AKTUÁLNE: Podvodné e-shopy opäť vstávajú z mŕtvych, varuje Polícia SR: Takéto metódy využívajú kyberzločinci teraz!

Polícia SR a SOI spozorovali nárast falošných domén s príponou ".sk".

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Polícia Slovenskej republiky spolu so Slovenskou obchodnou inšpekciou informujú o ďalšom náraste podvodných e-shopov. Tentokrát ide o falošné domény, ktoré sa snažia čo najvernejšie imitovať oficiálne obchody, prevažne ponúkajúce obuv, oblečenie alebo iný značkový tovar.  

Hlavnou poznávacou značkou je doména “.sk”. V tomto prípade kyberzločinci vytvoria doménu oficiálneho obchodu, ktorý síce predáva aj na Slovensku, no doménu má “.eu” alebo “.com”. Imitujú však aj obchody s doménou “.sk” tak, že do URL adresy pridajú slovo alebo nejaké slovo zmenia. Tento typ podvodu nie je na internete novinkou, no ako informuje Polícia SR, začína sa objavovať nová vlna podvodných domén, na ktoré by si mali užívatelia dávať pozor.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dizajn stránky môže byť v niektorých prípadoch veľmi podobný alebo až rovnaký ako vzhľad oficiálneho značkového obchodu. Pri online nákupoch by si teda užívatelia mali dávať väčší pozor na URL adresu. Ak si nie ste istý legitímnosťou online obchodu, pomôcť vedia aj recenzie od iných užívateľov, ku ktorým sa viete dopátrať cez pár klikov.  

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje, že kyberzločinci zatiaľ vytvorili falošné domény na obchody Vivobarefoot, Merrellstore, Sketchers, Converse, Salomon, Lasportiva a Palladiumboots. V prípade originálnych slovenských domén, napríklad “merrellstore.sk” kyberzločinci vytvorili falošné domény “merellshopsk.sk” a “merellobuv.sk”. 

Keďže ide o typický prípad podvodného e-shopu, falošnú stránku viete rozpoznať aj podľa niekoľkých známych trikov. O falošných obchodoch sme informovali veľakrát aj na našom portáli, no ak si ich nepamätáte, toto možno považovať za najväčšie varovné signály toho, že niečo nie je v poriadku.  

Na tieto znaky falošného e-shopu si dávajte pozor

Ako prvé vám isto do oka udrú ceny, ktoré sú v tomto prípade podozrivo nízke. Vieme, že kúpiť tovar za lacno je pre každého obrovským lákadlom, no majte na pamäti, že práve to kyberzločinci zneužívajú. Neznamená to ale, že by ste mali kupovať len najdrahšie veci, aby ste sa neoklamali. Nízke ceny by mali byť prvým varovným signálom, no neznamenajú hneď podvod.  

Čo už však s kostolným poriadkom úplne nie je, je to, ak vám slovenský obchod neponúka možnosť platby na dobierku, ktorá je u nás bežná. Samozrejme že dobierka nemusí byť vždy možná, ak kupujete so zahraničných stránok.  

Dostali ste sa na e-shop s lacným tovarom, v ktorom sa nedá platiť po prevzatí tovaru, čo teraz? V tomto bode by ste mali byť pozorní a radšej zvoliť inú alternatívu, obzvlášť ak ste zo stránky ešte nekupovali a neviete do čoho idete. Ako posledný krok však môžete skontrolovať informácie, ktoré o sebe poskytol predávajúci.  

Poctivé e-shopy väčšinou poskytujú informácie o majiteľovi, kontakt na túto osobu, prípadne adresu sídla. Rovnako majte na pamäti, že každý dôveryhodný obchod má uvedené aj obchodné podmienky, prípadne iné doplňujúce informácie. Ak sú tieto údaje veľmi strohé, alebo ich na stránke nenájdete, toto by malo byť posledným klincom do rakvy. Od tohto konkrétneho e-shopu by ste mali dať ruky preč.  

Polícia Slovenskej republiky zároveň vyzýva obete podvodu, aby sa ju nebáli kontaktovať, či už osobne alebo na čísle 158.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre