U susedov vyčíňal falošný bankár: Takto podvodník ukradol cez telefón obetiam státisíce korún

Falošný bankár opäť úraduje, tentokrát v susedných Čechách.

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako svoje obete oklamať, no zdá sa, že sa neboja siahnuť aj po starých a známych trikoch. Veď prečo by ich aj menili, keď fungujú?

Koncom minulého roka sme informovali o podvode falošného bankára, ktorý síce najprv vyčíňal v zahraničí, no rýchlo sa dostal aj ku nám na Slovensko. Cieľom falošného bankára, rovnako ako aj mnohých podobných druhov podvodu, je vytiahnuť peniaze z nič netušiacich obetí. Podvodníci v tomto prípade dokážu zamaskovať svoje číslo tak, aby to vyzeralo že volá banka. Následne sa predstavia aj reálnym menom zamestnanca a dokážu „overiť“ svoju identitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falošný bankár následne klientovi oznámi, že niekto požiadal v jeho mene o úver a odporučí mu, obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie čerpania peňazí. Ešte ale predtým, ako sa stihne klient obrátiť na banku, tak mu volá údajný policajt, ktorý mu oznámi, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Falošný policajt si s obeťou dokonca dohodne aj osobné stretnutie, ku ktorému ale nikdy nedôjde. Obeti opäť volá falošný pracovník a presvedčí ju, aby vybrala najvyšší možný úver aby „predbehla podvodníka“ a následne tieto peniaze previedla na bezpečný účet.

Falošní bankári opäť vyčíňajú

Portál českej Polície informuje, že falošný bankár sa opäť objavil, tentokrát u našich českých susedov. Podvod prebieha učebnicovo, veľmi podobne tomu, ako sme popísali vyššie. Falošný bankár kontaktoval nemenovaného muža a povedal mu, že spolu preberú úver, ktorý si mal údajný muž vybrať. Keď im oznámil, že žiadny úver nebral, povedali mu, že potom asi ide o podvod. Pracovník navrhol, aby si muž vybral z banky čo najväčší úver, pričom počas toho mu volal aj policajt pracujúci na kriminálnom oddelení. Tento falošný policajt ubezpečoval muža, že sa „podvod“ skutočne deje.

Muž si vybral úver v hodnote takmer milión Českých korún a potom mu volala žena z bezpečnostného oddelenia, ktorá mu oznámila, že peniaze musí vložiť do iného bankomatu, než ktorý sa nachádza v banke. Tu už muž nabral podozrenie a celú vec nahlásil polícii.

Muž mal šťastie a o požičaný milión neprišiel. Menej šťastia však mala žena, ktorá na políciu prišla pár hodín na to. Aj ona bola kontaktovaná falošným pracovníkom banky. Ten sa jej opýtal, či schvaľuje príkaz k platbe vo výške 34-tisíc korún. Žena samozrejme odmietla, na čo ju následne bankár naviedol, aby si zriadila rezervný účet a postupne na neho preposlala svoje peniaze, aby nemohla byť realizovaná platba.

Bankár zdôrazňoval, aby hovor počas prevodu neprerušila. Žena postupne posielala peniaze, pričom pri poslednom prevode sa hovor skončil a bankárovi sa nešlo dovolať späť. Tu si žena uvedomila, že naletela podvodníkom. Dokopy vykonala šesť prevodov a prišla o závratných 260-tisíc korún.

„Poškodená potom začala posielať svoje peniaze, prvotná čiastka bola 6.200 korún, potom nasledovala platba vo výške 15.200 korún, 43.800 korún, 49.100 korún a dvakrát 49.900 korún. Pri poslednom prevode peňazí sa ale hovor prerušil, údajnému bankárovi sa už nešlo dovolať späť a žene došlo, že bola podvedená. Prišla tak o viac ako 260-tisíc korún.“, opisuje priebeh podvodu polícia.

Páchateľ alebo páchatelia zatiaľ nie sú známi, no v prípade zadržania im hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov. Polícia apeluje na verejnosť, aby nereagovala na podobné hovory a za žiadnych okolností neprezrádzala cez telefón osobné alebo platobné údaje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre