Emoji používame často nesprávne a teraz už vieme, prečo sa tak deje. Toto všetko vplýva na to, ako ich vnímame 

Emoji sa stali svojim vlastným jazykom, ktorý môže "znieť" pre každého človeka inak. Tieto faktory majú vplyv na to, ako ich interpretujeme.

12 emoji, ktoré používame nesprávne
Zdroj: Vosveteit.sk a Bing Image Creator

Emoji sa postupom času stali svojim vlastným jazykom. Používame ich denne, no aj napriek tomu veľakrát nemáme predstavu, čo tieto vtipné smajlíky vlastne znamenajú a ako dokazuje nová štúdia publikovaná v PLOS ONE, niet sa čomu čudovať.  

Každý máme svoju vlastnú interpretáciu pre tieto žlté tváričky, no ako dokazujú výskumníci, to, ako emoji chápeme, ovplyvňuje aj naše pohlavie, kultúra a vek. Svoje tvrdenia zakladajú na experimente, do ktorého sa zapojilo 253 dobrovoľníkov z Číny a 270 dobrovoľníkov z Británie. 51% boli ženy a 49% muži vo veku od 18 do 84 rokov. Ich úlohou bolo popísať význam 24 odlišných emoji.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci vybrali emoji tak, aby reprezentovali šesť základných emočných stavov. Obrázky zachytávali radosť, znechutenie, strach, smútok, prekvapenie a hnev. Zároveň použili emoji z rôznych platforiem ako Apple, Windows, Android a ďalšie. Tieto emoji sa od seba mierne líšili. 

“Štylizované obrázky tváričiek vyjadrujúcich rozličné emócie môžu pridať do elektronických správ emocionálny podtón a aj ďalší kontext,” tvrdia autori štúdie.  

V ďalšom kroku vedci porovnávali, ako výpovede dobrovoľníkov súhlasili s významom, ktorí emoji obrázkom priradili samotní autori štúdie. Tu sa ukázalo, že čím starší človek bol, tým viac sa jeho interpretácia emoji líšila od označenia autormi pre prekvapené, ustráchané, smutné a nahnevané emoji obrázky.  

Čo sa týka žien, tie dokázali lepšie interpretovať šťastné, ustráchané smutné a nahnevané emoji ako muži. Dobrovoľníci z Británie sa celkovo lepšie triafali do interpretácie ako tí z Číny, až na znechutené emoji. Autori štúdie si uvedomujú, že použitie len šiestich základných emoji typov nemusí úplne odzrkadľovať to, aké emoji sa používajú v bežnom živote, ak má človek prístup k celej klávesnici. 

Pomýlili sa aj vedci

Zaujímavé je, že emoji, ktorú použili na znázornenie znechutenia, má v oficiálnom “slovníku” označenie ako zmätená tvár. Aj to môže vysvetliť, prečo dobrovoľníci neoznačili toto emoji správne. Autori štúdie ale zdôrazňujú, že pri používaní emoji je najdôležitejší kontext. Ako príklad uvádzajú tradičného usmievajúceho sa smajlíka. Ľudia v Číne napríklad toto emoji vôbec nepoužívajú na vyjadrenie radosti.  

Aj toto zistenie podčiarkuje fakt, že emoji obrázkom dávame častokrát vlastný význam. Aj u nás je typická usmievajúca tvárička skôr symbolom „potláčaného hnevu“ ako vyjadrenie jednoduchej radosti. Táto interpretácia je však populárnejšia u mladých ľudí, pričom tí starší jej “novému” významu nemusia chápať.  

Výskumníci chcú v štúdii emoji obrázkov pokračovať aj naďalej. V ďalších prácach sa zamerajú na viac typov najpoužívanejších emoji a chcú preskúmať aj nejednoznačnosť rôznych emoji, hlavne ak komunikujú ľudia odlišného veku, pohlavia alebo kultúry.  

Čo si však môžeme zo štúdie zobrať my? Jednoducho povedané, nemusíte si lámať hlavu s tým, ak sa v emoji reči strácate. Samotní experti priznávajú, že táto reč môže byť najťažšou rečou zo všetkých a treba celú vedeckú štúdiu na to, aby sme ju pochopili. Medzičasom sa môžete pozrieť na niekoľko najpoužívanejších emoji obrázkov, ktorých význam si mýlime najčastejšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre