Európska komisia začala vyšetrovať Google, Metu a aj Apple. Domnieva sa, že porušili Zákon o digitálnych trhoch

Európska komisia rozbehla vyšetrovanie pri troch veľkých spoločnostiach. Pozrie sa, či sú v súlade s novým zákonom.

Európska komisia si posvieti na tri veľké spoločnosti. Má podozrenie, že porušujú Zákon o digitálnych trhoch.
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, tigerlily713, Elionas2), Úprava: Vosveteit.sk

Európska komisia včera, 25. Marca, otvorila vyšetrovanie v rámci Zákona o digitálnych trhoch. V rámci vyšetrovania sa pozrie na spoločnosť Alphabet a jej praktiky v Obchode Play a Google vyhľadávaniach. Okrem toho prešetrí aj Apple vo veci App Store a Safari, spolu s Metou a jej platobným modelom.  

Vo všetkých prípadoch boli spoločnosti označené ako gatekeeperi, alebo po našom strážcovia brány. Takéto označenie získavajú veľké spoločnosti, ktoré majú dominantné postavenie na trhu a v rámci svojich služieb si môžu dávať podmienky, ktoré znižujú konkurencieschopnosť menších spoločností.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade Google vyhľadávania ide napríklad o uprednostňovanie vlastných príspevkov. V prípade App Store ide zas o zakazovanie iných foriem nákupov v aplikáciách, prísne pravidlá pre aplikácie a nemožnosť vytvoriť vlastný obchod s aplikáciami.  

Apple sa však už podriaďuje Zákonu o digitálnych trhoch a spoločnosť už oznámila svoje plány otvoriť iOS aj aplikáciám a obchodom tretích strán. Momentálne sa ale prešetruje, či spoločnosti ako Alphabet (pod ktorou je Google) a Apple skutočne konajú v rámci zákona. Jednou z podmienok je, že spoločnosti nemôžu zákazníkom nijak zamedzovať ponuky od tretích strán. 

Veľké spoločnosti stále „vystrkujú rožky“

Európska komisia sa zastáva názoru, že Apple nekoná tak úplne v súlade so Zákonom o digitálnych trhoch. Spoločnosť stále uplatňuje rôzne obmedzenia. Spomedzi iných vecí Apple napríklad obmedzuje možnosti vývojárov slobodne komunikovať a propagovať svoje produkty.  

Okrem toho sa Európska komisia pozrela bližšie aj na to, ako Apple uctieva slobodu zákazníka. Zákon o digitálnych trhoch nariaďuje gatekeeperom, aby dovolili užívateľovi odinštalovať predvolený softvér a dovolili jednoducho zmeniť prednastavené nastavenia. Popri tom musia užívateľom dovoliť jednoducho zmeniť predvolenú službu, napríklad prehliadač alebo internetový vyhľadávač.  

Čo sa týka spoločnosti Alphabet, tam má Európska komisia podozrenie, že spoločnosť dáva do popredia svoje vlastné príspevky a služby na úkor konkurentov. Tu sa objavuje riziko, že spoločnosť nekoná vzhľadom ku konkurentom vo férovom a nediskriminačnom duchu.  

V neposlednom rade sa Európska komisia pozrela aj na spoločnosť Meta. V tomto ohľade ju zaujíma jej nový model, ktorý dáva užívateľom na výber, že buď si zaplatia za používanie jej služieb, alebo môžu Facebook a Instagram používať zadarmo, no zaplatia svojimi dátami. Tento model podľa komisie nedáva užívateľom vhodnú alternatívu v prípade, že nesúhlasia so zberom dát. Týmto teda Meta nedosiahla zabránenie zberu osobných dát.  

Vo všetkých prípadoch Európska komisia otvorila vyšetrovanie. Predpokladá sa, že vyšetrovanie potrvá 12 mesiacov a následne sa zverejnia výsledky. Ak by komisia objavila niečo v nesúlade so zákonom, dotknuté spoločnosti informuje o krokoch, ktoré sa rozhodne uplatniť alebo oznámia spoločnostiam, ako by mali svoje chyby napraviť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre