Facebook radí, ako si zabezpečiť účet. Toto dodržujte, vyhnete sa jeho hacknutiu a krádeži! Dodržiavate to?!

Útočníci a hackeri sa snažia preniknúť do našich účtov rôznymi spôsobmi. Pozrite sa, čo odporúča Meta, ako si máme zabezpečiť Facebook účet, aby sme boli v bezpečí.

hacker facebook ucet
Zdroj: Vosveteit, dlpng, Pixabay.com

Krádeže účtov na sociálnych sieťach sú dnes bežnou súčasťou našich životov. Útočníci sa ich snažia získať rôznymi metódami. Najčastejšie cez phishingové stránky, prípadne cez účty vašich priateľov, ktorých už hackli. Môžu vás napríklad kontaktovať s príbehom, aby ste im pomohlo v súťaži a odovzdali ste mu hlas. Následne vám príde heslo v SMS správe, ktoré si od vás vypýta. Toto heslo ale slúži nie ako hlas, ale na obnovenie vášho účtu. Samozrejme, tých spôsobov, ako to robia, je oveľa viac.

Otázkou ale je, dá sa pred týmito útokmi nejako efektívne chrániť? Odpoveď je, že áno. Poďme sa pozrieť na to, čo odporúča Facebook, aby sme sa vyhli tomu, že sa niekto cudzí dostane do našich účtov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa nám niekto nabúral do Facebooku účtu?

Chráňte si heslo

Meta v prvom rade odporúča, aby sme nikde inde nepoužívali rovnaké prihlasovacie heslo, ako máme na Facebooku a rovnako, aby ste ho nezdieľali s inými osobami.

Vaše heslo by malo byť ťažko uhádnuteľné, preto nemáme používať svoje meno či iné bežné slová.

Mali by sme si vytvoriť silné heslo. To má zväčša okolo 12 znakov, pričom má ísť o kombináciu veľkých a malých písmen, čísiel a špeciálnych znakov.

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Pozor, kam sa prihlasujete

Meta ďalej upozorňuje, že podvodní na to, aby sa dostali k heslu, často vytvárajú podvodné stránky, ktoré vyzerajú rovnako ako Facebook, cez ktoré požadujú, aby ste sa prihlásili cez svoj e-mail a heslo.

„Skôr než zadáte svoje prihlasovacie údaje, vždy skontrolujte adresu daného webu. Ak by ste mali pochybnosti, zadajte v prehliadači www.facebook.com, aby ste prešli na Facebook.“, prízvukuje sociálna sieť.

Scam kradez prihlasovacich udajov printscreen podvodnej stranky_prihlasovacie okno
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

Meta ďalej odporúča, aby sme nikdy neposielali e-maily ďalej, ktoré sme od nej obdržali. Môžu totiž obsahovať citlivé informácie o účte.

Odhláste sa z Facebooku, keď používate počítač spolu s inými ľuďmi

Ak zdieľate počítač s niekým cudzím, tak by sme sa nemali zabúdať z neho odhlásiť. Ak predsa len zabudneme, tak sa môžeme odhlásiť aj na diaľku cez nastavenia profilu, upozorňuje Meta. Odhlásiť by sme sa mali obzvlášť v situácii, keď sme prihlasovali k sociálnej sieti cez počítač, ku ktorému už nemáme prístup, prípadne ide o erárne zariadenie v práci či niekde inde.

Pozor, od koho prijmete žiadosť o priateľstvo!

Už sa vám niekedy stalo, že vám prišla žiadosť o priateľstvo od neznámej osoby? Ide o bežnú metódu, ako sa útočníci snažia nadviazať s potenciálnou obeťou kontakt a neskôr pomocou premyslených metód získať od nej, čo potrebujú, hovorí Meta. Dávajte si preto pozor, komu žiadosť o priateľstvo schválite a komu nie. Rovnako nepodceňujte ani to, keď vám príde správa od vášho priateľa s nezvyčajnou žiadosťou. Hacker sa mohol totiž dostať aj k jeho účtu, cez ktorý sa snaží oklamať ďalšiu obeť.

podvod na facebooku so zdielanim hesla ktore malo sluzit ako hlas v sutazi
Zdroj: Zuzana D.

„Podvodníci môžu vytvárať falošné účty, aby sa spriatelili s inými ľuďmi.“, hovorí Meta. „Ak by ste sa stali priateľom podvodníkov, môže im to umožniť spamovať vašu časovú os, označovať vás v príspevkoch a posielať vám škodlivé správy.“, dopĺňa.

Škodlivý softvér

Meta prízvukuje, že vaše heslo môže útočník získať aj cez softvér tretej strany. Preto by sme mali poznať znaky, že náš počítač či smartfón je nakazený vírusom. Rovnako vyzýva, aby sme z našich zariadení odstránili softvér, o ktorom máme pochybnosti.

upozornenie na virus
Zdroj: DenPhotos / shutterstock.com

Falošné odkazy

Sociálna sieť ďalej odporúča, aby sme nikdy neklikali na podozrivé odkazy a to ani v prípade, ak sme ho obdržali od priateľa. Mohlo totiž dôjsť k napadnutiu účtu vášho priateľa, čo útočníci vedia zneužiť. Cez tieto odkazy často distribuujú falošné webové stránky, cez ktoré sa snažia získať prístup k prihlasovacím údajom. Zväčša tieto linky odkazujú na šokujúci obsah.

Máme používať pokročilé funkcie zabezpečenia

Meta v neposlednom rade navrhuje, aby sme aktívne používali pokročilé funkcie zabezpečenia, ako je napríklad funkcia, že nás Facebook upozorní na to, keď sa niekto prihlási k vášmu účtu. Rovnako volá po tom, aby sme používali dvojstupňové overenie pri prihlasovaní sa.

Dodržiavate pravidlá a odporúčania Mety vyššie? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie alebo na sociálnych sieťach. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, čo robiť, keď vám už niekto hackol účet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre