Falošný bankár znovu udrel. Týmto príbehom cez telefón obral ženu o úspory. Je zostali len oči pre plač

Falošný bankár v Čechách opäť zasiahol. Tentokrát podvodníci pripravili ženu o vyše pol milióna českých korún. Polícia prípad vyšetruje. Podvodníci môžu ale udrieť aj u nás, ako sa tomu už v minulosti stalo.

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Nie je to tak dávno, čo sme informovali o tom, že v susednom Česku opäť vyčíňa falošný bankár, druh podvodu, ktorého cieľom je vybieliť účet obete. Falošný bankár sa objavil koncom minulého roka a hoci najprv vyčíňal v zahraničí, netrvalo dlho a dostal sa aj ku nám, na Slovensko. Ide o zákernú formu kyberzločinu, v rámci ktorej sa podvodníci predstavia ako pracovníci banky obete a v niektorých prípadoch použijú aj reálne meno pracovníka.

Falošný bankár následne klientovi oznámi, že niekto požiadal v jeho mene o úver a odporučí mu, obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie čerpania peňazí. Ešte ale predtým, ako sa stihne klient obrátiť na banku, tak mu volá údajný policajt, ktorý mu oznámi, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Falošný policajt si s obeťou dokonca dohodne aj osobné stretnutie, ku ktorému ale nikdy nedôjde. Obeti opäť volá falošný pracovník a presvedčí ju, aby vybrala najvyšší možný úver, aby „predbehla podvodníka“ a následne tieto peniaze previedla na bezpečný účet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začiatkom mesiaca tento podvod udrel opäť, tentokrát u našich susedov. Ako sme informovali, Polícia Českej republiky zaznamenala dva nové prípady podvodu, pričom v jednom prípade podvodníci úspech nezaznamenali. Muž si síce vybral úver tak, ako mu falošný bankár nakázal, no tesne pred odovzdaním peňazí našťastie postrehol, že niečo nie je v poriadku. Podvodníci pohoreli keď mu povedali, aby peniaze vložil do iného bankomatu, než ktorý sa nachádza v banke.

Čo sa druhého prípadu týka, menej šťastia mala žena, ktorá naletela rovnakej taktike. Aj jej sa ozval falošný bankár, ktorému žena posielala postupne peniaze, v celkovej hodnote 260-tisíc korún. Počas podvodu ju zločinec upozorňoval na to, aby ostala pripojená na hovore, inak prevod neprebehne úspešne. Po poslednej transakcii útočník hovor zrušil a žena sa mu nevedela dovolať naspäť. Tu zistila, že sa stala obeťou falošného bankára.

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Podvodníci opäť úradujú

Ako informuje Polícia Českej republiky, falošní bankári opäť vyčíňajú. V tomto prípade sa útok začal ráno v zamestnaní. Žena dostala telefonát od pracovníka inej banky, než v ktorej vedie svoj účet. Muž jej povedal že účet na ktorý v minulosti posielala peniaze je vedený ako podozrivý. V banke zároveň zaznamenali požiadavku na vykonanie platby z jej účtu.

Žena prirodzene vysvetlila, že žiadnu platbu nevykonala, na čo jej útočník povedal, že sa jej ozve niekto z jej banky. Zakrátko jej zavolal ďalší podvodník a tvrdil, že účet ženy napadli hackeri. Tu sa žena dozvedela, že peniaze musí previesť na iný, bezpečný účet.

„A presne to sa vzápätí stalo. Muž na druhej strane telefónu sa predstavil ako pracovník jej banky s tým, že bol jej účet napadnutý hackermi, a preto musí svoje financie okamžite dočasne previesť na iný, bezpečný účet. Žena tak v niekoľkých platbách previedla svoje úspory. Tým to ale neskončilo,..“, približuje podvod polícia.

Celoživotné úspory ženy však podvodníkom nestačili. Tí ďalej klamali a vysvetľovali, že hackeri skúšajú „vziať aj pôžičku“. Jediný spôsob ako im v tom zabrániť je ich v tom predbehnúť. Aj túto pôžičku vo výške 300-tisíc českých korún podvodníci chceli nechať previesť na bezpečný účet. Dokopy tak žena prišla o viac než pol milióna českých korún.

Prípadu sa začali venovať kriminalisti, no zatiaľ sa im prípad nedarí objasniť. O páchateľovi sa vie že hovorili česky bez prízvuku a k dispozícii majú aj jeho fotografiu. Vyšetrovanie teda aj naďalej pokračuje. Polícia momentálne nedokáže povedať, či muž na fotografii pracoval sám.

Vedzte, že keď vám volá osoba na druhej strane a chce po vás citlivé údaje, tak niečo nie je v poriadku. Obzvlášť ak vám „bankár“ a chce od vás údaje, ktoré už dávno banka má. Vo všeobecnosti preto nezdieľajte s nikým citlivé údaje a keď vám zazvoní telefón s obdobným príbehom, tak telefón zrušte a informujte sa o vzniknutej situácii priamo v banke a to buď osobne alebo cez oficiálnu infolinku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre