Expert radí, ako môžete eliminovať podvodné hovory: Toto sú základné pravidlá, aby ste sa nestali obeťou podvodníka

Spoločnosť McAfee ponúka rady, ako znížiť počet podvodných hovorov a aby ste prišli tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu.

podvodne SMS spravy scam
Zdroj: TeodorLazarev / shutterstock.com a 1st footage / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nekonajte zbrklo

Podvodníci dobre vedia, že najviac chýb robí človek pod tlakom. Ich podvody častokrát zahŕňajú situácie, ktoré vás dostanú pod tlak. Musíte konať rýchlo, lebo niekto práve čerpá z vášho účtu peniaze, alebo vám povedia, že ste sa stali terčom kyberútoku. Každý človek v takejto situácii spozornie, no nedovoľte, aby ste podľahli tlaku, ktorý na vás podvodník vyvíja.

V takejto chvíli hovor radšej zložte. Ak by sa podvodník vydával za banku, stále si môžete autenticitu hovoru skontrolovať na oficiálnej pobočke, alebo cez oficiálne číslo na stránke. Banky, pošta a iné inštitúcie sa však už niekoľkokrát jasne vyjadrili, že od svojich zákazníkov nebudú vyžadovať platbu, ani osobné dáta cez telefón alebo SMS správu. Všetky inštitúcie už potrebné informácie majú, čiže z tohto uhla pohľadu nedáva zmysel, aby si ich pýtali opäť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používajte funkciu blokovania podvodných čísiel ešte predtým, ako dvihnete hovor

Možno ste to nevedeli, ale viacero aplikácií ponúka funkciu blokovania podozrivých čísiel. Aj aplikácia Google Telefón ponúka túto funkciu, no treba ju aktivovať. Tieto nástroje fungujú zväčša na základe analýzy prichádzajúcich hovorov a hlásení používateľov. Ak určité číslo získa viacero hlásení, že je podvodné, tak aplikácia prichádzajúci hovor najčastejšie stíši alebo ho rovno zablokuje. Mnohé z týchto aplikácií zároveň používateľa aktívne upozorňujú, že tento hovor môže byť potenciálnym podvodom.

ako blokovat podvodne hovory navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, podobnú funkciu si môžete aktivovať aj v prípade SMS správ, aby vám tento typ správ chodil do špeciálneho priečinku so spamom. Vyhnete sa tak kvantu správ, ktoré môžu byť potencionálne nebezpečnými.

blokovanie spamovych SMS Google Spravy navod_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Firmy ponúkajúce tovar musia byť označené ako reklama

Ak ste sa stretli s tým, že vám volala firma a ponúkala vám tovar, no na obrazovke telefónu ste nevideli názov firmy alebo číslo nezačína predvoľbou 888, tak vedzte, že táto firma porušuje zákon. Minulý rok bola prijatá legislatíva, ktorá núti firmy ponúkajúce tovary a služby cez telefón, aby sa registrovali do registra firiem. Na obrazovke telefónu by ste mali následne vidieť, že vám volá firma s nejakou ponukou. No pravdou je, že existuje niekoľko výnimiek, napríklad keď ste s danou firmou v obchodom vzťahu a udelili ste jej povolenie, aby vás kontaktovala.

Stretli ste sa už v minulosti s podvodnými hovormi? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach vrátane toho, ako ste reagovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre