Bezpečnosť

Ako často by sme mali meniť svoje heslá? Je to častejšie, ako to možno robíte!

Pozrite sa, ako často by ste svoje heslá mali meniť, aby ste predišli problémom s bezpečnosťou a útočníkmi, ktorí napádajú vaše účty.

Heslá od rôznych účtov by sme mali mať rozdielne, to určite viete. Vytvoriť si pritom heslo, ktoré prelomí útočník len ťažko vôbec nie je komplikované, no musíte poznať, aké znaky by malo mať. Myslieť pritom ale musíte aj na to, ako často si svoje heslo meníte pre prípad, že by mu nejaký útočník bol na stope, prípadne ho už prelomil. Pre zvýšenie bezpečnosti teda nezabúdajte svoje heslo ku každému účtu pravidelne meniť, no aký je pre to časový interval? Na to sa teraz pozrieme spoločne a prezradíme si, kedy je ten správny čas na zmenu hesla. Aj vy to totiž možno robíte nesprávne.

Ako často by ste si mali heslá meniť aj vy?

Vo všeobecnosti by ste heslo ku svojmu účtu nemali mať dlhšie bez zmeny ako niekoľko mesiacov. Určite sa teda nespoliehajte na to, že máte komplikovanejšie heslo a útočníkom by dlho trvalo, kým by ho prelomili. Odporúča sa, aby ste si svoje heslá menili aspoň raz za 3 až 6 mesiacov, teda dva až štyri razy do roka. Myslieť ale musíte aj na niekoľko faktorov, ktoré pri zmene hesiel dokáže zavážiť. Nie každý účet si totiž vyžaduje to, aby ste si heslo menili takto často.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
heslá smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

V prípade, že ide o citlivejšie konto, teda napríklad váš bankový účet, heslo by ste si mali meniť najmenej raz za tri mesiace. Neuškodí vám však ani to, keď ho budete vymieňať každý mesiac. V prípade, že máte komplikovanejšie heslá a využívate aj dvojfaktorovú autentifikáciu, môžete ich meniť pokojne aj raz za pol roka. Tieto dodatočné overenia totiž zvyšujú bezpečnosť vášho účtu. Taktiež by ste mali myslieť na to, že po každom pokuse o prelomenie hesla či útoku na váš účet napríklad prostredníctvom phishingu by ste si heslo mali zmeniť. Pre zvýšenie bezpečnosti sa odporúča využiť napríklad aj správcu hesiel, ktorý nám dokáže vygenerovať silnejšie heslo, ktoré si zapamätá za nás.

Aké dlhé by malo byť naše heslo?

Ďalšou otázkou, ktorú si používatelia častokrát pokladajú, je aká je ideálna dĺžka hesla. Každá služba považuje za ideálne bezpečné heslo niečo iné a vo všeobecnosti platí, že heslá by mali mať aspoň 12 až 16 znakov. Okrem dĺžky by sme mali myslieť aj na vhodnú kombináciu znakov, teda na veľké a malé písmená, číslice a špeciálne znaky. Bezpečným spôsobom ochrany účtu je aj využitie celých viet alebo fráz namiesto jedného slova, ktoré v hesle máme.

Vyhnúť by sme sa mali známym frázam a slovám, ako môže byť napríklad Heslo123. Takéto heslo dokáže akýkoľvek útočník prelomiť už v priebehu pár minút či dokonca sekúnd. Bezpečné heslá navyše neobsahujú ani vaše osobné informácie ako je napríklad meno, dátum narodenia, rodné číslo či podobne. Pre bezpečnosť by ste mali vsadiť aj na dvojfaktorovú autentifikáciu, ktorá síce nemusí znamenať pohodlie, no zvýšenú bezpečnosť.

Ako často meníte svoje heslo vy? A považujete svoje heslá za bezpečnejšie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close