Ako rozpoznať falošné internetové obchody? Pozrite sa, na čo všetko by ste sa mali pozrieť predtým, ako zaplatíte

E-shopy prinášajú mnoho spôsobov, ako jednoducho zohnať mnohé druhy tovarov. Mnoho z nich sú však iba podvodné stránky. Ako sa im vyvarovať?

Zdroj: ART STOCK CREATIVE / Shutterstock.com

Nakupovanie sa v posledných rokoch do veľkej miery presunulo z kamenných predajní do online e-shopov. S tým sa však vynorila celá kopa podvodníkov, ktorá vás chce obrať o peniaze cez falošné e-shopy. Ako ich ale rozpoznať od tých pravých?

Toto si všímajte pri nakupovaní online. Vyhnete sa tak potenciálnemu podvodu

Poznáte predajcu?

Najlepšou zárukou toho, že vás predajca neklame je to, že daného obchodníka poznáte napríklad z televíznej reklamy. To, že ide napríklad o jedného z najväčších slovenských dodávateľov však automaticky nemusí znamenať, že produkt, ktorý si kupujete, je tiež kvalitný. To už však ale nie je zodpovednosť predávajúceho, ale výrobcu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak predajcu nepoznáte, tak sa pokúsite o ňom zistiť ďalšie informácie. Ak sa vám toho moc nepodarí odhaliť, a rozhodnete sa u neho nakupovať, použite jednorazové platobné metódy, ako je napríklad jednorazová platobná karta. Takúto kartu si môžete vygenerovať cez aplikáciu vašej banky. Ak tak spravíte, tak sa vyhnete riziku, že útočník neskôr zneužije vaše údaje.

Hľadajte obchodné meno

Seriózni podnikatelia uvádzajú na svojich webových stránkach svoje obchodné meno, adresu, IČO a podobné údaje, na základe ktorých ich viete vyhľadať v obchodnom registri, živnostenskom registri, prípadne obdobnom registri pre krajinu pôvodu podnikateľa, ak je zo zahraničia. Nepodceňujte to, ak táto informácia chýba. Je to jeden z hlavných znakov, že niečo nie je v poriadku.

Na spôsobe platby a dodania záleží rovnako

Dôveryhodné e-shopy umožňujú užívateľom viacero možností platby a dopravy, z ktorých si môžu vybrať. K platbe predom by ste mali pristúpiť iba ak dôverujete dodávateľovi, že vám potrebný tovar skutočne doručí za požadovaných podmienok.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Zo všetkých spôsobov platby je najmenej bezpečný priamy bankový prevod. Ak peniaze posielate cezeň, všetko riziko ide na vás. Ak by ste však platili kartou alebo cez PayPal, v prípade, že ste sa stali obeťou podvodu, môžete sa odvolať pri žiadosti o platbu peňazí buď v banke alebo PayPale.

Najbezpečnejšia je však, samozrejme, platba pri osobnom odbere. Tú ale neposkytujú ani všetci seriózni predajcovia.

Obchodné podmienky a reklamačný poriadok

Obchodné podmienky a reklamačný poriadok sú dokumenty, ktoré si málokto skutočne prečíta. Ak ich ale nikde nemôžete dohľadať vôbec, je to signálom toho, že sa ide o podvod.

Ak neviete, kam môžete dodávateľovi poslať žiadosť o reklamáciu, to by ste sa tiež mali dozvedieť z reklamačného poriadku.

Dávajte si pozor na preklepy v URL adrese obchodu

Mnoho podvodných predajcov e-shopov s cieľom, aby vyzerali dôveryhodne, tak si zakúpia podobnú doménu ako regulárny e-shop. Cieľ je, aby ste si mysleli, že ide o normálny obchod, no v skutočnosti ide o falošný web. Preto si dávajte pozor na rôzne preklepy alebo divne vyzerajúce URL adresy.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Vo všeobecnosti platí, že ak je ponuka príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, tak väčšinou pravdivá nie je. Ak je ponúkaná cena výrazne nižšia, akú ponúka konkurencia, buď ide o falošný obchod, alebo je prezentovaný produkt v skutočnosti iba imitáciou originálneho produktu.

Overte si predajcu na Googli

Základná zásada, ktorou by ste sa mali riadiť pri akomkoľvek podozrení na podvod, a to nie len pri e-shopoch, je overovania zdrojov na Googli alebo podobnom vyhľadávači. Vyhľadajte si recenzie daného obchodu pričom sa sústreďte na tie, ktoré sú mimo obchodu. Tie predajca totiž nemá vo svojich rukách a môžete sa tak dozvedieť reálne skúsenosti s predajcom. Dobrým príkladom sú recenzie nižšie. Ide o skúsenosti používateľov s rovnakým e-shopom.

Ak si do vyhľadávača zadáte názov obchodu, ktorý je známy svojimi nekalými praktikami, na internete by ste mali nájsť články, ktoré na ne poukazujú.

Na nekvalitných dodávateľov by sa tiež mali časom nabrať aj negatívne recenzie. Dávajte si ale pozor, lebo podvodníci si môžu pozitívne recenzie aj nakúpiť alebo sfalšovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre