BezpečnosťNávody

Disponuje Facebook vašim mobilným číslom? Pozrite sa, ako to zistíte!

Pozrite sa, ako môžete odhaliť, že spoločnosť Meta disponuje vašim mobilným číslom alebo e-mailovou adresou. Zároveň môžete Metu požiadať, aby vaše kontaktné údaje odstránila.

Mobilné číslo patrí k údajom, ktoré nezdieľame s každým. Niekto ho pokladá za citlivý údaj a druhý zas nie. Dôvod, prečo by sme si ho mali chrániť ako oko v hlave je, že akonáhle ho zverejníme, tak náš telefón môžu zaplaviť podvodné SMS správy alebo falošné hovory. K mobilnému číslo sa môže ale potenciálne dostať aj cudzia osoba, s ktorou nemáme chuť komunikovať, prípadne stalker.

Nehovor viac o tom, že cez vaše mobilné číslo, môže niekto neznámy vyhľadať váš profil na sociálnych sieťach, ak ste túto možnosť nezakázali. Inými slovami, ak je vaše mobilné číslo verejné, tak sa cez neho môže útočník dopátrať k množstvu informácií o vás, ktoré môže potenciálne zneužiť, napríklad na cielený smishing.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedným z hlavných zdrojov, ako útočník môže odhaliť vaše mobilné číslo, je prostredníctvom sociálnych sietí, hlavne cez Facebook, s ktorým zdieľame kvantum osobných údajov. Preto je dobre vedieť, či Meta disponuje vašim mobilným číslom a ak áno, a nechcete, aby tomu tak bolo, tak ako môžete spoločnosť požiadať, aby vaše mobilné číslo odstránila zo svojich databáz.

Mimochodom, vedeli ste, že na to, aby firma disponovala vašim mobilným číslom, tak ste ho nemuseli vy sám s ňou zdieľať? Kľudne mohol vaše číslo so sociálnou sieťou zdieľať niekto druhý.

„Niekto mohol nahrať svoj adresár na Facebook, Messenger alebo Instagram s vašimi kontaktnými informáciami. Môžete nás požiadať o potvrdenie, či máme vaše telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Ak tak urobíme, môžete požiadať, aby sme ho vymazali z našej databázy adresára.“, píše Facebook na svojom webe.

Ako zistiť, či Facebook disponuje vašim mobilným číslom

Poďme sa pozrieť na to, ako môžete odhaliť, či Meta disponuje vašim mobilným číslom, prípadne e-mailom. Je to jednoduché. V prvom kroku si otvorte web Facebooku (facebook.com/contacts/removal). Uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na snímke nižšie. Z ponuky následne vyberte, či chcete skontrolovať či Meta disponuje vašim mobilným číslom alebo e-mailovou adresou. V našom prípade sme zvolili prvú možnosť.

ko pozadiat Facebook aby odstranil vase mobilne cislo navod_1
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Následne je potrebné vybrať si predvoľbu krajiny a vložiť do formulára vaše mobilné číslo. Zároveň odkliknite, aby Meta prehľadala Facebook, Messenger a Instagram. Kliknite potom na možnosť Ďalej.

ko pozadiat Facebook aby odstranil vase mobilne cislo navod_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Meta vám následne pošle SMS kód na mobilné číslo, ktorý je potrebné vložiť do formulára, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. V ďalšom kroku kliknite na možnosť Ďalej. Ak vašim mobilným číslom spoločnosť Meta disponuje, tak uvidíte upozornenie, ako na druhej snímke nižšie. Potom môžete spoločnosť požiadať, aby vaše číslo odstránila z ich databázy a zároveň zakázala, aby ho neskôr mohol niekto nahrať.

V prípade, ak by ste chceli skontrolovať aj to, či Meta disponuje vašim e-mailom, tak postup je rovnaký ako v prípade mobilného čísla, no v prvom kroku nekliknete na možnosť čísla, ale na e-mail.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close