Virtuálnu realitu budete možno už čoskoro môcť aj cítiť: Nové zariadenie prenáša vôňu digitálneho sveta do skutočnosti

Výskumníci z univerzity CityU priniesli zaujímavý systém, ktorý dokáže vytvoriť desiatky rôznych aróm.

Virtuálnu realitu budeme môcť možno už čoskoro aj cítiť
Zdroj: Unsplash (Adrian Deweerdt, George Hiles), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z univerzity CityU v Hong Kongu nedávno vytvorili bezdrôtový čuchový systém, ktorý dokáže prostredníctvom miniatúrnych generátorov vôní vytvoriť rôzne arómy. Predstavujú si ich technológiu integrovanú s VR/AR systémami, čo by mohlo priniesť realistickejší zážitok pri pozeraní filmov, zdravotnom vyšetrení či online výučbe.  

Autori štúdie vysvetľujú, že moderné rozhrania prepájajúce človeka so strojom vyzdvihujú význam zmyslovej spätnej väzby, nie len vizuálnej, ale aj dotykovej a zvukovej. V tomto smere by mohlo ich zariadenie, ktoré poskytuje čuchovú odozvu, výrazne prehĺbiť zážitky pri používaní virtuálnej alebo rozšírenej reality.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dnes existujú zariadenia, schopné rekonštruovať určité vône alebo pachy. Spravidla však ide o veľké zariadenia, ktoré dokážu vytvárať arómy len v uzavretej miestnosti. Výskumníci však vyrobili malé zariadenie, ktoré možno nosiť na tvári a dokáže generovať rôzne vône na základe bezdrôtového signálu.  

V rámci práce vytvorili dva modely zariadenia, pričom obe dokážu uvoľniť rôzne vône na požiadanie cez generátory vôní, ktoré sa nachádzajú v malom, mäkkom a ľahkom zariadení. Prvý model si môže človek pripevniť pod nos, podobne ako náplasť. Keďže sa generátory arómy nachádzajú blízko nosa užívateľa, zariadenie môže poskytnúť mimoriadne rýchlu zmyslovú odozvu.  

Druhý model je o niečo väčší. Ide o tvárovú masku, v ktorej sa nachádza až deväť odlišných generátorov aróm. Toto zariadenie zas dokáže poskytnúť celú radu rôznych vôní alebo pachov.  

Obe zariadenia však pracujú na rovnakom princípe. Vône dokážu generovať tým, že zahrievajú a roztápajú aromatický vosk. Tým dokážu uvoľniť vôňu rôznej intenzity. Na zastavenie vône zariadenie ochladí vosk tým, že kontroluje pohyb termálneho aktuátora.  

Ľudia dokázali presne rozpoznať vône

Použitím rozličných aromatických voskov dokázali výskumníci vytvoriť dokopy 30 odlišných vôní. Medzi nimi bola napríklad vôňa kvetov, ananásu či palaciniek. Autori zariadenia však vysvetľujú, že takto môžu vytvoriť aj menej príjemné arómy. Zariadenia otestovalo aj 11 dobrovoľníkov, ktorí dokázali správne určiť arómu v 93% prípadov.  

Ďalšou výhodou je, že zariadenie dokáže pracovať dlhodobo bez častých výmen náplní alebo inej údržby. Vývojári navyše budú môcť naprogramovať svoje aplikácie tak, aby dokázali naplno využiť systém vôní, ktorý zariadenie ponúka. Ako sme už spomenuli, využiť by sa to dalo napríklad vo VR hrách alebo 4D filmoch.  

“Naše zariadenie môže interagovať s užívateľom, napríklad keď sa prechádza vo virtuálnej záhrade. Bezdrôtový systém však môže pomôcť aj pacientom trpiacim amnéziou vybaviť si určité spomienky,” píšu vedci.  

Výskumníci v ďalších krokoch zapracujú aj na rýchlejšej odozve systému a menšej veľkosti. Vďaka tomu by sa dal systém lepšie používať napríklad s virtuálnou realitou. Užívateľom by rýchlejšia odozva priniesla ešte intenzívnejší zážitok. Uplatnenie by však toto zariadenie našlo aj pri zmiešanej alebo rozšírenej realite.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre