Ako často by ste mali meniť prihlasovacie heslá do služieb a kedy by ste ho mali zmeniť ihneď?! Tieto situácie nepodceňujte!

Pravidelnou zmenou hesla znížite riziko, že by sa vaše heslo dostalo do nesprávnych rúk a niekto by ho zneužil. Meniť by ste si ho mali preto pravidelne a to každé 3 mesiace.

slabe heslo hacker prihlasovacie udaje kyberneticky utok
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

V minulosti sme vám už viackrát hovorili o tom, ako by také silné heslo malo vyzerať. Dnes sa skôr zameriame na rôzne benefity, ktoré prichádzajú s tým, keď si heslo meníte pravidelne.

Heslo sa odporúča meniť pravidelne, a to každé 3 mesiace. Pri menení hesla, by ste mali dbať aj na to, či je nové heslo bezpečné. Určite by malo mať minimálne 12 znakov a malo by byť zložené či už s veľkých a malých písmen, číslic no aj znakov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo by ste mali meniť heslo pravidelne?

Problém s používaním jedného hesla

Keď používate rovnaké heslo všade, tak v prípade, že ho niekto zistí, vie sa dostať úplne všade. Aj do vášho Facebook účtu či na váš email. Nie je preto vhodné mať identické heslo vo viacerých službách. Prinajmenšom rôzne prihlasovacie údaje by ste mali mať v službách, kde pracujete s citlivými údajmi. Útočník na to, aby získal vaše heslo, vás nemusí hacknúť či dostať sa do vášho zariadenia. Často sa k prihlasovacím údajom dostávajú potom, ako sa nabúrajú do nejakej služby. Vy o útoku ani nemusíte vedieť, že došlo k úniku vašich prihlasovacích údajov.

hacker prihlasovacie udaje
Zdroj: N team / shutterstock.com a BlueberryPie / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Zvážte ukladanie hesiel do prehliadača

Toto je ďalšia rada nad zlato, ktorá vám vie veľmi pomôcť. Keď sa vás prehliadač opýta, či si želáte uložiť heslo na nejakej webovej stránke, odporúča sa ho neuložiť. Dôvod je jednoduchý, ak by sa niekto cudzí dostal k vášmu zariadeniu, tak sa potenciálne môže do vášho zariadenia. Nemusí ísť pritom len o zlodeja či hackera, ale za stôl s vašim počítačom si môže sadnúť napríklad kolega z práce či žiarlivý partner. Nehovor viac o tom, že často si prihlasovacie údaje synchronizujeme naprieč zariadeniami. Potenciálne teda nemusí sadnúť ani za počítač, aby sa dostal k citlivým údajom, cudzej osobe stačí chytiť do rúk váš smartfón.

Samozrejme, s kopiacimi sa službami, ktoré používame, môže byť nereálne si pamätať všetky prihlasovacie heslá. Preto, ak si chcete uľahčiť život, používajte správcu hesiel a nastavte si pri prihlasovaní sa do služieb, aby pri vyplnení hesla, vás aplikácia vyzvala na overenie identity, a to napríklad cez sken prsta.

Keylogger

Keylogger je nástroj, ktorý sa využíva, na sledovanie a zaznamenávanie stlačených kláves. Práve tento nástroj je často používaný na odcudzenie údajov o platobnej karte ale taktiež prihlasovacieho mena a hesla. Vo všeobecnosti ide o nebezpečný softvér, ktorý sa do zariadenia zväčša dostane, keď si stiahneme aplikácie či hry z neoverených zdrojov.

Akonáhle si však často meníte vaše heslá, je tu výhoda v tom, že aj keď sa druhej osobe podarí získať heslo, nemôže ho používať dlho, keďže ho potom zase zmeníte. Tento typ softvéru je zároveň často odhalený rôznymi detekčnými systémami, napríklad antivírusom v počítači. Bohužiaľ ale, trvá to nejakú dobu a to hlavne pri novších vírusoch, ktoré dokážu často obísť existujúce zábrany. Je to ale otázka času, kým v databáze vírusov a škodlivých programov pribudne informácia o víruse.

Surfovanie „cez rameno“

Možno by vás to nenapadlo, ale existuje aj surfovanie „cez rameno“. Ide o častý fenomén, kedy cudzí človek sa pozerá, čo robíte na mobile. Deje sa to napríklad počas toho, keď cestujete autobusom či električkou. Vo väčšine prípadov si to ani neuvedomíme. Ak máte jednoduché heslo, tak o to ľahšie si ho zapamätá, keď uvidí stlačenia klávesov. Vyhraté má, ak vás pozná, kedy mu stačí zachytiť aj len časť hesla a zvyšok odvodí z vášho správania či štýlu komunikácie. Pravidelnou zmenou hesla viete predísť tomu, aby niekto cudzí odhalil vaše heslo a zneužíval ho po dlhšiu dobu.

Kedy je najvyšší čas zmeniť si heslo?

Rozmýšľali ste nad tým, kedy by ste si mali zmeniť heslo bez toho otáľania? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo by ste si mali zmeniť heslo hneď bez toho, aby ste čakali čoby len jeden deň.

  • Určite je potrebné zmeniť heslo ihneď po tom, ako ste pripojený na verejnú Wi-Fi sieť a prihlasujete sa do služieb, možno sa vám to nezdá, je to ale nesmierne dôležité. Dôvodom je, že prevádzkovatelia týchto Wi-Fi sietí vidia, čo robíte na internete a kľudne môžu robiť o tom záznam, no vy o tom neviete. Ide aj o častú metódu hackerov, kedy na verejnom priestranstve vytvoria voľnú Wi-Fi sieť a čakajú, kto sa do nej pripojí a potom monitorujú, čo robíte na internete. Ak zaevidujú nejakú aktivitu, ktorá má potenciál priniesť im prospech, tak to môžu zneužiť. Napríklad odhalia vaše prihlasovacie údaje do internet bankingu.
  • Taktiež ho urýchlene heslo zmeňte, potom ako zistíte, že vo vašom zariadení je, resp. bol vírus. Môže sa vám to zdať ako samozrejmá vec, no verte, že pre niektorých ľudí to tak nemusí byť. Nikdy neviete, čo tento škodlivý softvér robí, resp. robil na pozadí. Kľudne mohol zaznamenávať stlačenia klávesov, robiť snímky s prihlasovacími oknami a podobne.
  • Ak už nie ste v kontakte s osobou, ktorá má prístup k vášmu zdieľanému účtu. Napríklad Netflix a podobne. Obzvlášť by ste mali zmeniť heslo do služieb, ak používate jedno a to isté heslo v rôznych službách.
  • Ak sa služba stala obeťou kybernetického útoku. Ako sme v úvode už naznačili, heslo útočník môže získať aj zo serverov služby, do ktorej sa prihlasujete. Ak sa stane služba obeťou útoku, tak by ste si mali okamžite zmeniť heslo. V prípade, ak by ste sa chceli pozrieť, či sa vaše údaje niekedy dostali na verejnosť v dôsledku kybernetického útoku, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne. Nebojte sa, nezaberie vám to veľa čas.

    Dostali hackeri do rúk vašu mailovú adresu a osobné údaje?
    Zdroj: Vosveteit.sk

  • Ak ste sa do vášho účtu prihlásili po dlhej dobe, hlavne po roku a viac. Táto rada naberá na ešte väčšej dôležitosti, ak nemáte zapnuté dvojfázové overenia k daným účtom. Tie by bolo po zmene hesla prospešné zapnúť.

Ako často si meníte prihlasovacie údaje a meníte si ich vôbec? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre