FBI radí, ako by ste mali prehliadať internet, aby ste sa nestali obeťou hackerov

Zvýšte svoju bezpečnosť pri pohybe na internete tým, že budete dodržiavať tieto zásady. Pozrite sa, na čo by ste nemali zabúdať.

podvodny hovor
Zdroj: Edaccor / Shutterstock.com

Kyberbezpečnosť je častou témou medzi používateľmi internetu, a to ako v laickej spoločnosti, tak aj medzi odborníkmi. Tipov, ako môžeme chrániť svoje osobné údaje alebo bankové účty na internete môžeme nájsť mnoho, no len málokto ich aj reálne dodržiava. Preto vám prinášame prehľad toho, ako by ste sa mali na internete správať, ak sa nechcete stať cieľom podvodníkov a útočníkov, ktorí by radi ukradli vaše údaje alebo financie. Tieto tipy s nami zdieľala priamo FBI na svojej stránke, ktorá apeluje na používateľov internetu, aby dbali na bezpečnosť, pretože nebezpečenstvo a hrozby na nás číhajú na každom rohu.

Chráňte vaše účty a dáta

V prvom rade si prezradíme, aké zásady by ste mali dodržiavať, aby ste ochránili svoje dáta a neposkytli ich tak útočníkom na zlatom podnose. Základom pre vašu bezpečnosť je bezpochyby aktuálna verzia operačného systému vo vašom smartfóne, počítači alebo inom zariadení. Okrem pravidelných aktualizácií by ste mali vsadiť aj na kvalitný antivírusový program od známej spoločnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
windows aktualizacia
Zdroj: AFANASEV IVAN / Shutterstock.com

K ochrane údajov by ste mali zarátať aj silné heslá do každého účtu. Rátať by ste mali aj s tým, že by ste nemali používať jedno a to isté heslo do viacerých účtov. Rovnakým heslom si zvyšujete pravdepodobnosť, že útočníci budú vedieť prelomiť bezpečnosť viacerých vašich účtov. V neposlednom rade FBI radí aj to, aby ste neotvárali prílohy od neoverených účtov alebo e-mailových adries. V týchto prílohách sa môžu nachádzať rôzne vírusy, ktoré môžu napadnúť vaše zariadenie a dostať sa tak aj k vašim údajom.

Dbajte aj na bezpečnosť pri pripojení

V poslednej dobe je pomerne diskutovanou témou aj pripájanie sa na verejné siete Wi-Fi. Na týchto sieťach by ste nemali zadávať žiadne citlivé údaje či vykonávať finančné transakcie. Radšej skôr využite vaše vlastné mobilné dáta alebo si počkajte, kým sa nebudete môcť pripojiť do bezpečnej a známej siete Wi-Fi. Bezpečnosť môžu narušiť aj verejné nabíjacie stanice napríklad na letiskách, v MHD, hoteloch alebo nákupných centrách. Na tieto nabíjacie stanice by ste sa určite nemali pripájať a využiť by ste mali skôr vlastný nabíjací adaptér s káblom, ktorý pripojíte do zásuvky. Útočníci totiž v poslednej dobe čoraz častejšie využívajú taktiku známu ako juice-jacking, teda situáciu, kedy váš telefón infikujú prostredníctvom falošných nabíjacích staníc.

Ochráňte aj svoje financie a informácie

Keď vám príde e-mail z neznámej adresy, mali by ste ju dobre preskúmať predtým, než na ňu odpoviete. Podvodníci totiž radi využívajú mená známych inštitúcií ako je napríklad pošta alebo kuriérska služba. Prostredníctvom e-mailov si od vás vedia vypýtať peniaze za zásielku, ktorú vám majú doručiť, aj keď ste si nič neobjednali. Vždy teda pri príchode neznámeho e-mailu overte aj adresu odosielateľa a zvýšte tak svoju bezpečnosť na internete.

Gmail spravy titulka bezpečnosť
Zdroj: In Green / Shutterstock.com

Rovnako neotvárajte odkazy v správach alebo e-mailoch, ktoré od vás žiadajú nejakú akciu. Mnohí podvodníci využívajú túto praktiku so zámienkou aktivácie alebo aktualizácie vášho účtu. V skutočnosti si však od vás vypýtajú zadanie vašich prihlasovacích údajov, ktoré následne zozberajú. Ak vám takýto odkaz príde, obráťte sa radšej na oficiálnu stránku spoločnosti, ktorá vám mala takúto správu sprostredkovať.

Vašu bezpečnosť môžete zvýšiť rovnako aj tak, že si budete všetky platby a žiadosti o ne starostlivo kontrolovať. Neoverujte transakcie, pri ktorých si nie ste stopercentne istí ich pravosťou. Dajte si pozor aj na e-maily, ktoré na vás náhlia a chcú, aby ste vykonali nejakú aktivitu čo najrýchlejšie. Pre online nákupy využite ideálne jednorazové platobné karty, ktoré po chvíľke vyexpirujú. V neposlednom rade si ale zabezpečte bezpečnosť vašich financií tým, že nebudete posielať peniaze neznámym ľuďom na internete ani vtedy, ak budú tvrdiť, že sú v tiesni. Rovnako nedovoľte, aby mal k vášmu bankovému účtu niekto prístup.

Ako je na tom vaša bezpečnosť na internete? Dávate si pozor na všetky tieto body? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre