Dokáže obyčajná plechovka okolo antény Wi-Fi routera zlepšiť signál? Takáto je odpoveď

Dokáže obyčajná plechovka, ktorá je umiestnená okolo antény Wi-Fi routera zlepšiť kvalitu signálu? Pozrite sa, ako funguje šírenie Wi-Fi signálu a to, čo s týmto šírením signálu robí kov.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Ak vám nefunguje internet ako má, tak to nie je ničím príjemným. Problémy väčšinou nastanú, keď ho najviac potrebujete. Napríklad, keď pozeráte film alebo máte skupinový hovor s kolegami z práce a podobne. Málo kto vie, ale umiestnenie routera v blízkosti niektorých spotrebičov, môže spôsobovať rušenie signálu. Napríklad, Wi-Fi router by nemal byť umiestnený v blízkosti mikrovlnky. Tá totiž vysiela signály na podobných vlnových dĺžkach, čo môže spôsobiť rušenie signálu. Problémy s kvalitou signálu vám môžu ale spôsobiť aj rôzne Bluetooth zariadenia, bezdrôtové kamery, satelitné zariadenia a podobne.

Rovnako dôležité ale je aj to, kde umiestnite samotný router. Dôvodom je, že signál prechádza cez odlišné materiály rôzne. Preto by ste router nemali mať umiestnený napríklad za betónovou stenou alebo za akváriom s vodou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime ale teraz k jednému z tipov, ktorý odporúča viacero expertov, ktorý má potenciál zlepšiť kvalitu signálu. Pravdepodobne ste už počuli, že keď okolo vysielača umiestnite plechovku a správne ju nasmerujete, tak dôjde k zvýšeniu kvality signálu. Je to ale pravda? Poďme sa na túto tému pozrieť teraz bližšie.

Môže plechovka okolo antény vysielača zlepšiť kvalitu Wi-Fi signálu? Takáto je odpoveď

Najprv si je dôležité povedať, ako sa šíri Wi-Fi signál. Pre tých, ktorí nevedia, tak sa šíri vo forme rádiových vĺn. Ako sme vyššie už spomenuli, tak rôzne materiály alebo prekážky, ako sú napríklad steny, dvere alebo iné elektronické zariadenia, majú potenciál ho zhoršiť. Ďalšie materiály ho môžu aj odrážať a cez iné môže hravo prechádzať. Napríklad Wi-Fi signál prejde ako nôž cez maslo cez drevené dvere, ale cez betónovú stenu už nie. Voda rovnako prispieva k horšej kvalite signálu. Tá má totiž schopnosť pohltiť rádiové vlny. Málokto vie, že aj sadrokartón, ak má kovovú výstuž, tak môže čiastočne oslabiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Prejdime ale ku kovu. Kov je výrazným odrážačom rádiových frekvencií. Preto sa kovové predmety alebo konštrukcie, ako sú oceľové steny, výrazne podieľajú na oslabení Wi-Fi signálu. Druhým dychom treba ale povedať, že tieto vlastnosti, paradoxne, môžeme využiť aj za účelom, aby sme zlepšili kvalitu signálu tam, kde to potrebujeme. Vzhľadom na to, že kov je schopný odrážať rádiové vlny, tak správnym umiestnením hliníkovej plechovky okolo antény vysielača, môžeme docieliť to, že signál nasmerujeme napríklad smerom k počítaču, kde je slabší. Inými slovami, môžeme správnym nasmerovaním signálu ho zlepšiť tam, kde je nedostačujúci.

Ako si vyrobiť vlastný „plechovkový“ zosilňovač?

Výroba vlastného zosilňovača je pomerne jednoduchou. Budeme k tomu potrebovať plechovku a nožnice alebo ostrejší nožík, aby ste mohli plechovku do vhodného tvaru.

  • Uistite sa, že máte prázdnu a hlavne čistú plechovku.
  • Odrežte dno plechovky a potom ju vertikálne rozstrihnite po celej dĺžke.
  • Plechovku teraz môžete rozložiť do tvaru polkruhu alebo podkovy.
  • Umiestnite teraz plechovku tak, aby anténa vysielača bola umiestnená v strede polkruhu, smerom, ktorým chcete zosilniť signál.

Ak budete postupovať podľa krokov vyššie, tak môžete signál nasmerovať smerom, ktorým potrebujete. No majte na pamäti, že za chrbtov plechovky dôjde k zhoršeniu kvality signálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre