AppleSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Nový iPhone 15 bude mať USB-C, no má to háčik: Apple našiel spôsob, ako s nami vybabrať

Objavujú sa správy, že cez USB-C síce nový iPhone síce nabijete, no Apple obmedzí výkon pri neoriginálnych nabíjačkách.

Ako sme nedávno spomínali, Európska únia tlačí na zavedenie jednotného nabíjacieho štandardu, ktorý v tomto prípade predstavujú konektory typu USB-C. Od decembra budúceho roka toto nariadenie prejde do platnosti aj u nás, na Slovensku.

Hlavnou ideou jednotného nabíjacieho štandardu je zníženie množstva elektronického odpadu a zlepšenia pohodlia spotrebiteľov. Priemerný používateľ vlastní doma tri rôzne konektory, no reálne využíva dva z nich. Stáva sa však, že ak potrebujeme kábel so špecifickou koncovkou, ten akurát nemáme po ruke. Ideme teda do obchodu a kupujeme si ďalší. Európska komisia však schválila, že od roku 2024 budú mať všetky elektronické zariadenia, smartfóny, tablety, smart hodinky a iné, jednotnú koncovku USB-C.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nariadeniu sa budú musieť prispôsobiť všetci výrobcovia elektronických zariadení, okrem iných aj spoločnosť Apple. Hlavne tá je známa používaním svojho špecifického lightning portu, ktorý nebol kompatibilný so žiadnymi zariadeniami a nabíjačkami mimo Applu. Spoločnosť to riešila cez možnosť dokúpiť si dodatočné adaptéry.

iPhone 15 bude mať USB-C

Aj Apple sa musí nariadeniu Európskej únie podvoliť, hoci už teraz vieme, že to nerobí s radosťou. Blížiaci sa lineup zariadení iPhone 15 už ukazuje namiesto lightning portu USB-C, no zdá sa, že spoločnosť našla spôsob, ako s nami opäť „vybabrať“. Leaker menom Majin Bu publikoval niekoľko fotografií, ktoré nám ukazujú nabíjacie komponenty nových iPhonov. Na tému upozornil portál phonearena.com.

Na fotografiách zaujme hlavne 3LD3 čip, ktorý pochádza priamo z dielne Applu. Bu nevedel presne povedať jeho funkcionalitu, no mohol by slúžiť napríklad na šifrovanie prenosu dát. Znamená to že vďaka tomuto čipu dáta iPhony ochránia pred zneužitím.

Na druhú stranu však môže čip slúžiť na zníženie rýchlosti nabíjania, ak sa použije iný kábel, než originál od Apple. Analytik Apple, Ming-Chi Kuo ešte v máji povedal, že ak chcú užívatelia nabíjať svoje iPhony rýchlejšie, budú musieť siahnuť po certifikovaných Apple kábloch. V tomto smere môže 3LD3 čip slúžiť na rozpoznanie originálnych káblov od iných.

Toto potvrdil ešte vo februári aj ďalší známy leaker, ShrimpApplePro. Ten tvrdil, že káble tretích strán obmedzia rýchlosti prenosu dát a nabíjania.

USB-C kompatibilné, no nie úplne

V praxi to znamená, že nové iPhony nabijete aj cez kábel, čo sa vám povaľuje niekde doma, no ak nechcete mať obmedzenú rýchlosť nabíjania, budete musieť siahnuť po oficiálnych produktoch Apple.

Všetko nasvedčuje tomu, že Apple odhalí iPhone 15 radu na budúci mesiac. Objavujú sa správy, že modely Pro budú ešte drahšie ako zariadenia predchádzajúcej rady. Tentokrát Apple používa titán, spoločnosť zlepšila šošovky fotoaparátu a zariadenia 15 Pro Max dostanú aj 6x periscope kameru.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close