BezpečnosťSpravodajstvo

Expert odhalil, toto sú dve premenné, ktoré sú prítomné takmer pri každom online podvode. Ak niekto od vás požadujte tieto informácie, zbystrite!

Podvodníci majú zväčša vždy jeden hlavný ciel, ktorým je získať na váš úkor prospech. Toto sú dve premenné, ktoré sú prítomné takmer pri každom online podvode.

Obeťou podvodu sa viete stať naozaj veľmi ľahko, môže sa to pokojne stať aj tým čo hovoria, že im sa takéto veci nemôžu nikdy stať. Preto je dôležité vedieť, ako odhaliť podvod a preto sme si pre vás s expertmi z portálu malwarebytes.com pripravili článok, v ktorom vám prezradíme, čo majú všetky podvody spoločné.

Toto sú hlavné premenné každého podvodu

Naliehavo od váš žiadajú peniaze

Podvodník chce samozrejme zarobiť, a preto, aby tento cieľ dosiahol, nechce dať obeti čas na premýšľanie. Naliehavo pýta peniaze, avšak nemusí to vždy robiť len formou platby na účet. Jednou z rozmáhajúcich metód je napríklad útok, kedy sa online podvodník vydáva za člena vašej rodiny alebo priateľa, ktorý je v núdzi. V minulosti sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy sa útočník vydával za syna, ktorý je v tiesni. Podvodník môže napríklad tvrdiť, že stratil mobil a píše z druhého mobilu a potrebuje napríklad súrne zaplatiť pokutu, aby sa vyhol inému trestu a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Človek má pod tlakom vo všeobecnosti konať tak, ako by za normálnych udalosti nekonal. Preto, keď na vás niekto tlačí, nepodľahnite tlaku.

Podvodník si vie vytvoriť falošnú webovú stránku, kde od nej žiada citlivé údaje, napríklad z platobnej karty. Akonáhle mu ich odovzdáte, tak ich môže zneužiť. Útočník môže za týmto účelom na stránke napríklad zobrazovať akciu, ktorá má skončiť v priebehu niekoľkých nasledujúcich minút. Ak ju zmeškáte, tak budete mať „smolu“. Tých spôsobov, ako vás môže ale tlačiť, aby ste zadali platbu, je ale oveľa viac.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Iná situácia je s podvodom určeným na ženy, kedy si podvodník založí falošný účet na sociálnej sieti, kde sa vydáva, že je niekto úplne iný. Ten si vytipuje nejakú ženu a dá si pekne načas, aby sa do neho zamilovala. Keď už prejavuje známky toho, že je zamilovaná, začne ju žiadať o peniaze. Napríklad, si vymyslí príbeh, že potrebuje peniaze na letenky, aby za ňou mohol prísť.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Žiadajú, aby ste im poskytli vaše osobné údaje či iné citlivé informácie

Znovu tu vie figurovať falošná webová stránka, ak sa pokúsite na nej prihlásiť v domnienke, že ide o skutočnú stránku. Následne, ako tak spravíte, tak podvodník získa vaše prihlasovacie údaje, ktoré vie zneužiť, aby sa prihlásil na skutočnú webovú stránku. Následne vám ukradne účet. Aj v tomto prípade útočník chce využiť moment prekvapenia. Napríklad vám pošle správu, „hej, si to ty na tej fotke?“ a odkaz na spravodajský článok. Web následne bude síce vyzerať napríklad ako Facebook stránka, ale pôjde o podvrh.

Pokus o podvod Si to ty na tej fotke
Zdroj: Martin Š. (Facebook skupina Špekulanti a podvodníci)

Taktiež nikdy neposkytujte vaše osobné údaje nikomu, koho poznáte len cez internet, ani ak ste tí najlepší internetový kamaráti.

Pri väčšine podvod chce od vás podvodník získať citlivé údaje. Podvod môže prebiehať ale aj dlhšie ako len pár minút. Kľudne môže ísť aj o dni.

Podvodníci môžu ale vaše údaje či iné citlivé informácie získať aj iným spôsobom. Môžu vám napríklad zavolať, a ťahať od vás citlivé informácie „kúsok po kúsku“. Vždy, keď sa niečo dozvedia, tak to zneužijú pri ďalšom podvode. A takto môžu postupovať dlhšiu dobu, až nadobudnú dojem, že majú všetko, čo potrebujú, aby zrealizovali útok, napríklad sa vydávali za vás a od vám známej osoby získali informácie, po ktorých išli. Na podobný útok sme nedávno upozornili aj my, kedy nás oslovil falošný náborový pracovník s ponukou práce. Trvalo niekoľko dní, kým sa nám pokúsil vybieliť bankový účet. Trpezlivo sa nás ale niekoľko dní pýtal na rôzne veci ohľadne práce, našich očakávaní a podobne. Dokonca nás aj zaškolil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close