Apple je údajne už pripravený povoliť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán. Čo všetko čaká používateľov iPhone telefónov?

Spoločnosť Apple musí v súlade s prijatým zákonom Európskej únie vykonať niekoľko zmien a už jej pomaly dochádza čas.

Apple by mala už čoskoro dovoliť sideloading na zariadeniach iPhone
Zdroj: Unsplash (Bagus Hernawan), Pixabay (IO-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Európska únia ešte minulý rok schválila Zákon o digitálnych trhoch, ktorý tlačí spoločnosť Apple k tomu, aby na svojich zariadeniach umožnila inštaláciu aplikácií z iných zdrojov ako z App Storu. Tento proces je v IT známy ako sideloading.  

Apple sa zatiaľ nevyjadril k tomu, ako umožní sideloadovanie aplikácií, no portál 9to5 Mac informuje, že tak urobí už čoskoro. Podľa Mark Gurmana z portálu Bloomberg má spoločnosť Apple už v nasledujúcich týždňoch vydať aktualizáciu, ktorá umožní užívateľom v Európe inštalovať aplikácie do iPhonov a iPadov z iných zdrojov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň sa zdá, že Apple rozdelí Appstore na dve verzie. Jedna bude určená špecificky pre európske krajiny, ďalšia pre zvyšok sveta. Aplikácie tretích strán zároveň budú môcť využívať aj svoje vlastné platobné platformy pre nákupy v aplikáciách. Spoločnosť Apple sa musí podriadiť Zákonu o digitálnych trhoch najneskôr do 7. marca.  

Minulý rok sa objavili správy o tom, že operačný systém iOS 16.2 bude mať interný systém, ktorý umožní spoločnosti obmedziť určité funkcie zariadenia vzhľadom na polohu užívateľa. Tento systém môže zaručiť, že len zariadenia v Európskej únii budú môcť inštalovať aplikácie z ďalších zdrojov. Ak by to bolo potrebné, Apple môže dovoliť sideloading aj v ďalších krajinách.  

Podobnú politiku si chcú prisvojiť aj iné krajiny

Po EÚ pracuje na podobnej legislatíve aj Japonsko. Podľa dostupných informácií by aj táto krajina mala dotlačiť Apple k tomu, aby na svojich zariadeniach dovolila inštaláciu aplikácií tretích strán. Podobne ako Európska únia, aj Japonsko chce umožniť, aby sa dalo v iPhonoch platiť inými spôsobmi.  

Spojené štáty sa tomuto problému dlho nevenovali, no zdá sa, že aj oni nakoniec schvália podobné protimonopolné opatrenia. Celkovo to vyzerá tak, že Apple v budúcnosti dovolí sideloading globálne. To je lepšie ako by mala tento problém riešiť od krajiny ku krajine. Uvidíme však, ako budú krajiny postupne reagovať.

Zákon o digitálnych trhoch sa týka všetkých veľkých technologických gigantov, no Apple už roky hrá politiku, ktorá dovoľuje používanie len produktov a príslušenstva spoločnosti. Preto sa tejto spoločnosti dotkne zákon pravdepodobne najviac. Určite ste už počuli, že v Európskej únii musia mať po novom iPhony USB-C nabíjací konektor. Aj toto vyplýva zo zákona, pretože Apple už roky používa svoj vlastný lightning konektor, ktorý nie je kompatibilný so žiadnymi inými zariadeniami mimo spoločnosti.  

Európska únia chce implementáciou jednotného nabíjacieho štandardu znížiť množstvo elektronického odpadu. USB-C je v tomto prípade najlepším riešením, pretože v EÚ aj tak väčšina zariadení prešla na USB-C.  

Apple síce prešiel na USB-C konektor, no ak nebudete mať originálny kábel a nabíjačku, iPhone sa vám nebude nabíjať tak rýchlo. Spoločnosť tak stále tlačí svoje produkty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre