SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Poznáme dátum, od ktorého sa budú nové smartfóny a ďalšia elektronika u nás predávať len s USB-C koncovkou

Európska únia už minulý rok odsúhlasila zavedenie jednotného štandardu nabíjacích koncoviek. Už čoskoro toto rozhodnutie príde do platnosti aj na Slovensku.

Ešte v roku 2021 prebehlo dôležité rokovanie Európskej komisie, ktorého cieľom bolo zjednotiť nabíjací štandard pre smartfóny, hodinky či iné zariadenia. Európska komisia návrh schválila, no stále sa nevedelo, kedy presne toto rozhodnutie príde do platnosti v jednotlivých krajinách, hoci tie dostali deadline, do kedy tak musia spraviť.

Stále tak môžeme na trhu nájsť zariadenia s rôznymi nabíjacími konektormi, napríklad mikroUSB alebo lightning. Jednotným nabíjacím štandardom na území Európskej únie má byť konektor typu USB-C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Množstvo elektronického odpadu

Schvaľovanie návrhu o jednotnom konektore pre elektroniku nebolo také dramatické, ako by si mnohí predstavovali. Členovia Európskej komisie zastávajú názor, že ak máme na trhu niekoľko rozličných typov konektorov, pričom niektorí výrobcovia používajú svoj vlastný konektor a spotrebiteľ si musí za možnosť pripojenia k iným zariadeniam priplácať prostredníctvom rôznych adaptérov, potom sa zbytočne navyšuje množstvo vyprodukovaného elektronického odpadu.

Problémom je však aj situácia, s ktorou sa bežne stretávame v praxi. Priemerný používateľ vlastní doma tri rôzne konektory, no reálne využíva dva z nich. Stáva sa však, že ak potrebujeme kábel so špecifickou koncovkou, ten akurát nemáme po ruke. Ideme teda do obchodu a kupujeme si ďalší. Európska komisia však schválila, že od roku 2024 budú mať všetky elektronické zariadenia, smartfóny, tablety, smart hodinky a iné, jednotnú koncovku USB-C.

Ani notebooky sa nevyhnú zjednoteniu nabíjacích konektorov. Dnes totiž využívajú rôzne štandardy, pričom univerzálnym riešením by mohlo byť opäť USB-C. Tento návrh sa schválil, výrobcovia notebookov však budú mať trochu času navyše. Pre notebooky totiž toto pravidlo začne platiť až od roku 2026, čím získavajú o dva roky naviac oproti smartfónom a nositeľnej elektronike. Aj napriek tomu sa výrobcovia notebookov a teda aj väčšej elektroniky budú musieť pripraviť na zmeny.

usb type c_uvodny_obrazok
Zdroj: YT

Kedy tieto zmeny prídu na Slovensko?

Zmenám sa nevyhneme pochopiteľne ani my. Ako sa píše v predkladacej správe z rokovaní vlády Slovenskej republiky, ktorá bola i schválená, od 28. decembra 2024 budú musieť byť všetky novo predstavené elektronické zariadenia vybavené jednotným nabíjacím konektorom typu USB-C. Pod tieto zariadenia sa radia mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, ručné konzoly pre videohry, prenosné reproduktory, klávesnice, myši a iné, ktoré budú. Od 28. apríla 2026 budú musieť mať jednotný USB-C konektor aj laptopy tak, aby bol dodržaný termín na prebratie smernice (EÚ) 2022/2380.

Rozhodnutie Európskej únie rozhodne prinesie menej elektronického odpadu, no zasiahne najmä lacnejšie zariadenia. Modely nižších tried sa momentálne ešte snažia na starších typoch konektorov ušetriť. S príchodom jednotného USB-C konektora možno uvidíme dvíhanie cien pre smartfóny, či iné zariadenia z lacnejšej triedy.

Toto rozhodnutie nemusí niektorých spotrebiteľov potešiť, no na druhú stranu získajú oveľa väčší komfort. Už nebudú musieť tráviť hodiny prehľadávaním každého šuflíku pri hľadaní toho správneho kábla. Zároveň nesmieme zabúdať ani na to, že toto rozhodnutie povedie k ekologickejšiemu využívaniu elektroniky.

Zmiešané názory sa určite môžu objaviť, no dajte nám vedieť, čo si o tomto rozhodnutí myslíte vy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close