Za Facebook bez reklám zaplatíme čoskoro menej. Je táto nová cena pre vás lákadlom, aby ste si zakúpili predplatné?

Už od októbra minulého roku mali užívatelia možnosť zaplatiť si za lepšie súkromie. Cena však bola privysoká.

Facebook predplatne
Zdroj: nadia_if / shutterstock.com a rafapress / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Dôsledkom Zákonu o digitálnych trhoch musela spoločnosť Meta zmeniť to, ako v Európskej únii pristupujú k užívateľským dátam. Zvolila však krok, ktorý väčšinu ľudí nepotešil. Od októbra vám Facebook a Instagram ponúkli možnosť používať sociálnu sieť tak ako doteraz, čo znamená extenzívne sledovanie alebo si zaplatiť 10 € za to, aby spoločnosť nevyužívala vaše dáta na reklamy.  

Okolo ceny za Facebook a Instagram bez reklám sa strhla vlna rozruchu aj preto, lebo za túto cenu si môžu užívatelia na mesiac predplatiť jednu a v niektorých prípadoch až dve zo streamovacích služieb. Zároveň treba podotknúť, že v prípade, ak si používateľ zakúpil predplatné cez mobil, tak cena bola 13 €. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Lavanguardia ale informuje, že Meta môže už čoskoro znížiť ceny tohto “predplatného”. Po novom si užívatelia za Facebook a Instagram bez reklamy zaplatia len 6 € mesačne. Za každý ďalší pridaný účet bez reklám by si užívatelia priplatili ďalšie 4 eurá.  

Môžeme len predpokladať, prečo Meta takto výrazne znížila ceny, no veľkým faktorom bola nepochybne nespokojnosť užívateľov. Zníženie ceny zároveň môže Facebook a Instagram zatraktívniť pre väčší počet užívateľov. Spoločnosť Meta oznámila zníženie ceny, no zatiaľ nepovedala presný dátum, ku ktorému dôjde ku zmene. Hovorca Mety, Matthew Owen, sa vyjadril, že všetko je zatiaľ v procese vývoja a čaká sa na to, či sa pokles ceny stane realitou už čoskoro alebo si ešte počkáme nejaký ten piatok.  

Predplatné možno považovať za zákerný, ale šikovný krok Mety, ktorá sa rozhodla na užívateľoch ryžovať, dokonca viac, ako keby používala ich dáta na reklamu. Metrika ARPA je údaj, ktorý hovorí, koľko Facebook zarobí na dátach jedného používateľa. V novembri 2023 ARPA ukazovala, že jeden užívateľ Facebooku zarobí v Európe približne od 17 do 20 dolárov za kvartál, čiže štyri mesiace.  

Užívateľ sa aj tak preplatí

Ak si platíte za Facebook bez reklamy 10 € mesačne, už teraz vidíte, že Mete dáte oveľa viac, než by ste jej zaplatili v dátach. Na jednu stranu ako užívateľ máte právo aj naďalej platiť tým, že o vás bude Facebook zbierať informácie a používať ich na cielené reklamy, aj napriek Zákonu o digitálnych trhoch. Meta sa vyhýba zákonu tým, že si od vás vyžaduje vedomý súhlas.  

Spoločnosť však ťažila týmto krokom na ľuďoch, ktorí dbali na svoje súkromie a nežiadali si, aby sa dáta predávali ďalej. Po novom síce zaplatia len 6 €, no stále Mete dajú viac, než by na nich získala v opačnom prípade. Tentokrát to už ale nie je také strašné.  

Platíte si Facebook bez reklám? Ak si ho neplatíte, presvedčí vás táto nová cena, aby ste viac zainvestovali do vášho súkromia? Mnohí užívatelia ostali používať Facebook a Instagram tak ako predtým, no podeľte sa o váš názor v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre