Ako dinosaury ovládli našu planétu? Kde sa jedna cesta končí, nová sa začína, tvrdia autori novej štúdie

Klimatické zmeny a globálne otepľovanie môžu byť výraznými faktormi evolúcie. Podľa novej štúdie pomohli dinosaurom ovládnuť planétu.

Klimaticke zmeny a dinosaury
Zdroj: Victor O. Leshyk / www.paleovista.com via birmingham.ac.uk

Podľa nového výskumu z University of Birmingham sa na prelome období trias a jura odohralo masové vymieranie života, ktoré sa spájalo aj s výraznými klimatickými zmenami. Práve tieto zmeny umožnili prvým dinosaurom nastúpiť ako dominantné živočíchy na planéte.

Autori štúdie majú na mysli hlavne sauropódy – skupinu dinosaurov, ktorých môžeme charakterizovať ako obrích bylinožravcov. Do tejto skupiny sa radil napríklad Diplodocus Brachiosaurus. Klimatické zmeny sa odohrali pred približne 201-miliónmi rokov a znamenali oteplenie pre našu planétu. V teplejšom prostredí mohli sauropódy expandovať do nových území.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie vedci porovnali počítačové modely prehistorického počasia a tie spojili s poznatkami o tom, kde približne jednotlivé druhy dinosaurov žili. Práve kombináciou týchto simulácií si všimli, ako sa po klimatických zmenách začalo sauropódom dariť.

„Spočiatku sme predpokladali, že iné veľké stavovce utláčali dinosaurov do úzadia. Až teraz si všímame, že klimatické podmienky Zeme bránili rozvoju ich diverzity. Keď však medzi obdobiami trias a jura prišli zmeny, dinosaurom sa začalo dariť,“ vysvetľuje jedna z autoriek výskumu, Emma Dunne.

Sauropódy mali už od začiatku rady teplejšie prostredia, naznačuje výskum. Aj po klimatických zmenách sa stále vyhýbali polárnym regiónom našej planéty. Autori výskumu si všímajú, že klimatické zmeny môžu byť dôležitým faktorom evolúcie. Od svojho vzniku si naša planéta prešla niekoľkými klimatickými zmenami a aj masovými vymieraniami. Zakaždým sa dokázal život pozviechať, no vždy sa objavil v novej forme.

Táto práca ukazuje ako sa mohli dinosaury začať rozmnožovať a postupne „ovládnuť“ planétu. Podobnú techniku, akú použili v tejto štúdii, chcú použiť aj na pochopenie celého 120-miliónov rokov dlhého obdobia, počas ktorého dinosaury žili na našej planéte.

Koniec dinosaurov

Dinosaury zmizli z povrchu Zeme pred 66-miliónmi rokov. V tom období sa naša planéta zrazila s približne 10 až 15 km veľkým asteroidom Chixulub, ktorý spôsobil apokalypsu. Po náraze sa spustili vlny cunami, objavili sa lesné požiare a Zem sa ponorila do večnej noci, ktorá mohla trvať roky. Rastliny nemali prístup k Slnku a stratili schopnosť fotosyntézy. Rovnako došlo aj k ochladeniu atmosféry. Život zakrátko začal preto upadať.

Nikto však nevie, ako si žili dinosaury tesne pred dopadom asteroidu. Niektorí vedci naznačili, že už predtým to mali nahnuté, no nová štúdia naopak tvrdí, že to tak nebolo. Dinosaury si počas svojho života našli pevné miesto v ekosystéme a prispôsobili sa naň až do takej miery, že sa stali náchylné na zmeny. Po dopade asteroidu sa niektoré živočíchy dokázali prispôsobiť diametrálne odlišným podmienkam, no pre dinosaurov to bola konečná.

„Menšie cicavce a vtáky sa dokázali prispôsobiť na zmeny oveľa rýchlejšie, než dinosaury. Asteroid Chixulub vyvolal radikálnu a náhlu deštrukciu, čím vytvoril na Zemi úplne nové prostredie,“ hovoria autori štúdie.

Cicavce a vtáky pred dopadom asteroidu diverzifikovali svoju stravu, správanie a aj prostredia, v ktorých žili. Možno práve vďaka ich novým schopnostiam dokázali katastrofu prežiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre