Dokážu vedci vytvoriť živého dinosaura z jeho DNA? Má to niekoľko háčikov

Hoci sme objavili množstvo dinosaurích fosílií, získať DNA dinosaura sa ukázalo byť oveľa náročnejšie.

Tyrannosaurus rex: Prečo mal zakrpatené "rúčky"?
Zdroj: YouTube (NHK WORLD-JAPAN)

Ak ste fanúšikom Jurského parku, možno ste sa aj vy pýtali, či by bolo možné vytvoriť skutočného dinosaura len z jeho DNA. Na túto otázku odpovedá portál The Conversation.

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina, sa nachádza v každej jednej bunke v živom organizme. Považuje sa za súbor molekúl, ktoré nesú genetický kód potrebný pre správny rast a fungovanie tela. Ide o akýsi genetický manuál, ktorý je jedinečný pre každého jedného z nás. DNA je základom pre mnoho charakteristík, ktoré nás robia jedinečnými, či už je to farba očí alebo typ vlasov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak chcú vedci nájsť DNA organizmu, oveľa jednoduchšie ju získajú z mäkkých tkanív, ako sú napríklad orgány, svaly, tuky, tepny a podobne. Z dinosaurov sa ale nezachovali žiadne mäkké tkanivá.

Fosílie dinosaurov vznikali po dobu miliónov rokov, keď boli ich kosti ponorené do blata či iného „izolanta“, ktorý ich konzervoval. Objaviť môžeme kosti, zuby alebo lebku a ak sa výskumníkom podarí objaviť dostatočné množstvo kostí, môžu sa pokúsiť o rekonštrukciu kostry určitého druhu. Vedci však mali veľký problém pri hľadaní dinosaurej DNA.

„Vedci však majú veľký problém, keď sa snažia nájsť DNA vo fosíliách dinosaurov. Molekuly DNA sa nakoniec rozpadajú.“

Tým problémom je, že DNA molekuly sa po čase rozpadnú. Viaceré výskumy poukazujú na to, že DNA zanikne po približne 7-miliónoch rokov. A hoci to znie ako dlhá doba, no ani prví predkovia ľudí nemali príležitosť sa s nimi stretnúť. Dinosaury vymreli pred 66-miliónmi rokov po dopade asteroidu Chixulub. Hoci môžeme nájsť fosílie dinosaurov, ich DNA už dlho neexistuje. Ľudia svoju históriu píšu približne 6 miliónov rokov. No možno niekedy v budúcnosti nájdeme technológiu, ktorá nám to umožní.

Dinosaury dominovali našej planéte dlhšie ako ľudia

Dinosaury ovládli našu planétu pred približne 201-miliónmi rokov, kedy Zem prešla klimatickými zmenami. Po nich sa vytvorilo teplejšie prostredie, v ktorom sa začalo dinosaurom dariť. Na planéte existovali 120-miliónov rokov, kým ju nezasiahol 10-kilometrový asteroid Chixulub. Ten spôsobil kaskádu udalostí, ktoré zmenili tvár našej planéty na nepoznanie. Rýchlym zmenám sa dinosaury a ani väčšina vtedajšieho života nedokázali prispôsobiť.

Po dopade asteroidu sa spustili obrovské vlny cunami, prepukli lesné požiare a Zem sa ponorila do večnej noci, ktorá mohla trvať celé roky. Noc vznikla kvôli obrovskému množstvu prachu, dymu a iných látok, ktoré zakryli atmosféru a zabránili svetlu dostať sa na povrch planéty. Vtáky však túto apokalypsu dokázali prežiť a dnes ich považujeme za potomkov dinosaurov.

Hybrid dinosaura

Hoci dinosaurov z DNA už nevytvoríme, výskumníci objavili časti neandertálskej DNA alebo DNA mamutov. Ide o vzorky, ktoré nie sú staršie ako 2-milióny rokov. Z častí DNA sa ale nedokáže vytvoriť organizmus.

Ak by vedci našli v budúcnosti spôsob ako získať fragmenty dinosaurej DNA, objavené časti by museli nejakým spôsobom prepojiť s DNA moderného organizmu. V takomto prípade by sme už nemohli hovoriť o dinosaurovi, ale o hybride dinosaura a s najväčšou pravdepodobnosťou nejakého plaza alebo vtáka. Či by to bol ale dobrý nápad, necháme na vašom uvážení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre