Návody

Gmail, Mapy, ale aj Kalendár: Tieto triky pozná len málokto! Osvojte si ich a bude sa vám s nimi lepšie pracovať

Používate často rôzne Google služby? Potom určite vyskúšajte tieto tipy a triky, o ktorých mnoho ľudí nevie, no vedia neuveriteľne pomôcť.

Používaním účtu Google máte prístup k množstvu užitočných služieb, za ktoré si pri konkurencií často aj priplatíte. Zrejme najznámejšou z nich je správa e-mailov v aplikácii Gmail, no na dennej báze využívame aj služby ako Kalendár či Mapy. A práve v týchto najpoužívanejších službách z dielne Googlu sa skrýva množstvo užitočných nástrojov, ktoré vedia zefektívniť každodennú prácu. Poďme sa preto pozrieť na tie najužitočnejšie z nich.

Vytvorenie viacerých e-mailových adries

Pri práci s e-mailovou schránkou sa nám vie jednoducho stať, že je schránka zahltená a my tak strácame prehľad o správach, ktoré v nej pristáli. E-maily totiž prúdia z každej strany a pre lepší prehľad by bolo vhodné mať viacero účtov, pričom každý by sa zameriaval na určitú oblasť. S Gmailom si ale žiadny ďalší účet vytvárať nemusíte. Stačí vám znak + a viete si vytvoriť akúkoľvek e-mailovú adresu, ktorá bude dedikovaná na vami požadované odvetvie či príležitosť. Ak je vaša e-mailová adresa príklad@gmail.com, tak si viete vytvoriť ďalšiu e-mailovú adresu pridaním znaku + a doplnením ľubovoľných vhodných znakov (napr. príklad+info@gmail.com). Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práca s e-mailmi offline

Nikto nemá rád situácie, keď mu treba pracovať, no nemá prístup na internet. Je pravda, že bez internetu sú naše možnosti obmedzené, no ak sa na nich pripravíte, tak toho viete veľa získať. Hovoríme tu najmä o funkcii offline pošty v prostredí Gmail, ktorá vám umožní správy čítať a taktiež na nich odpisovať. Správy budú ale samozrejme odoslané až po opätovnom získaní prístupu k internetovému pripojeniu. Offline poštu si viete zapnúť v nastaveniach Gmailu v sekcii Offline. Presnému návodu sme sa venovali v tomto článku.

gmail offline pošta 1
Zdroj: vosveteit.sk

Poskytnutie prístupu k e-mailovej schránke

Ak pracujete vo firme tak sa vám niekedy mohlo stať, že ste potrebovali so svojimi kolegami zdieľať obsah svojej e-mailovej schránky. Jedným riešením je poskytnutie hesla, čo vám ale rozhodne neodporúčame. Gmail nám ale ponúka možnosť, v ktorej vieme s ostatnými zdieľať obsah našej schránky. Po zdieľaní prístupu bude vedieť druhá osoba správy čítať, odpisovať na nich alebo napríklad aj používať záložky.

Pridanie ďalšieho správcu účtu je jednoduché. V prostredí Gmail otvorte nastavenia (ozubené koliesko v pravom hornom rohu), kde sa prekliknite do sekcie Účty a import. Následne kliknite na tlačidlo Pridať ďalší účet v časti Udeliť prístup k vášmu účtu. Potom už iba vyplňte e-mailovú adresu poverenej osoby.

gmail pridať účet
Zdroj: vosveteit.sk

Rýchle vytvorenie udalosti (nielen) v Kalendári

Pri vytváraní novej udalosti je potrebné vykonať viacero kliknutí, najmä ak nemáte priamo otvorený Kalendár. Ak ste ale v prehliadači, tak viete využiť jednoduchú URL skratku cal.new. Táto skratka vás automaticky presmeruje na stránku, kde viete vytvoriť novú udalosť. Podobne to funguje vo viacerých Google aplikáciách. Pomocou doc.new vytvoríte nový textový dokument, note.new vám zas pomôže vytvoriť rýchlu poznámku v Google Keep. Pre fanúšikov dotazníkov existuje skratka form.new, na novú prezentáciu zas viete použiť slide.new. Rýchlu tabuľku viete vytvoriť pomocou sheet.new a nový videohovor viete zahájiť cez meet.new.

História vašej polohy

Mnoho užitočných funkcií je aj v aplikácii Google Mapy. Jednou z nich je aj pomerne kontroverzná, no rozhodne zaujímavá funkcia. Tá vám totiž ukáže, kde všade ste sa pohybovali. Vy si tak viete jednoducho pripomenúť, kde všade ste boli napríklad cez dovolenku. Funkcionalita sa nazýva Vaša časová os a je zapnutá automaticky. Nájdete ju potom, ako kliknete na ikonu vášho profilu. Tomu, čo všetko ponúka, prípadne ako ju viete vypnúť, sme sa venovali v tomto článku.

časová os google mapy 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám tieto užitočné tipy a triky pomôžu k rýchlejšiemu a pohodlnejšiemu používaniu Google služieb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close