštnu fosíliu pterosaura

Autori nového výskumu naznačujú, že zvláštny tvar zobáku a zubov nedávno pomenovaného druhu pterosaura poukazuje na zvláštny spôsob lovu.

Výskumníci objavili fosíliu pterosaura s hákmi namiesto zubov
Zdroj: University of Portsmouth

V Nemecku sa medzinárodnému tímu paleontológov podarilo objaviť prazvláštnu fosíliu z radu pterosaurov. Tento živočích sa vyznačoval 400 tenkými zubami s hákmi, informuje portál University of Portsmouth.

Pterosaury sa niekedy označujú aj ako vtákojašterotvaré a niektorí ich mylne považujú za dinosaurov. V skutočnosti sú ale len sesterskou vývojovou skupinou. Pterosaury sa vyznačujú podlhovastými hlavami a relatívne veľkým mozgom. Okrem toho však mali útle trupy a duté kosti, aby boli ľahšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčšou slabinou pterosaurov boli ich krídla. Tie tvorila tenká blana, ktorá sa po pretrhnutí len ťažko zahojila. Pretrhnutie krídel zároveň znamenalo stratu schopnosti letu a tým pádom aj lovu a následnú smrť jedinca. Viaceré fosílie poukazujú na to, že pterosaury mohli mať srsť rovnako ako aj niektoré dinosaury. Neexistujú však jednoznačné dôkazy, ktoré by srsť pterosaurov vedeli potvrdiť.

Unikátny živočích

Takmer kompletnú fosílu lietajúceho plaza našli vedci vo vápenci, ktorý je ideálny na zachovávanie fosílií. Fosília sa vyznačuje dlhou čeľusťou s drobnými zubami s hákmi. Samotná čeľusť je vyhnutá smerom dohora. Na konci čeľuste nie sú žiadne zuby, no tie sa nachádzajú pozdĺž oboch strán čeľuste a tiahnu sa až k jej zadnej časti.

Výskumníci objavili fosíliu pterosaura s hákmi namiesto zubov
Zdroj: University of Portsmouth

Paleontológov prekvapili hlavne háky, ktoré sa na konci zubov nachádzali. To vedci zatiaľ nepozorovali pri žiadnom inom pterosaurovi. Predpokladá sa, že zahnutý chrup slúžil tvorovi na lov drobných kreviet. Zahnutie malo pravdepodobne zaručiť, aby sa kreveta medzi zubami nezasekla. Fosíliu pterosaura vedci objavili náhodou pri vykopávaní vápenca, ktorý obsahoval krokodílie kosti.

„Podarilo sa nám nájsť takmer dokonale zachovalú kostru zvláštneho tvora. Predpokladáme, že mŕtvola musela byť v rannom štádiu rozkladu, keď sa fosilizačný proces začal,“ vysvetľuje profesor David Martill, vedúci výskumu.

Pterosaurus patrí do čeľade pterosaurov, ktorá sa označuje ako Ctenochasmatidae. Fosíliu objavili v Bavorsku, kde sa našlo aj množstvo ďalších ostatkov pterosaurov. Hoci má tento druh až 400 zubov, paleontológovia objavili ešte ďalší druh, ktorý ich má podstatne viac. Ide o druh Pterodaustro, ktorý objavili v Argentíne. Nová fosília sa však od ostatných odlišuje. Tvar zubov vedcom prezrádza, že sa tento tvor kŕmil jedinečným spôsobom.

Jeho zobák tvarom pripomínal lyžicu a paleontológovia sa domnievajú, že pomocou neho naberal vodu, ktorú následne precedil cez zuby. Prípadná korisť tak ostala uväznená v ústach tohto tvora. Predpokladá sa, že tento pterosaurus žil v plytkých lagúnach a živil sa drobnými krevetami či inými menšími živočíchmi. Tvora pomenovali Balaenognathus maeuseri. V preklade tento názov znamená „veľrybie ústa“, kvôli spôsobu, akým tento pterosaurus lovil potravu. Predpokladá sa, že tento pterosaurus žil počas obdobia neskorej jury.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre