Google prichádza s novinkou. Povie vám, či vaše údaje sa dostali na dark web, no má to zatiaľ jeden háčik

Google začal sprístupňovať nové funkcie pre platiacich členov Google One. Dostupné sú ale zatiaľ len vo vybraných regiónoch.

dark web deep web
Zdroj: pixabay.com (geralt)

Google sa neustále zameriava na zlepšovanie bezpečnosti svojich produktov a služieb s cieľom ochrániť svojich používateľov pred kybernetickými hrozbami. V týchto dňoch oznámil nové bezpečnostné funkcie pre svoju službu Google One, ktoré majú poskytnúť užívateľom vylepšenú ochranu a pocit bezpečnosti. Tieto funkcie sú k dispozícii pre všetky plány Google One, no zatiaľ len pre trh v USA.

Čo je to Google One?

Google One je cloudová služba od spoločnosti Google, ktorá ponúka užívateľom možnosť ukladať svoje dáta online a zdieľať ich s ostatnými. Užívatelia si môžu zakúpiť plán podľa svojich potrieb, ktorý určuje veľkosť úložného priestoru, ktorý majú k dispozícii. Okrem toho poskytuje Google One aj rôzne ďalšie výhody, ako napríklad lepšiu podporu, možnosť zdieľania plánu s rodinou a prístup k rôznym Google službám. Služba je dostupná na rôznych platformách vrátane Androidu, iOS, Windows a Mac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prístup k VPN pre všetky tarify Google One

VPN od Google One chráni internetovú aktivitu tým, že maskuje vašu IP adresu, ktorá vie povedať o vašej identite toho pomerne veľa. Vo viacerých prípadoch dokonca vie odhaliť aj vašu presnú polohu vrátane toho, čo robíte na internete. Tieto informácie vedia zneužiť nielen vlády ale aj  hackeri či rôzne služby. Dobrou správou je, že táto funkcia je po novom k dispozícii vo všetkých tarifách Google One v 22 krajinách ako napríklad Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Japonsko atď.  Je dostupná na zariadeniach Android, iOS, Windows a Mac. Google sľubuje používateľom služby 2TB plán. Čerešničkou na torte je, že VPN môžete zdieľať až s piatimi ďalšími používateľmi vo vašom tarife. Druhým dychom ale musíme povedať, že aktuálne nie je dostupná v našom regióne. No pomocou voľne dostupných VPN si môžete zmeniť IP adresu, aby bola z jednej z podporovaných krajín a službu si môžete aktivovať.

Používanie VPN v Google One
Zdroj: blog.google

V súvislosti s touto funkciou treba uviesť, že Google je začal v týchto dňoch len sprístupňovať a preto môže trvať ešte niekoľko dní či týždňov, kým bude dostupná v podporovaných regiónoch.

Monitorovanie Dark Webu pre ukradnuté informácie

Online zneužívanie identity je narastajúcim problémom, ktorý postihuje milióny ľudí každý rok. Veľa z týchto ukradnutých informácií môže byť nájdených na temnej časti internetu tzv. Dark Web, ktorá je ťažko prístupná a blokovaná vyhľadávačmi. Google One prichádza s funkciou „dark web report“, ktorá vám pomôže skenovať Dark Web a hľadať vaše osobné informácie, ako napríklad vaše meno, adresu, e-mail, telefónne číslo. Ak sa nájdu vaše informácie, Google One vám to oznámi a poskytne vám návod na ochranu týchto informácií.

Rovnako ale treba povedať, že táto funkcia nie je v našom regióne dostupná. Na to, aby ste ju mohli získať, tak si Google One musíte zakúpiť prostredníctvom serveru z USA. Rovnako nezabudnite na to, že región si musíte upraviť v Obchode Play pomocou cesty Nastavenia a potom Všeobecné a potom Predvoľby účtu a zariadenia a následne Krajina a profily. Záverom treba dodať, že funkciu Dark Web report Google začína vo vybraných regiónoch uvoľňovať dnešným dňom a neskôr by mala byť dostupná aj v ďalších krajinách, no Google nespresnil presný harmonogram sprístupňovania tejto funkcie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre