Experti na bezpečnosť poukazujú na to, ako sa vám hackeri môžu dostať do smartfónu. Tieto „cestičky“ im často otvárame sami!

Pozrite sa na to, ako sa vám hacker môže dostať do vášho Android smartfónu vrátane toho, ako sa môžete proti týmto útokom efektívne brániť.

hacknuty smartfon
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Hackeri môžu preniknúť do smartfónov rôznymi spôsobmi, na tie bežné a najčastejšie spôsoby sa dnes pozrieme. Predstavíme vám aj rôzne tipy, pomocou ktorých sa môžete chrániť a zvýšia vám úroveň vašej bezpečnosti v online priestore.

Softvér na hacknutie

Hackeri môžu tento softvér nainštalovať na váš telefón rôznymi spôsobmi. Poznáme dva bežné typy tohto softvéru, s ktorými sa môžeme stretnúť najčastejšie, ide o Keylogger a Trojského koňa, pričom predstavujú potenciálne veľké riziko úniku dát zo zariadenia a ich zneužitie. Samotných škodlivých kódov je ale oveľa viac. Medzi najčastejšie príznaky, že niečo s vašim mobilom nie je v poriadku, patrí, rýchle vybíjanie batérie, aplikácie neočakávane prestávajú fungovať, alebo telefón sa môže spomaliť, približujú experti z webu mcafee.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Keylogger: Ide o druh softvéru, ktorý dokáže odhaliť vaše prihlasovacie údaje, heslá do bankových aplikácií, sociálnych sieti a ďalších služieb. Funguje naozaj nenápadne, takže je veľmi ťažké ho odhaliť. Je známy tým, že monitoruje a ukladá všetko čo zadávate do vášho zariadenia. Jeho hlavnou úlohou je zaznamenávať stlačenia klávesov.
  • Trójsky kôň: Tento škodlivý softvér zakryje svoju skutočnú funkciu maskovaním. Predstiera, že je to klasická aplikácia, ktorú každodenne ľudia využívajú, po stiahnutí však žiada nesmierne množstvo povolení. Dobrým príkladom sú rôzne nástroje, ako napríklad kalkulačka, pravítko a podobne, ktoré vyžadujú napríklad povolenie, aby mohli pristupovať k vašej polohe, SMS správam a podobne.

Phishingové útoky

Phishing je technika, pri ktorej hackeri predstierajú, že sú dôveryhodné osoby alebo legitímne spoločnosti, v praxi ide častokrát napríklad o banku, aby ukradli vaše údaje. Používajú e-maily, textové správy alebo okamžité správy, ktoré vyzerajú legitímne, na to, aby vás oklamali a získali vaše údaje alebo nainštalovali malware, ktorý poškodí váš zariadenie alebo ukradne informácie.

phishing podvod online podvod
Zdroj: Roman Samborskyi / Shutterstock.com a Stokkete / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dajte si pozor na Bluetooth pripojenie

Profesionálni hackeri môžu využívať špeciálne technológie na vyhľadávanie a napadnutie mobilných zariadení. Tento skenovací proces môže odhaliť zariadenia v dosahu približne 10 metrov, čo je bežný dosah Bluetooth pripojenia. Keď hacker nájde zraniteľné zariadenie, pokúsi sa nadviazať Bluetooth pripojenie. Ak Bluetooth pripojenie nie je dostatočne zabezpečené, hacker môže úspešne pripojiť svoje zariadenie k vášmu telefónu. Po pripojení môže hacker získať prístup k rôznym údajom uloženým vo vašom telefóne, ako sú kontakty, správy, fotografie a iné citlivé informácie.

„Hackovanie smartfónov cez Bluetooth je špecifický typ útoku, ktorý využíva slabiny v Bluetooth protokole alebo v implementácii Bluetooth v konkrétnom zariadení.“

Je to obzvlášť sofistikovaná metóda a to hlavne z dôvodu, že vyžaduje pokročilé technické zručnosti a špeciálny softvér, ktorý umožňuje skenovanie a pripojenie k zraniteľným zariadeniam. Vo všeobecnosti sa ale odporúča, aby ste si vypínali túto funkciu, keď ju aktívne nepoužívate.

Ak si nevypínate Bluetooth, čelíte takémuto riziku
Zdroj: Pixabay (tigerlily713, flag), Úprava: Vosveteit.sk

SIM swapping (výmena SIM karty)

Tento typ útoku nastane, keď hacker kontaktuje vášho poskytovateľa telefónnych služieb, predstiera, že ste vy, a požiada o výmenu SIM karty. Na to, aby bol tento útok úspešný, tak sa potrebuje dostať k vašim citlivým údajom. Môže za týmto účelom využiť rôzne metódy, napríklad sociálne inžinierstvo alebo vás môže kontaktovať a pomocou premyslených metód od vás vydolovať informácie, ktoré potrebujú. Keď poskytovateľ pošle novú SIM kartu hackerovi, stará SIM karta bude deaktivovaná a vaše telefónne číslo bude efektívne ukradnuté a nebudete mať už k nemu prístup. To znamená, že hacker bude dostávať všetky vaše telefonáty no dokonca aj správy. Môže vás zároveň prihlásiť k rôznym službám, vydávať sa za vás a podobne.

Man-in-the-middle útoky (MITM)

Nemenej časté útoky sú aj cez verejné Wi-Fi siete, kedy hacker monitoruje, čo robíte. No okrem toho môže manipulovať s dátovým tokom a napríklad, keď sa pokúsite navštíviť nejaký web, tak vám zobrazí falošnú stránku, cez ktorú vás navedie, aby ste si do zariadenia stiahli infikovanú aplikáciu.

Ako sa chrániť pred hacknutím?

  1. Udržujte telefón aktualizovaný: Pravidelne aktualizujte operačný systém telefónu ale nepodceňte pravidelné aktualizovanie aplikácií.
  2. Buďte opatrní pri sťahovaní aplikácií: Sťahujte aplikácie iba z oficiálnych zdrojov, ako sú Google Play alebo Apple App Store.
  3. Používajte silné heslá: Používajte silné heslá a pravidelne ich meňte. Heslo by ste si mali meniť aspoň každé 3 mesiace.
  4. Zabezpečte svoje sieťové pripojenia: Vyhnite sa používaniu verejnej Wi-Fi. Používajte radšej mobilné dáta, ak máte tú možnosť ak nie tak viete využiť ešte služby VPN.
  5. Vyhnite sa klikaniu na odkazy: Ak nie ste nútený kliknúť na nejaký odkaz, radšej naň ani neklikajte. A už vôbec nie ak je druhá strana nedôveryhodná alebo si nie ste úplne istý, že jej môžete veriť.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre