Vedci naučili umelú inteligenciu, ako chápať sarkazmu: K čomu jej to pomôže?

Sarkazmus je jedným z najťažších na pochopenie nielen pre ľudí, no ešte viac pre stroje.

Vedci učia umelú inteligenciu ako chápať sarkazmu
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Sarkazmus je jednou z vecí, ktorú často máme aj my ľudia problém v konverzácii rozpoznať a pochopiť. Ešte ťažšie to je, ak si s niekým píšeme.  

Efektívny sarkazmus sa častokrát spolieha na mimoriadne jemné zmeny v tóne hlasu a tieto drobné zmeny nedokáže zachytiť ani počítač. Výskumníci z Acoustical Society of America sa ale v rámci novej štúdie na sarkazmus pozreli lepšie a vytvorili nový druh algoritmu, ktorý sleduje niekoľko aspektov audio nahrávok. Tie dovoľujú algoritmu odhaliť sarkazmus o niečo lepšie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti existuje niekoľko algoritmov na odhalenie sarkazmu, no tie sa spoliehajú len na jediný parameter, čo zároveň predstavuje aj dôvod, prečo sa im nedarí. V rámci štúdie vedci sledovali niekoľko akustických parametrov. Všímali si výšku hlasu, rýchlosť rozprávania či energiu, s akou rečník vetu predniesol.  

“Následne sme pridelili emotikony ku každému segmentu reči. Integrácia týchto nápoved pomohla umelej inteligencii lepšie analyzovať reč na základe tónu povedaných slov a emotikonov, ktoré symbolizovali náladu,” tvrdí Xiyuan Gao, jeden z autorov štúdie.  

Táto metóda priniesla uspokojivé výsledky, no autori výskumu už hľadajú ďalšie spôsoby, ako by mohli svoj algoritmus vylepšiť. Vysvetľujú, že na lepšie načrtnutie sarkazmu ľudia častokrát používajú špecifickú mimiku alebo gestá. Implementovanie týchto faktorov do algoritmu môže priniesť ešte presnejšie výsledky pre odhalenie sarkazmu. Zároveň chcú vedci presnejšie odhaľovať sarkazmus aj v iných jazykoch.  

Lepšie porozumenie emóciám

Autori štúdie síce hľadajú spôsoby, ako detegovať sarkazmus, no ich nástroj môže mať oveľa širšie uplatnenie. Tvrdia, že ak dokáže umelá inteligencia odhaliť sarkazmus, potom by mohla s najväčšou pravdepodobnosťou presnejšie odhadnúť aj iné emócie človeka.  

“Bežne sa analýzy sústredia hlavne na text a vyvíjajú sa napríklad na odhalenie nenávistných komentárov alebo sledovanie skutočného názoru zákazníka,” vysvetľuje Gao. 

Rozpoznať sarkazmus alebo iné emócie môže nájsť využitie aj v zdravotníctve. Ak sa však zameriame jedine na sarkazmus, dokázať ho správne vyhodnotiť môže pomôcť vo všetkých výskumných sférach. 

Experti predpokladajú, že hlavne v zdravotníctve by si už čoskoro mohla umelá inteligencia nájsť väčšie miesto. Tvrdia, že v budúcnosti môže práve umelá inteligencia diagnostikovať pacientov, alebo sa dokonca o nich starať, ak je potrebná hospitalizácia. Hlavne pri starostlivosti o pacientov by bolo vhodné, aby umelá inteligencia dokázala správne vyhodnotiť ich emócie. Empatický prístup totiž vedie k príjemnejším pocitom z hospitalizácie.  

Pri komplikovaných zdravotných problémoch, ktoré si vyžadujú náročné zákroky, môže práve empatia pomôcť pacienta presvedčiť a podporiť ho v ďalších krokoch liečby, hlavne ak sú ďalšie kroky nepríjemné.  

Umelá inteligencia však prenikne aj do ďalších oblastí bežného života. Vo všetkých prípadoch je však potrebné, aby ovládala koncept emócií a vedela na ne správne reagovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre